Faydalı BilgilerSağlık

Güneş Yanıkları Nasıl Geçer

Güzel yaz tatillerinin en kötü sonu olan, tatilimizi zehir edebilen güneş yanığı tedavisi ile ilgili detayları yazımızda paylaştık. Güneş yanığına neler iyi gelir?

Güneş yanıkları; cildin uzun süre güneşe maruz kalması sonucu ciltte kızarıklık, soyulma ve su toplanmalarının oluşması olarak adlandırılır.

Özellikle tatile giden kişilerde ilk gün güneşe çıkmadan koruyucu önlem alınmaması sonucu fazla güneşe maruz kalmaktan dolayı oluşmaktadır. Güneş yanıkları iki şekilde olmaktadır. Basit düzeydeki güneş yanıklarında, güneşe maruz kalınması sonucu ciltte kızarıklık ve yanma hissi oluşur.

Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş Yanığı Belirtileri ve Korunma

Güneş koruyucu sürmeden dışarı çıkıldığında özellikle güneşin tam tepede olduğu anda dışarı çıkıldığında oldukça fazla görülen bir durumdur. Krem ve losyonlarla bu durum tedavi edilebilir.

İleri düzeydeki güneş yanıkları ise; güneşin zararlı etkisine uzun süre maruz kalan kişilerde görülür. Ciltte su toplanmaları başlar.

Bu durumda kişi oldukça fazla acı duyar. Kişi uyumakta dahi zorlanabilir. İkinci düzeydeki güneş yanıklarının tedavi sürecinde krem ve jeller ağıları hafifletebilir. Özellikle kortizon içeren ilaçlar bu durumda daha etkili olacaktır. Ağrı kesiciler kullanılarak ağrının hafiflemesi sağlanabilir.

Güneş yanıklarına maruz kalmamak için dikkat edilecek en önemli şey güneşin dik geldiği anda yani tam tepede olduğu anda dışarı çıkılmamalıdır.

Dışarı çıkmak zorundaysanız da mutlaka koruyucu kremler ile önlem alınmalıdır. Gün içerisinde dışarı çıkmadan en az 20 dakika önce güneşten koruyucu kremler sürülmelidir.

Bu kremlerin etkisini arttırmak için ise cilt yapısına uygun olan ve koruyucu faktörü buna göre geliştirilmiş olan ürünleri tercih etmeniz gerekir. Güneşte kalınan süre uzadıkça koruyucu kemler tekrar sürülerek yenilenmelidir.

Ciltte oluşan güneş yanıklarının tedavisi sırasında bol kıyafetler giymeye özen gösterin.

Cildinizde su toplanmış güneş yanıkları var ise; bir süngeri soğutulmuş suya batırarak yanıklar üzerine sürebilirsiniz. Bu şekilde rahatlayabilirsiniz.

Güneş yanıkları sonucu ciltte oluşan soyulmalar sırasında cilt renklerinde farklılık oluşmaması için badem yağı kullanılabilir.

Badem yağını cilde sürerek cildin daha kolay soyulması sağlanırken kaşınma önlenebilir. İsterseniz badem yağı içeren losyonlarda kullanabilirsiniz.

Ciltte oluşan kaşınmaları önlemek için kortizon içerikli kremler kullanılabilir. Bunun dışında doktorun önerdiği ilaçlarda kullanılabilir.

Dışarıdaysanız ve güneşe maruz kalırsanız kıyafetlerinizi ıslatarak giyebilirsiniz.

Güneş yanıkları nedeniyle vücudunuzdaki su azalmaktadır. Vücudun kaybettiği suyu kazanması için bol bol su için. Su dışında limonlu su ve ayran gibi içeceklerde içerebilirsiniz.

Güneşin etkisi ile ortaya çıkan güneş yanıklarının tedavisinde kremler ve losyonlar kullanılabileceği gibi evde bulunun çeşitli malzemelerden de yararlanılabilir.Güneş yanığı nasıl geçer, güneş yanıklarına ne iyi gelir? Bunlar hakkında sizlere bilgiler verelim.

Güneş yanıklarına ne iyi gelir?

Güneş yanıklarına ne iyi gelir?

Zeytinyağı

Güneş yanığı nedeniyle hassaslaşan cilt gerilmeye başlar buda kişiyi rahatsız eder. Gerilen cildi rahatlatmak için ise zeytinyağı kullanılabilir. Cildin gerginleşen bölgelerine zeytinyağı sürülerek üzerine bir havlu ısıtıp koyabilirsiniz. Bu sayede cilt zeytinyağını daha iyi emecektir. Havlunun cilt üzerinde soğumasından sonra havlu alınarak cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Aloe Vera

Güneş yanıkları için en iyi bitkilerden birisi aloe veradır. Aleo vera güneş yanıkları için direkt olarak uygulanabileceği gibi içerisinde aloe vera bulunan kremler ve jellerde kullanılabilir. Aloe veranın güneş yanıklarını rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Ciltteki gerginliği azaltır. Aleo verayı içeren bir ürünü cildinize parmak uçlarınız ile fazla bastırmadan uygulayın. Kısa sürede cildiniz gevşer ve nemlenir.

Siyah poşet çay

Güneş yanıklarının üzerine kullanılmış siyah poşet çayları koyabilirsiniz. Bu sayede cildin rahatlaması sağlanabilir. Gün içeresinde poşetleri değiştirerek devamlı uygulayacağınız bu uygulama ile ciltteki yanma hissi azalacaktır. Bu uygulama rahatlatmaya yönelik bir uygulamadır. Yanıkları iyileştirici bir uygulama değildir.

Yoğurt

Güneş yanıklarının tedavisinde en çok kullanılan, en eski uygulamalardan birisi güneş yanıklarına yoğurt sürmektir. Güneş yanıkları üzerine soğuk soğuk uygulanan yoğurt yanıkların rahatlamasını sağlar. Kişiyi ferahlatır. Yağsız yoğurt güneş yanıkları tedavisinde daha çok etkilidir.  Buzlukta 5 dakika beklettiğiniz yoğurdu güneş yanıkları üzerine uygulayabilirsiniz. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Yoğurt kadar etkili olmasa da sütte güneş yanıkları için kullanılabilir.

Yulaf ezmesi

Güneş yanıkları üzerine uygulanan yulaf ezmesi, yanıkları serinletip acı hissini azaltır. Basit güneş yanıkları için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden birisidir. Yarım su bardağı yulaf ezmesi 1 su bardağı kaynar su içerisine eklenerek karıştırılır. Daha sonra soğuyan bu karışım güneş yanıkları üzerine uygulanır. Yanıkların üzerine nazikçe dairesel hareketler ile uygulayın. 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık su ile cildinizi yıkayın.

Elma sirkesi

Antispetik özelliği olan elma sirkesinin güneş yanıklarını iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Cildi ferahlatır ve yanıkların iyileşmesini sağlar. Ama dikkat edilmesi gereken bir detay vardır. Elma sirkesi cilde direkt olarak uygulanmaz. Küvet içerisine ılık su doldurulduktan sonra içerisine bir fincan elma sirkesi dökülür. Bu su içerisinde 20 dakika beklenir. Bu sayede su ile vücudunuz rahatlarken, elma sirkesinin etkisi ile de iyileşecektir.

Papatya

Papatya çayı ile yapacağınız banyo da güneş yanıklarının ortadan kaldırılmasında etkili olacaktır. Banyo suyuna papatya çayı katıp bu su ile yıkanabilirsiniz. Bunun yanında 30 gram papatya ile zeytinyağı karıştırılıp 24 saat bekletilir. Hazırlanan bu karışım süzüldükten sonra güneş yanıklarına sürülebilir. Oldukça faydalı bir uygulamadır.

Yeşil çay

İçerisinde bulunan kuersetin ve C vitamini güneş yanıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. İçeriğinde yeşil çay bulunan kremleri yanınızda taşıyarak dışarı çıktığında kullanabilirsiniz. Ayrıca güneşin gözü etkilemesi sonucu gözlerde oluşan batma, yanma ve ağrı hisleri için ılıtılan yeşil çay poşeti gözlere koyularak gözlerin rahatlaması sağlanabilir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu