Gezi RehberiListeler

En’lerin Şehri Dubai Hakkında Bilgiler

Dubai şehri tarihi açıdan zengin olmayan ve doğal güzellikleri o kadar çok olmasada mimari yönünden oldukça dikkat çekici özelliğe sahiptir. Dubai hakkında bilmeniz gereken bilgiler.

istanbul temizlik şirketi

Dubai özellikle mimari bakımdan oldukça zengin bir şehirdir.Ayrıca Dubai Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük şehirlerinden bir tanesi olarak bilinir. Dubai şehri tarihi açıdan zengin olmayan ve doğal güzellikleri o kadar çok olmasada mimari yönünden oldukça dikkat çekici özelliğe sahiptir.

Dubai Burc Halife
Dubai Burc Halife

Ünlü Mimari Yapıları ile Dubai

Özellikle Dubai şehrinin Şeyh’i 1960’lı yıllardan sonra mimariye daha önem vermeye başlamıştır.Bu nedenle Dünya’nın en iyi mimarisine sahip şehirler arasında yer almaktadır.Dubai’de gezilecek yerler olarak daha çok binalar ön plana çıkmaktadır.Dünya’nın en yüksek binası 831 metre yüksekliğinde “Burç Halife” Dubai’de oldukça önemli bir yere sahip.

Dubai Burj Al Arab
Dubai Burj Al Arab

Bunun yanı sıra Dünya’nın ilk 7 yıldızlı oteli olan “Burj Al Arab”da yine Dubai’de görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Uzaydan Görünen Muhteşem Palmiye Adaları

Dubai’de bir diğer dikkat çeken yapı ise hiç şüphesiz Palmiye Adaları.Palmiye Adaları 2001 yılında yapılmaya başlanmıştır.Dünya’nın en büyük yapay adaları olarak dikkat çekmektedir.Yukarıdan bakıldığında bir palmiye şeklini andıran bu adalar aynı zamanda uzaydan da görülebilmektedir.Palmiye adalarında özel mülkler, su parkları ve çeşitli turistik tesisler bulunmaktadır.

Dubai Palmiye Adaları
Dubai Palmiye Adaları

Alışveriş Cenneti Dubai

Dubai mimarisi kadar alışveriş cenneti olarakta ön plana çıkan şehirler arasındadır.Özellikle bazı alışveriş merkezleri Dubai’de oldukça önemli yer tutuyor. Dubai alışveriş merkezleri arasında başlıcaları Dubai Mall, Emirates Mall ve Wafi Mall burada önemli yere sahip.Özellikle Dubai Mall Dünya’nın en büyük alışveriş merkezi ve Dünya’nın en büyük akvaryumuna sahip bir alışveriş merkezi unvanına sahiptir.

Dubai Mall Alışveriş Merkezi
Dubai Mall Alışveriş Merkezi

Dubai Plajları

Dubai’nin plajlarından bahsedecek olursak burada yıl içerisindeki ortalama sıcaklık 40 dercenin altına düşmemektedir.Bu yüzden tabiki plaj turizmide deniz turizmde oldukça yaygın.Özellikle Jumeirah bölgesinde bir çok beach club ve halk plajı bulunmaktadır.Bunun yanı sıra denize girebileceğiniz otel ve tesislerde yer almaktadır.

Dubai Plajları

Türkiye’den Dubai’ye Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den Dubai’ye uçuş yapan 3 havayolu vardır.Dolayısıyla Dubai’ye rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.Bu hava yolları Emirates hava yolları, Türk Hava Yolları ve Singapur Hava Yollarıdır.Günün değişik saatlerinde Dubai’ye uçma imkanına sahipsiniz.İstanbul’dan Dubai yaklaşık 4.5 saat sürmektedir.Ayrıca bir diğer avantajı diğer ülkelere göre çok daha kolay vize alabilirsiniz.

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu