ListelerTarih

Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Dünyanın en eski ikinci üniversitesi Oxford Üniversitesi tarihi, devlet başkanlarının aralarında bulunduğu Oxford mezunları ve Oxford’da görev yapmış bilim insanlarını yazdık.

Dünyanın en eski ikinci üniversitesi Oxford Üniversitesi tarihi, devlet başkanlarının aralarında bulunduğu Oxford mezunları ve Oxford’da görev yapmış bilim insanlarını yazdık.

Oxford Üniversitesi, İngiltere’nin Oxford şehrinde bulunan ve İngilizce konuşan ülkelerin öğrencileri için kurulmuş en eski, bunun yanı sıra dünyanın da en eski 2. üniversitesidir.

Üniversitenin yapılış tarihi bilinmemektedir ve kimler tarafından inşa edildiği hakkında da bir bilgi yoktur ancak 1096 yılında eğitim sürecine başlamış olduğunun kanıtları bulunmaktadır. Oxford Üniversitesi bünyesinde 2014 yılında açıklanmış olan verilere göre 11712 lisans öğrencisi ve 10344 lisansüstü olmak üzere tam olarak 22116 öğrenci Oxford bünyesinde eğitim hayatına devam etmektedir.

1096 yılında eğitim sürecine başlamış olan şu anki ismiyle Oxford Üniversitesi, II.Henry dönemine kadar yalnızca yerel halk için eğitim verebilmiştir. Ancak II.Henry’nin yapmış olduğu Paris Üniversitesine gidiş yasaklamalarından ötürü mecburi olarak üniversite düzeyinde eğitimlere başlamıştır ve bu olay Oxford Üniversitesi ile Paris Üniversitesi arasında rekabet oluşturduğundan, hızlı bir şekilde gelişim başlamıştır.

1209 yılında yerel halk ve öğrenciler arasında yaşanan anlaşmazlıklar ile yaşanan sıkıntılardan ötürü Oxford Üniversitesi bünyesinde ki bir çok akademisyen Cambridge yakınlarına göç etmiştir. Bu sebepten ötürü günümüzde ki Cambridge Üniversitesinin temelleri atılmış ve dünyanın en eski 4. üniversitesi olan Cambridge Üniversitesi hayata geçmiştir.

Oxford Üniversitesi’nin yerleşim alanı şehirde bulunduğundan daha sonralarda açılan kampüsler ortama ayak uyduramamıştır. Bu nedenden ötürü günümüzde hala şehrin pek çok farklı yerlerinde olan ve sayıları oldukça fazla olan Oxford kampüsleri faaliyet göstermektedir. Oxford Üniversitesi’ne dahil olan bir çok farklı enstitü ve değişik akademik alanlarda bulunmaktadır. 38 Kolej de Oxford Üniversitesi kapsamında eğitim hayatlarına devam etmektedir ancak her bir departmanın ve kolejin kendine özgü yönetim biçimi ve bağımsızlığı bulunmaktadır.

1875 yılına kadar kızların okuması yasaktı. 1875 yılında çıkarılan bir kanunla kız çocuklarının da okula gitmesi sağlandı. Bu olaydan sonra 1878 yılında kız öğrenciler için ilk defa bir kolej yapıldı. Bu kolej Lady Margaret Hall ismiyle kuruldu. Tabi ki kız öğrenci nüfusu aşırı derece de fazla olduğu için ardından Somerville College’de eğitim hayatına başladı. Bu okullarda okuyan kızlar ilk olarak Oxford Üniversitesinde bir fırıncı dükkanının altında eğitim aldıkları da bilinmektedir.

Meşhur Oxford Mezunları ve Bilim İnsanları

Meşhur Oxford Mezunları ve Bilim İnsanları

Günümüzde üniversitelerin amiyane tabiriyle kralı olarak kabul edilen Oxford Üniversitesi bünyesinden bir çok devlet insanı yetişmiştir. Bu okuldan mezun olan insanların kritik noktalarda ve kritik ülkelerde görev yaptıkları da bilinmektedir.

İngiltere başbakanlarından Tony Blair ve David Cameron’da Oxford Üniversitesi çıkışlı devlet başkanlarındandır. Bunların haricinde 26 İngiltere başbakanı da bu üniversiteden mezun olmuştur. Bunların aksine 30’un üzerinde yabancı devlet başkanı, başbakanı da Oxford Üniversitesinde lisans eğitimlerini gerçekleştirmiştir. Oxford Üniversitesi hala dünyanın en gözde üniversiteleri arasında birinci sırada yer almakta.

Bir çok icat ve buluşlarıyla fizik dünyasının başta gelen isimleri olan Albert Einstein ve Erwin Schrodinger her ne kadar az bir süre de olsa, Oxford Üniversitesinin akademisyen kadrosunda bulunarak öğrencilerin eğitim hayatına katkıda bulunmuşlardır. Bilim dünyasından isimlerine sürekli söz ettiren Robert HookeRichard DawkinsAndrew Wiles ve günümüz tarihinin en önde gelen bilim insanlarından olan Stephen Hawking’de Oxford Üniversitesinde öğrencilik geçmişleri bulunmaktadır.

Geçmişte dahi bir çok önemli işe imza atmış kişilerin Oxford üniversitesinde eğitim hayatını geçirdikleri görülmekte. Günümüzde dahi bu üniversite kapsamında yetiştirilen öğrenciler oldukça kritik mecralarda görev almaktalar. İnsanlık ve evren için sürdürülen bütün çalışmaların içerisinden en azından bir kaç Oxford öğrencisi bulmak oldukça mümkün ve bulunmadığı takdirde şaşırılacak bir sonuç olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu