ListelerTasarımlar ve Sanat

Akdeniz’in Havası Tüm Evinizde Essin

Akdeniz stili dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler, mobilya renkleri ve tarzları nasıl olmalı? Akdeniz havası verecek dekorasyon önerileri yazımızda.

Akdeniz’in sıcak havası gibi, dekorasyon stili de günümüzde sıkça tercih edilen dekorasyon tarzlarından birisi haline geldi. Yaşam alanlarınızın hemen hemen her yerinde kullanabileceğiniz bu stil, doğal olduğu kadar da rahat bir yaşam sunuyor bizlere.

Bu stilinin temel özelliği Akdeniz sahillerindeki geleneksel simgelerden oluşuyor olmasıdır. Akdeniz dekorasyon tarzı farklı ve minimal yapısı ile  dikkat çekmesinin yanı sıra doğal yapısı, her mevsime uygun olması gibi özellikleri nedeni ile de sıkça  tercih edilmektedir.

akdeniz tarzı 21

Akdeniz stili dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler ;

Bu  dekorasyon tarzında öncelikle dekorasyonunu yapacağınız mekanın duvarlarını ele almalısınız. Akdeniz dekorasyon stili oluşturulmak istenen odanın duvarları genellikle dokuludur, düz taşlar ya da kireçli sıvalar kullanarak ilk adımı atabilirsiniz.

Akdeniz stili dekorasyon

Denizin ve doğanın tartışmasız hakimi olduğu Akdeniz stilinde; beyaz, mavi, toprak ve baharat renkleri, turkuaz ve su yeşili olmazsa olmaz renkler arasında yer almaktadır.

Her tarafından tarih fışkıran Akdeniz’in arkeolojik buluntuları arasında sıkça rastlarız seramik objelere, ilk çağdan günümüze kadar insanoğlunun vazgeçmediği testiler, anforalar ve diğer toprak kaplar bu dekorasyonun da en dikkat çekici parçalarından birisidir.

akdeniz tarzı

Oturma alanlarında kullanılan kanepe ve sofalar genellikle geniş ve alçak olmakla birlikte rahatlığı ile dikkat çeker. Küçük baskılı ve çok renkli minderler de bu dekorasyonda kullanılmaktadır. Genel olarak ham ipekler ve pamuklu kumaşlar kullanılmaktadır.

Akdeniz modası

akdeniz tarzı eşyalar

Akdeniz stili dekorasyonda sıklıkla göçer kültürünün ayrılmaz parçası olan el dokuması ağır halılar ve desenli kilimler tercih edilmektedir.

akdeniz tarzı mobilyalar

akdeniz tarzı eşya

akdeniz tarzı 10

Bahçelerde ve havuz kenarında Akdeniz stili dekorasyon oluşturulacaksa hasır koltuklar kullanılabilir ve havuzun kenarına renkli çiçekler yerleştirilebilir.

Perde ve masa örtüsü gibi renklerde ise daha çok pembe, somon, sarı, kırmızı, lacivert, mavi  ve turuncu gibi canlı renkler kullanılmaktadır.

akdeniz tarzı 32

Ev dekorasyonunda Akdeniz stili kullanmak daha çok kendinizi tatilde hissetmenizi sağlar. Ruhunuzu dinlendirecek oldukça rahatlatıcı obje ve mobilyaların kullanıldığı bu dekorasyon tarzını yatak odanızda, oturma odanızda, mutfak, bahçe ve havuz kenarında kullanmak mümkün.

Akdeniz ev dekorasyonu

ferahlatan ev modası

ev mutfak dekorasyonu

Ahşap parkeler de yine bu dekorasyonun dikkat çekici ve şık özellikleri arasında yer almakta. Sizlerde rahatlıktan yana bir dekorasyon oluşturmak ve kendinizi 365 gün tatilde hissetmek isterseniz Akdeniz dekorasyon stilini evinizde yaratabilirsiniz.

ev dekorasyon modası

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu