EDİTÖR BAŞVURU
Faydalı BilgilerSağlık

Gebeliğin ilk Haftaları Neler Olur?

Aslında, bebeğiniz her hafta yeni bir sürece girerken vücudunuzda önemli değişiklikler olmaktadır. Peki ilk haftalarda neler olur? İşte detaylar.

Hamilelik, her kadının en büyük hayalidir. Kadınlar evlendiklerinde nesillerini devam ettirecek ve aile yaşamlarına tat katacak çocuklar isterler. Bu kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemlidir. Kadınların bu sürece girmesi onun fizyolojik ve psikolojik olarak bambaşka bir sürece girmesi demektir.

Hormon dengeleri vücut yapısını oluşturan her bir organı hamilelik sürecine hazırlanmaktadır. Bu noktada fetal gelişimden bahsedelim. Fetal gelişim süreci birçok aşamadan oluşur. Aslında, bebeğiniz her hafta yeni bir sürece girerken vücudunuzda önemli değişiklikler olmaktadır.

Hamileliğin ilk 4 haftası:

Hamileliğin ilk 4 haftası:

 Gebelikte sürecin hesaplanması yapılırken gebelik öncesi son adet döngüsünün ilk gününün dikkat ealınması gerekir. Ovulasyon, döngünün başlamasından 14 gün sonra gerçekleşir. Ovulasyon gerçekleştikten sonra hamile kalmaya çalışırsanız, eşinizin spermleri yumurtalıktan salınan olgun yumurtayı dölleyecektir. Döllenmiş yumurta daha sonra fallop tüpüne doğru hareket eder. Embriyo kendisini uterusun içine yerleştirip, hızla büyümeye başlar.

Gebelikte 5. Hafta:

Gebelikte 5. Hafta:

Östrojen ve progesteron seviyelerinin yükselmesinin yanı sıra vücudunuz daha fazla HCG veya  koryonik gonadotropin hormonu salgılıyor. Bu hormonlar bazı değişimlere neden olur mesela belli kokulara karşı duyarlılık gibi… Bu hafta bebeğiniz için de önemli bir haftadır, çünkü tüm önemli organ gelişmeleri plasenta ile birlikte gerçekleşir.

Gebelikte 6. Hafta:

Gebelikte 6. Hafta:

Vücudunuzun ve gelişmekte olan fetüsün taleplerini karşılamak için sisteminizde bir değişim ortaya çıkar. Uterus mesaneye baskı uygularken sık idrara çıkma isteğinde bulunabilirsiniz. Bebeğinizin kalbi bu hafta gelişmeye başlayacak ve ultrasonla görülebilecektir. Ayrıca yüzdeki özellikler bu haftada ortaya çıkar.

Gebelikte 7. Hafta:

Gebelikte 7. Hafta:

Artık bir çok hCG / Koryonik Gonadotropin hormonu çalışmaya başlar. Koku duyusunda artış, yorgunluk ve kabızlık bu dönemde belirginleşebilir. Bu hafta, bebeğinizin yüz özellikleri daha belirgin hale geliyor. Ayrıca, eller ve bacaklar çıkıntı olarak ultrasonda görülmeye başlar. ve böbrekler, karaciğer, kalp, bağırsak, pankreas ve apandis gibi hayati organlar üstel bir hızla gelişir.

Gebelikte 8. Hafta:

Gebelikte 8. Hafta:

Fetüs gelişimi daha hızlı bir şekilde devam ederken, hamileliğin rahatsızlıklarını bu hafta daha da hissedebilirsiniz. Bu hafta, embriyo farklı yüz özelliklerine sahip bir cenin haline dönüştüğü, cinsel organların gelişmesiyle ve iskelet sisteminin sertleşmesiyle vücuttan çıkıntıların uzandığı aşamaya işaret ediyor.

Gebelikte 9. Hafta:

Gebelikte 9. Hafta:

Bu haftadan itibaren kilo aldığınızı görebilirsiniz. Hareketleriniz kısıtlanır.  Bebeğinizin kalbi dört odaya bölünür ve kan pompalanır. Ayrıca plasental gelişme nedeniyle metabolizmanız ve hormonal düzeyler de artabilir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu