Faydalı BilgilerListelerSağlık

Eriğin Faydaları Nelerdir?

Özellikle hamilelerin aşerdiğinde akıllara gelen ve bir dönem tane hesabı satılan eriğin faydaları nelerdir? Çok detaylı anlattık.

Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden birisi olan erik bahar gelince tezgahlarda yerini almaya başlar. Yeşil olarak tüketilmeye başlanması ile birlikte, yazın iyice olgunlaştığında da tüketilen erik bütün bir yaz tüketimi devam eden meyvelerdendir. Eriğin faydaları nelerdir buna geçmeden önce eriği biraz daha tanıyalım.

Gülgiller familyasından olan eriğin birçok farklı çeşidi vardır. Hemen hemen ülkemizin her bölgesinde yetişen erik farklı çeşitleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Erik içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile sağlık açısından oldukça faydalı olan meyvelerden birisidir. Taze olarak tüketilebileceği gibi kurutulup kışında tüketilerek faydalarından her mevsim yararlanılabilir.

Eriğin dış yapısı sert ve etlidir. Tadı ise eriğin çeşidine göre değişmektedir. Bahar aylarında tezgahlarda sıkça gördüğümüz yeşil erik ekşi tadı ile dikkat çekmektedir. İyice olgunlaşıp sarı, mor veya kırmızı renklere dönüştüğünde ise tatlı bir hale gelir.

Eriğin içerisinde yüksek miktarda A vitamini bulunur.  C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bunlar dışında içerisinde K vitamini, B1, B2, B3, B6 ve E vitaminleri de bulunmaktadır. Bakır, folat ve lif bakımından da zengindir. Potasyum, magnezyum, fosfor, florit, demir, çinko ve kalsiyum mineralleri bakımından da zengin olan bir meyvedir.

İçeriği bu kadar çeşitli olan eriğin faydalarını ise sizlere yazımızın devamında vermeye çalıştık.

Eriğin Yararları Nelerdir?

Eriğin Yararları Nelerdir?

Kansere karşı koruma sağlar:

Erik içerisinde antosiyaninler adı verilen kırmızı ve mavi renkli pigmentler bulunur. Bu sayede ise serbest radikaller ile mücadele ederek kanser riskini azaltır. İçeriğinde bulunan bileşenler ile kansere karşı tedavi edici özelliği de bulunmaktadır. Erik içerisinde bulunan epikatesin ile zararlı kanser hücrelerinin çoğalmasını önler ve kanserin yayılmasını engeller. Sağlıklı hücrelerin kanserojen etkilerden korunmasını sağlar. Bunu ise antioksidan özelliği ve bitkisel besin bileşenleri ile yapar. Özellikle karaciğer kanseri riskini azaltır. Klorejen bileşeni ile de meme kanserine karşı koruma sağlar.

Kalp damar hastalıklarına karşı koruma sağlar: 

Erik içerisinde bulunan yüksek miktarda potasyum tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca felç geçirme riskini ortadan kaldırır. Kan akışının daha iyi olmasını sağlar. Kalp damarlarının ve arterlerin sağlığını koruyarak damarlarda sorun olmasının önüne geçer. Mevsiminde tüketilen taze erik kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Kalp krizi geçirme ihtimalini düşürür.

Kolesterole iyi gelir:

Erik, erik suyu ve kurutulmuş erik kolesterol düzeyi üzerinde oldukça etkilidir. Kurutulmuş erik hiperkolestrol ve hiperlipidemi riskini önler. Erik içerisindeki lif kandaki kötü kolesterol seviyesinin düzeyini azaltır. Erik ve erik suyu ise karaciğer kolesterol düzeyini sağlıklı bir şekilde olmasını sağlar.

Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve bağırsak sağlığını korur:

Erik içerisinde bulunana yüksek lif bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlık oluşma riskini azaltır. Bağırsakların dinlenmesine yardımcı olur.

Erik Kan şekerini düzenler

Kan şekerini düzenler ve diyabete karşı koruma sağlar:

Erik içerisinde bulunan glisemik indeksi kan şekerini düzenler. Kan şekeri düzenlendiği için diyabet 2 oluşma riski azalmaktadır. Eriğin ayrıca anti hiperglisemik özelliği diyabet ile mücadele etmesini sağlar. İnsülin direncine karşı koruyucu etki gösterir.

Kemik sağlığı için faydalıdır:

Her gün düzenli olarak tüketilen erik kemik sağlığını korur ve kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Omurganın ve ön kol kemiklerinin güçlenmesine de yardımcı olur.

Hafızanın güçlenmesini sağlar:

Eriğin antioksidan özelliği yüksek olduğu için vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Bu sayede de beyin ve sinir hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Erik suyu ileri yaşlardaki kişilerde öğrenme ve bilişsel yeteneği geliştirmeye yardımcı olur.

Alzheimer ve Parkinson’u önler:

Erik içerisinde bulunan antosiyonin ve quercetin bileşenleri beyin hücrelerinin bozulmasını önleyerek Alzheimer ve Parkinson oluşma riskini önler. Ayrıca antioksidan özelliği ile de beyin ve sinir hücreleri yenilenir. Bu hastalıkların oluşma belirtileri de önlenmiş olur.

Erik Bağışıklık sistemini güçlendirir

Sindirim sistemi faaliyetlerini düzenler:

Erik içerisinde bulunan yüksek miktarda lif yanında sorbitol ve isatin bileşenleri sindirim sistemi faaliyetlerini düzenlemeye yardımcı olur. Kabızlığı önler, kabızlık sorunları yaşayanlar eriği tükettiklerinde kısa sürede kabızlık tedavi edilebilir. Sorbitol ve isatin bağırsakların boşaltılıp temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca erik sindirim organlarının sağlığını korur ve hastalıklar sırasında kısa sürede tedavi olmalarına yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

İçerisinde bulunan yüksek miktarda C vitamini enfeksiyon ve iltihaplara karşı mücadele ederek bağışıklık sistemini güçlendiremeye yardımcı olur. Vücutta nitrik asit üretimini sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanında vücutta tümör oluşumunu da engeller.

Obezite ile mücadele eder:

Erik içerisinde bulunan yüksek miktarda lif ve besin bileşenleri ile obezite ile mücadele eder: Ayrıca obezite nedeni ile ortaya çıkabilecek hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Anksiyete üzerinde etkilidir:

Erik içerisinde bulunan B6 vitamini sinirler arasındaki iletişimi sağlayarak faaliyetlerini daha iyi gerçekleştirmelerine yardımcı olur. Hücreleri yenilemesi ve bozulmasını önlemesi sayesinde de beyin sağlığını korur. Bunun yanında beyin ve sinir sağlığını koruyacak olan hormonların arttırılmasına yardımcı olur. Seratonin hormonun salgılanmasını sağlayarak da uyku kalitesini artırır. Konsantrasyonu artırmaya da yardımcı olur. Bütün bunlar ile birlikte kişide anksiyete ve stresi azaltır ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar.

Maküler dejenerasyonu önler:

Erik içerisinde göz sağlığı için gerekli olan A vitamini ve beta karoten bulunmaktadır. Bu özelliği ile ilerleyen yaşlarda oluşabilecek görme sorunlarını ortadan kaldırır. Yine ilerleyen yaşlarda oluşabilecek maküler dejenerasyonu önler. Erik içerisinde bulunan lutein ve zeaksantin ile göz sağlığını dış etkenlerden korur ve güneşin zararlı ışınlarının göz retinasına zarar vermesini önler.

Hücre yapısını korur:

İçerisinde bulunan demir ve bakır kırmızı kan hücrelerinin yapısını korur ve gelişmelerini destekler. Erik kandaki kolajen oluşumunu destekler. Kanın sağlıklı bir dolaşım yapmasını sağlar. Düzenli olarak tüketilen erik kansızlık sorununa iyi gelir.
Cilt sağlığı için faydalıdır
C vitamini bakımından zengin olduğu için antioksidan özelliği göstererek cildin korunmasına yardımcı olur. Cildi parlatır ve genç bir görünüme kavuşturur. Kırışıklıkları azaltırken yaşlanma belirtilerini de önler. Ayrıca ciltte koyu leke oluşumunu da önler.

Eriğinin Fazla Tüketiminin Zararları Nelerdir?

  • Erik içerisinde bulunan oksalt nedeniyle eriğin fazla tüketimi safra taşı veya böbrek taşının oluşmasına neden olabilir.
  • Erik kurusunun içerisinde bulunan sülfit alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Yüksek miktarda lif içeren eriğin fazla tüketimi bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olabilir. Şişkinlik yaşanabilir. Bu gaz vücuttan atılamaz ise midede krampa ve ağrıya neden olabilir.
  • Erik asitli bir meyve olduğu için çeşitli mide rahatsızlıkları olanlara iyi gelmeyebilir.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu