ListelerSağlık

En Etkili Kilo Vermeyi Sağlayan Besinler ve Kür. Bu Yazıyı Kaçırmayın!

Kilo verdiren yiyecekler ve içecekler, yağ yakan meyveler, yağ yakan içecekler, Kilo verdiren besinler, Zayıflamak için ne yapmalısınız? Prof. İbrahim Saraçoğlu’ndan kesin çözüm kilo verme kürü… Hepsi bu yazıda..

Kilo almak kolay ama kilo vermek zor ve zaman alıcı. Bu cümleyi başta yazıyoruz çünkü hasta olmadan önce önlem almak ne kadar önemliyse şişmanlamadan önce dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat ederek kilo kontrolü yapmak o kadar önemli. Hepimiz biliyoruz ki yağ ve kilo alımı sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzından kaynaklanmaktadır.

Çoğu kişi diyetten hoşlanmaz ve yine de çeşitli bahaneler üreterek fiziksel aktivite yapmaya fırsat bulamadığını ifade eder. Bunlar her ne kadar kilo vermenin temel unsurları olsa da düzenli olarak tüketeceğiniz bazı besinlerin de size yardımcı olacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Sadece tek başına aşağıdaki besinlere dikkat etmeniz yeteri kadar zayıflamanıza destek olmayacaktır. Buna ek olarak yeteri kadar su içme ve boş kalorili besinlerden uzak durmak da kilo verme adına sürdüreceğiniz programda zincirin önemli bir halkası olacaktır.

Yukarıda sıralananlardan başka kilo vermek için başka bir önemli şey de istikrarlı olmak ve bunu sürdürmektir. Bir hafta ya da bir ay sürdürüp “bunlar işe yaramıyor” demek doğru değildir. Kilo verme adına piyasaya sürülen birçok ürün (kapsül, hap) sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle seçiminizi doğalda yana kullanmalı ve hızlı kilo vermek yerine güvenli şekilde kilo vermeyi tercih etmelisiniz.

Obezite ya da aşırı kilo kolesterol, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve şeker hastalığına davetiye çıkarabilir. Fakat zayıflamanıza yönelik yapmış olduğunuz yiyecek seçimi metabolizmanızı hızlandırarak ve yağlı yiyeceklere olan isteğinizi azaltarak zayıflamanızı sağlamanın yanı sıra sağlığınıza da değerli katkılar sunabilir.

Etkili ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için işte size önerilerimiz.

Kilo verdiren yiyecekler ve içecekler

Prof. İbrahim Saraçoğlu’ ndan Tilya Kürü

Tilya (Latincesi: Tilia tomentosa), ıhlamur çiçeği olarak da isimlendirilir ve metabolizmayı hızlandırma konusunda önemli etkiye sahiptir. 10’ar gram ıhlamur (çiçek, yaprak ve sapı da dahil) ve kuşburnu (çatlatılmış olması önemli) ve bunun yarısı kadar altın otunu yaklaşık ¾ litre (bir litreden az yarım litreden fazla) kısık ateşte kaynayan suyun içerisine ilave ederek 7-8 dakika kaynatınız. Soğuması bekleyin, süzünüz ve tüketiniz.

Ortalama 3 bardak kadar elde ettiğiniz bu çayı ya da kürü ortalama altı saatte bir (sabah, öğlen ve öğleden sonra) tüketilebilir. Ortalama olarak ayda 4-6 kilo arasında kilo vermeniz mümkündür.

Bu üç bitki, bileşiminde yer alan “tilirozit” etken maddesi sayesinde yavaşlamış olan yağ metabolizmasını hızlandırarak yağ yakımını harekete geçirir ve artırır. Daha da hızlandırmak için yine bileşiminde tilirozit olan çilek ve böğürtlen (frambuaz) tüketilebilir.

Prof. İbrahim Saraçoğlu’ ndan Tilya Kürü

Yeşil çay ile zayıflama

Yeşil çay, kahve veya diğer içeceklere oranla daha yararlıdır. International Journal of Obesity dergisinde yayınlanan bir makalede yeşil çayın özellikle bel çevresindeki yağı azaltarak kilo vermeye destek olduğunu göstermektedir (2009).

Yeşil çay, kısaltılmışı “EGCG” adı verilen ve bütün gün boyunca kalori yakıcı bir antioksidan içerir. Bu kimyasal vücudun yağ yakma yeteneğini arttırmanın yanı sıra vücudunuzu nemli tutar ve iştahınızı azaltır. Her gün iki fincan taze demlenmiş yeşil çay içmeniz yeterlidir.

Yaban mersini kilo verme için sağlıklı atıştırmalık

Yaban mersini güçlü antioksidan kaynağıdır ve sizde dolgunluk hissi oluşturur. Sindirimi iyileştirirken yapısındaki lif ve suda zayıflamanıza katkıda bulunabilir. Ayrıca manganez de protein, karbonhidratları ve yağları metabolize eder. Buna ek olarak, yaban mersini yağ, kolestrol veya sodyum içermez.

Yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini içeriğindeki polifenollerden dolayı göbek yağını azaltır ve metabolik sendrom için risk faktörlerini azaltır. Sağlıklı bir atıştırmalık, meyve salatası yada yoğurt içerisine katarak kullanabilirsiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumu hem sağlıklı yağ ve hem de lif içeriği sayesinde kilo vermeniz için harika bir besindir. Bilindiği gibi diyet lifi kişiyi tok tutar ve kilo vermek için gereklidir. Keten tohumu aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olan yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Şunu da söyleyebiliriz. Şayet yeteri miktarda omega-3 içeren bir diyet yaparsanız obeziteyi önlemeniz dahi mümkündür.

Keten tohumun günde 1 – 2 çorba kaşığı ezilmiş keten tohumu ekleyin. Yoğurt, salata veya çorbalara katabilirsiniz. Bunu yaparken gün boyunca yeterince su içtiğinizden emin olun.

Keten Tohumu ile zayıflama

Badem ile açlık hissini bastırın

Badem lif, protein ve tekli doymamış yağ içeriği sayesinde hem benzersiz tadı ile atıştırmalık çerez olarak hem de zayıflama amaçlı olarak kullanılabilir. Sağlıksız gıdalardan kaçınmanız için iyi bir bahane olan badem yapısında yer alan B vitamini ve çinko ile de kişinin şeker alma isteğini azaltır.

Normal aperatif yerine bir avuç kuru kavrulmuş veya ıslanmış badem yiyin. Bademlerde kalori olduğu için çok fazla yemeyi abartmamaya dikkat edin. Ayrıca kilo vermek için şekersiz badem sütü içebilirsiniz.

Greyfurt zayıflama planının önemli bir parçası olmalı

Zengin C vitamini ile turunçgillerin üyesi olan greyfurt yemeklerden önce yenmesi durumunda önemli oranda kilo vermeye neden olabilir. Greyfurt yağ yakıcı enzimler içerir. Diğer yandan insülin direnci de greyfurt sayesinde geliştirilebilir.

İnsülinin kilonuzu etkileyebilen ve yağ depolayan hormon olduğunu unutmayın.

Greyfurt % 90 su içerir, bu sayede sizi doldurabilir ve dolayısıyla daha az yemek yersiniz. Düşük kaloriye sahip olması da kilo almanızı önleyebilir. Vücudunun yağ yakma performansını artırmak için kahvaltı öncesi yarım greyfurt, öğle yemeğinden önce de diğer yarısını tüketin. Ayrıca suyunu da sıkıp içebilirsiniz.

Not: Greyfurt statinler ve antihistaminikler gibi belli ilaçları kullanan kişiler için uygun olmayabilir.

Yulaf ezmesi ile uzun süre tok kalın

Yulaf ezmeli bir kahvaltı, kilo vermeye veya sağlıklı bir vücuda sahip olmaya çalışanlar için mükemmeldir. Yulafta yer alan lif ve beta glukan açlık hissini azaltarak zayıflamaya yardımcı olur. Yanı sıra Plant Foods for Human Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada ise düzenli kullanım bel-kalça oranının düşürülebileceğine yardımcı olabileceğini göstermektedir (2013). Yulaf ezmesini kahvaltıda tüketebilir içerisine kaloriyi düşük tutmak için yağsız süt ya da çilek ilave edebilirsiniz.

Portakal

Portakal, adeta kilo vermek için tasarlanmış bir besindir. Hem lif içermesi hem de C vitamini bakımından zengin olması vücudu zayıflamaya teşvik eder. C vitamini de vücuttaki yağ oranını azaltan karnitin üretimini teşvik eder. Bilindiği gibi yüksek lifli gıdalar midenin boşalmasını yavaşlatır. Boşalmanın geç olması da sizi daha tok tuttuğundan daha geç yemenizi sağlar ve bu da kilo vermeye yardımcı olur. Hazır portakal sularından kaçının ve günlük taze sıkılmış bir bardak portakal suyunu tercih edin.

Somon sayesinde yağ yakma

Somon gibi soğuk su balıkları vücudunuzun metabolizmasını hızlandırır ve yağın daha hızlı yanmasına yardımcı olur. Somonda yer alan sağlıklı yağlar hem de protein kilo vermeyi destekler. Proteinin vücutta işlenmesi daha fazla enerji gerektirmesinin yanı sıra yağsız protein olması da vücudun tok kalmasını sağlayarak yağ yakması için avantaj sağlar.

Somon sayesinde yağ yakma

Avokado

Avokadoda tekli doymamış yağ asitleri bulunu ve bu açlığın bastırılmasını sağlar. Her ne kadar yağ oranı yüksek olsa da herhangi bir diyetin mükemmel bir parçasıdır. Avokado yağ metabolizmasında kullanılan bir amino asit olan L-karnitin bakımından zengindir. Bununla birlikte yapısındaki çözünür ve çözünmez lifler de zayıflamaya katkıda bulunur.

Yapılan birçok çalışmada bu sonucun yanı sıra avokadonun kalp-damar sağlığına ve kan şekeri kontrolüne de yardımcı olduğu gösterilmiştir. Faydalarında istifade etmek için günde yarım avokado yemeniz yeterli.

Koyu (Bitter) Çikolata yağ emilimini azaltır

Bilinen birçok çikolatanın kilo aldırmasının aksine bitter çikolata kilo vermeye yardımcı olabilir. Çok miktarda kakao içeren koyu çikolata antioksidan bakımından zengindir ve metabolizmanızı yağ yakmak için tekrardan canlandırır, harekete geçirir.

Koyu çikolata, yağ asidi sentezinde yer alan genlerin ifadesini azaltır, böylece yağların ve karbonhidratların sindirimini ve emilimini azaltır ve tokluk hissini artırır.

Buna ek olarak, koyu çikolata ciddi magnezyum içerir, magnezyum ise kas ve vücut ağrılarını giderir, bu sayede egzersizler sizin için daha cazip hale gelecektir. Diğer yandan bitter çikolata tansiyonun düşmesini sağlayabilir, kan dolaşımını artırabilir ve obezitenin tüm yan etkileri olan atrosklerozu önleyebilir. Bitter çikolatanın % 70 ile 85 arasında kakao içermesine özen gösteriniz.

Zencefil yağı

Zencefil yağı sizdeki şeker özlemini önlediği ve vücut iltihaplanmasını azaltması yönünden kilo vermenizi destekleyebilir. Bunun yanı sıra zencefil yağı, sindirimi geliştirir ve besin emilimini de artırmada etkilidir.

Bileşiminde yer alan gingeroller sayesinde bağırsak iltihaplanmasını giderir, tükettiğiniz minerallerin ve vitaminlerin emilimini artırır. İlaveten antinosiseptif, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde de kilo vermenizi destekleyen enzimlerin üretimini artırmaya yardımcı olur.

Bu yağı kullanabilmek için içtiğiniz çayın içerisine 2-3 damla zencefil yağı ekleyebilir ve günlük olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca zencefil yağı takviye için tüketmek de daha hızlı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Zayıflama için tarçın yağı

Zayıflama için tarçın yağı

Kilo vermeyi düşünüyorsanız tarçın yağını göz ardı etmemelisiniz. Çoğunlukla diyabet için etkili olduğu bilinen tarçın yağı, kan şekeri düzenlenmesine yardımcı olmasının verdiği etkiye bağlı olarak kilo vermenize yardımcı olabilir. İlaveten bu yağı kullandığınızda iştahınızı bastıracak ve bu sayede zayıflama için size destek olacaktır.

Nane ve rezene yağı ile sağlıklı kilo verin

Nane yağı kilo vermeniz bakımından diyetinize dahil etmeniz gereken esansiyel yağlardan birisidir. Zayıflamanıza yardımcı olmanın yanı sıra midenizde rahatlama hissi sağlar, sindirim sisteminizi geliştirir ve metabolizmanızı hızlandırır. Bu yönleri nedeniyle yemeklerden önce tüketmeniz size yardımcı olacaktır. Bir bardak suya 2 damla nane yağı ekleyerek her yemekten önce tüketmek iştahınızın bastırılmasına katkı sağlayacaktır.

Bunun dışında, birkaç damla nane yağını top haline getirilmiş bir pamuğun üzerine damlatarak soluyabilir ve bu sayede yine iştahınızın baskılanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kilo vermek için bu yağların dışında rezene yağını da deneyebilirsiniz. Bu uçucu yağ sindiriminizi artırmaya, iştahınızı azaltmaya, sağlıklı bir uyku geçirmenize ve kilo vermenize yardımcı olur. Rezene yağı aynı zamanda melatonin bakımından da zengindir ve bu sayede zihninizi sakinleştirir ve uyku ritminizi düzene sokar. İster rezene tohumu olsun isterse de yağı her ikisi de iştahınızı bastırmadan etkilidir. Bir bardak suya bir veya iki damla rezene yağı ekleyebilir ve aşırı yemenin önüne geçmek için her yemekten önce tüketebilirsiniz.

Elma yiyerek zayıflamak

Elma yiyerek zayıflamaya iyi bir başlangıç yapın

Elma önemli oranda lif içerir ve midenizi besleyerek daha geç acıkmanıza katkı sağlar. Elmanın önemi sadece kilo verme bakımından değil aynı zamanda hücre zarındaki yağların oksidasyonu azaltmaya yardımcı olacak şekilde antioksidan içermesidir. Bu ise ateroskleroz ve diğer kardiyovasküler problemlerin gelişme riskini azalacağı anlamına gelmektedir. Hatta bazı çalışmalar düzenli olarak elma tüketmenin astım ve akciğer kanseri riskini de azalttığını göstermektedir.

Salatalık ve karpuz tüketerek düşük kalori sağlayın

Salatalık düşük kalorili gıdalar listesinde yer alan önemli bir besin maddesidir. Sadece 45 kalori içerir ve içeriğinin %96’sı sudur. Bu iki önemli özellik vücudunuzun yeteri kadar sulu kalmasını sağlamasının yanı sıra bileşiminde yer alan pinoresinol, larikosinal ve secoisolariciresinol sayesinde kardiyovasküler hastalık, yumurtalık, meme, uterus ve prostat kanseri riskinin azaltılmasına da yardımcı olacaktır.

Salatalık tüketmek aynı zamanda göbek etrafındaki yağın yakılmasına etkili bir şekilde yardımcı olur. Salatalığı doğrudan düşük kalori sağlamak için sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Salatalığa benzer şekilde karpuz tüketimi de kilo verme açısından harika bir seçimdir. Sahip olduğu % 82 oranlarındaki su sayesinde, karpuz tüketerek kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi ve vücudunuzdaki toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz.  kadar düşük bir kaloriye sahip olmanın yanı sıra önemli oranda C vitamini içermektedir. 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Çok teşekkürler oldukça detaylı bir bilgi paylaşımı olmuş. Emeğinize sağlık.

  2. Dr. Saraçoğlu’nu uzun zamandır takip ediyor ve söylediklerini uygulamaya çalışıyorum. Kendisi diyetleri ve beslenme düzeni paylaşımları bende çok etkili oldu.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu