EDİTÖR BAŞVURU
ListelerSağlık

Açlığımızı Nasıl Kontrol Ederiz

Nasıl zayıflarım, nasıl kilo veririm sorularının cevabı aslında biraz da açlığınızı nasıl kontrol ettiğinize bağlıdır. İki çeşit açlık vardır ve insanlar genellikle bu ikisini birbirine karıştırır. Bir tanesi vücudunuzun yemeye ihtiyaç duyması diğeri ise sizin yemek yemeye olan ihtiyacınız yani isteğinizdir. İlki gerçek açlıkken ikincisi strese bağlı can sıkıntısından gerçekleşmektedir.

Gerçek açlıkta kan şekeriniz düşer ve titreme başlar. Ayrıca baş ağrısı, enerji düşüklüğü, guruldama gibi belirtileri vardır. Fakat sık yapılan hatalardan biri açlık katlanılmaz seviyeye gelene kadar beklemektir. Bunun yerine size tavsiye atıştırmalık bir şeyleri çantanızda tutmanızdır (Örneğin ceviz ve üzüm, yoğurt/ayran ve meyve, ceviz ve kuru yaban mersini).

açlığı bastıran şeyler

Bir diğer açlık türü ise ellerimiz boş kalmasın diye televizyon izlerken sürekli bir şeyler atıştırmamızdır. Bu sırada yemek yediğinizi unutursunuz ve ne kadar yediğinizi bilemezsiniz. Bunun için önerilen ise elinizin boş kalmasını engellemek, mesela örgü örmek.

En çok yemeği ne zaman yeriz?  Tabi ki sıkıldığımızda. Bu durumda sizi eğlendiren ve rahatlamanızı sağlayan 5 şeyi listeleyin. Örneğin dergi ya da kitap okumak, takı yapmak, elbise modelleri beğenmek, arkadaşlarınızla konuşmak… Nereye gitmeyi sevdiğinizi listeleyin ve oralara gidin. Dışarda yapmayı sevdiğiniz ne varsa onu yapın, en basitinden yürüyüş yapın. Sıkıldığınızda listelerinizi elinize alın ve yemek  yerine birini seçin.

Birlikte voltranı oluşturan açlık ve sinirlilik. Bu artık açlığınızın maksimum noktaya ulaştığı noktadır. Asabiyet dört bir yanınızı sarar. Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırma da düşük kan şekerine sahip evli çiftlerin eşlerine daha agresif yaklaştıklarını göstermiştir. Bu yüzden aç ve sinirli olduğunuzda şekerli yiyeceklere yönelin. Örneğin tahıl ve meyve karışımı etrafa daha pozitif bakmanızı sağlayabilir.

Bir de kutlamalar vardır. Yeriz, içeriz, muhabbet, hoş sohbet. Zaten doktorlar yemenin insanları kaynaştıran bir aktivite olduğunu savunuyorlar. Bunun içinde önerileri yok değil. Bir yerde buluşup oturup bir şeyler yeme planı yerine, yürüyüş planları yapın. Sokakta gezme, mağazalara dışarlardan bakma gibi aktivitelerle de eğlenilebilir. Ya da arkadaşınızın, kız kardeşinizin doğum gününde kocaman bir pasta almak yerine beraber cilt bakımlarına, pediküre gidin. Pasta yerine bakım ısmarlamış olun.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu