Faydalı BilgilerListeler

Sınavlara Nasıl Motive Olunur?

istanbul temizlik şirketi

1. Sınavlara Nasıl Motive Olunur?

Sınavlara Nasıl Motive Olunur?

Günümüz Dünyasında sınavlar kaderlerimizi belirler oldu ve birçok öğrenci, yediden yetmişe herkes sınavlarla boğuşuyor oldu. Bundan dolayı motivasyon günümüzde herkesin sorunu haline gelmiştir. Anne babalar bununla birlikte eğitimciler çocuklarını motive edemediklerinden; çocuklarda çalışamamaktan şikayetçiler. Motivasyon probleminden dolayı sınava girenle o kişiden mesul kişiler arasında iletişim bozukluğu başlıyor. 

Peki, o halde ne yapmalıyız? 

2. Sınavlar Öncesi Demotivasyon Nasıl Önlenir ve Neler Yapmalıyız?

Bu problemin çözümü nedir? Motivasyon, kişinin yapmak istediği şey için bulduğu güç olarak tanımlıyoruz. Yani motivasyon bir kaynaktır ve bir kaynağın korunması gerekir. Nasıl korumamız gerektiğine gelirsek ilk adım kesinlikle tüm kalbimizle, beynimizde, içimizdeki her zerreyle istemektir. Yani istek ne kadar güçlü olursa motivasyonunuz daha yıkılmaz, kolayca tükenmez olur. “Bir atı suya götürebilirsiniz; ama ona zorla su içiremezsiniz.” Der bir atasözü. İkincisi ise uzak- yakın derecelemesi yapmaktır. Bir planınız vardır ve onu sıraya koymak hangisinin şu an gerçekleşebilirse onu öne almak kişinin motivasyonunu artırır. Son adım ise başlamaktır. Başlamak bu adımlardan en önemlisi ve en zorudur çünkü bu adımda ister istemez birçok caydırıcı etmenle karşılaşılır. 

Telefon, bilgisayar, arkadaş çevresi buna izin vermeyen faktörlerdendir. Bu adımı aşabilmek için diğer 2 adımın iyice pekiştirilmiş ve anlaşılmış olması gerekir çünkü istek karar vermede kolaylık sağlar. Başladıktan sonra planlar yapmak düzenli bir çalışma disiplini oluşturmak ve en önemlisi hayal kurmak gerekir. Unutmayın, hayal kurabiliyorsanız bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bir kağıda korkularınızı, kaygılarınızı yazın. 

Cesur olun onlarla yüzleşin, hepsini sindirin sonrada yok edin. Sonra başka bir kağıt alın. Buna hayaliniz gerçekleştiğinde yani sınavınızı kazandığınızda nelerin olacağını güzel bir geleceğinizin olduğunu, çok mutlu olduğunuzu yazın hatta çizin, imgeleyin. Bu kağıdı gözünüzün önüne bir yere koyun. Hayaliniz sürekli gözünüzün önünde olsun, korkuları ve kaygıları yok etmiştiniz kısaca kabullenmiştiniz, bu şekilde kalsın dokunmayın. Ve unutmayın ki sizler çok değerli kişilersiniz, birbirinizden farklı ama önemli. Kendinize olan güveniniz asla yıkılmasın, hep var olsun.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu