Gezi RehberiListeler

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere'ye gitmek için ya siyah pasaportunuz olacak yada İngiltere vizesi alacaksınız. Peki İngiltere vizesi nasıl alınır? Bütün detaylar yazımızda.

istanbul temizlik şirketi

İngiltere’ye seyahat etmek istiyorsanız mutlaka vize almanız gerekmektedir. Buna yeşil pasaport sahipleri dahildir. Bir tek siyah pasaport sahipleri 6 ay içerisinde en fazla 90 günlüğüne vize almadan Birleşik Krallığa gidebilirler. Peki İngiltere vizesi nasıl alınır?

Öncelikle İngiltere vizesi almak için https://www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk adresine girerek randevu almanız gerekmektedir. Bu adreste hesap oluşturduktan sonra öncellikle almak istediğiniz İngiltere vizesi ücreti ne kadarsa onu ödemeniz gerekiyor. Bu ücret 6 aylık vize için 140$, 2 yıllık turist vizesi için 520 $ olarak belirlenmiştir. Ücret tarifesini net olarak UK Visa adresinden öğrenebilirsiniz.

İngiltere Vize Çeşitleri Nelerdir?

İngiltere Vize Çeşitleri Nelerdir?

İngiltere’ye gitmek için 4 farklı vize başvuru çeşidi vardır. Siz hangisi için kullanacaksanız o vize başvurusunu yapabilirsiniz. Ödeme de onay süreci de seçeneğe göre değişmektedir.

  • İngiltere Öğrenci Vizesi
  • İngiltere Turist Vizesi
  • İngiltere Çalışma Vizesi
  • İngiltere Yerleşim Vizesi

İngiltere Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Genel olarak başvuruları büyük kısmı 10 ile 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır, bazen bu süre uzayabilmektedir. Daha kısa sürede sonuç almak istiyorsanız bunun için 190 Sterlin ücret ödemelisiniz. Bu şekilde başvurularda isse 5 iş günü içerisinde vize başvuru sonucunu alabilirsiniz.

Başvurduğunuz vize çeşidi eğer yerleşim vizesi olursa bu durumda bu süre 60 iş gününe kadar uzayabiliyor. Tabi bununda öncelikli servis hizmeti var ve hizmet ücreti 560 Sterlin. Bu ücreti öderseniz 15 iş gününde vize başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz.

İngiltere Vizesi ile hangi ülkelere gidebilirsiniz?

Diyelim vize başvurunuz onaylandı o zaman bu vize ile gidebileceğiniz 4 ülke bulunmaktadır. İngiltere, Galler, İskoçya ve İrlanda. Yalnız İrlanda bu vizeyi kabul etmiyor ama İngiltere’ye gittikten sonra İrlanda’ya gitmek için geçiş izni alınabiliyor.

Schengen Ülkelerine Gidilebilir mi?

İngiltere Schengen üyesi olmadığı için Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat yapamazsınız.

İngiltere Vizesi ile hangi ülkelere gidebilirsiniz?

Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Pasaportunuzun 10 yıldan daha yeni olması,
  • İçerisinde en faz 2 boş sayfa olması,
  • Sayfalarının yırtılmamış veya yıpranmamış olması,
  • Pasaportun İngiltere’ye gittikten sonra 3 ay daha süresinin olması gerekmektedir.

 

Burada paylaşılan bütün bilgiler bilgilendirme amaçlıdır resmi açıklama yerini tutmaz. İngiltere vizesi nasıl alınır sorusu ile ilgili çok daha fazla detaylı bilgiyi öğrenmek için https://www.visacenter.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu