EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerListeler

Hamilelikte Yaşanan Problemler

Hamilelikte Yaşanan Problemler

Hamilelik, bir kadının hayatı boyunca alacağı belki de en büyük sorumluluktur. Anne olmak için hamileliği ve bir çok problemi göze alarak bu yola girmektedir. Kadına saygı gösterilmesi gereken en büyük nokta anneliğidir. Kadın olmadan insan neslinin devamı söz konusu bile değildir. Kadın hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren, zorlu bir yola girmiş sayılır ve hiçbir şey artık eskisi gibi olmayacaktır. Bu yolda bazı fiziksel ve özellikle ruhsal değişimler yaşanmaktadır.

Fiziksel Problemler

Hamilelikte en belirgin değişimler fiziksel olan problemlerdir. Bu değişimler, hamileliğin ilk 3 haftasından hamilelik sonrasına kadar gözlemlenir. Vücudun neredeyse her bölgesinde değişimler mevcuttur. Mide bulantısı ve sıklaşan tuvalet alışkanlığı ile başlar ve ellerde çatlama, göğüslerde şişkinlik, uyku problemleri, bel sırt ağrıları, yoğun ve sürekli baş ağrısı, baş dönmesi şeklinde devam eder. Sürekli doktor kontrolünde olan anne adayı, hamilelikten dolayı ilaç kullanamadığı için bu problemleri yaşanmak zorundadır. Bu problemler beraberinde ruhsal problemleri de getirmektedir.

Ruhsal Problemler

Vücudunda gözle görülür değişimler yaşayan anne adayı, kaçınılmaz biçimde kendini psikolojik problemlerin içinde bulacaktır. Hamilelik depresyonu olarak tabir edilen bu ruhsal problem, hamilelik sonrasında da sürmektedir. Bu evrede psikolojik destek almak mantıklı olacaktır. Anne adayında görülen psikolojik rahatsızlıklar; 

  • Dışlanmışlık hissi
  • Çevreden soyutlanma
  • Uyku bozukluğu ile gelen sınır ve stres
  • Kilo artışı ile beraber kendini beğenmeme durumu
  • Kaygı
  • Kanamalar ve akıntılardan dolayı kendinden soğuma

Gibi problemlerdir. Bu problemler yaşanırken baba adayına çok iş düşmektedir. Kadının yaşadığı olayların normal şeyler olduğu ve kabullenilmesi gerektiği yönünde telkinlerde bulunmalı ve her daim yanında olduğunu hissettirmelidir. Yaşanılan tüm ruhsal ve fiziksel problemlerin ardından annelik duygusu yaşanan her şeyi unutturacak ve artık hayata farklı bir pencereden bakmayı öğretecektir. Annelik duygusu kadına yerleşip beraberinde koruyup kollama ve duygusal anlamda sahiplenme hislerini de kazandıracaktır. İlk defa anne olacak kadınlarda yaşanılan tüm bu fiziksel ve ruhsal sıkıntılar normaldir. Daha sonraki hamilelik deneyimlerinde de tecrübe sahibi olmaya olanak tanıyacaktır. Dünyanın en güzel duygusu annelik duygusudur.

Originally posted 2021-11-19 09:28:46.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu