EDİTÖR BAŞVURU
Yeme - İçme

En Çok Tercih Edilen Meze Çeşitleri

Dünya mutfak literatüründe soğuk meze çeşitleri ordövr olarak bilinir. Dünyada, Ortadoğu’da ve Türkiye’de özel yerleri olan mezeler, hafifliği ve lezzetiyle göz dolduran soğuk bir yemektir. Tüm durumlar için iştah açıcı mezeler vardır. Sofrayı mezelerle kurarak sofra zenginliğinin yanı sıra doyma amacı gütmeyen ve yemeği keyifli kılan eşsiz lezzetler ile sofranızı süsleyebilirsiniz. Meze çeşitleri bölgeye ve kültüre göre farklılık göstermekte ve uzun süredir sofralarda yer almaktadır. Eğlenceli sohbetlerde takılma korkusu olmadan sohbeti eğlenceli hale getirmeye yardımcı olan bir yemektir.

Haydari

Haydari

Pratik, kolay ve bir o kadar da lezzetli olduğu için Haydari sofraların baş tacıdır. Haydarinin içeriğinde yoğurdun kullanılması ise her öğüne yakışmasına neden olur. Haydari soğuk bir mezedir. Servise hazır olunca mezenin üzerine biraz zeytinyağı gezdirip ince kıyılmış dereotu veya maydanozla süsleyebilirsiniz. Haydari, özellikle rakı masaları için uygundur. Bu açıdan sağlığa faydalı olması haydarinin sofralardan eksik olmamasına neden olur.

Fava

Fava

Kuru baklanın en lezzetli formlarından biri olan fava, hızlı bir iştah açıcıdır. Kuru tohumların kaynatılıp ezilmesiyle elde edilen ve çeşitli fasulye, bezelye ve kabukları ayıklandıktan sonra zeytinyağı ve kimyonla birlikte tüketilen protein açısından zengindir. Restoranlarda meze olarak servis edilen fava, özellikle Ege ve Yunan mutfağında popülerdir. Bu açıdan fava, kalabalık lokantalarda servis edilen harika bir mezedir. Bunun yanı sıra içki masalarının da vazgeçilmezi halindedir.

Humus

Humus

Aperatif olarak baklagillerin bildiğimiz ana bileşeni olan nohuda humus denir. Nohutla birlikte tahin, sarımsak, limon suyu, tuz ve biber karışımı onu lezzetli ve kültürel bir meze yapar. Lübnan, İsrail, Mısır ve Orta Doğu’daki çoğu Arap ülkesinde tüketilen humus, rakı meze çeşitleri arasındadır. Bunun yanı sıra tek başına, kırmızı et veya kızarmış tavukla yiyebilirsiniz. Bu açıdan sofralarda çok sevilerek tüketilen bir aperatiftir. Humusun sağlığa yararlı olması ise onu mükemmel bir alternatif yapar.

Mücver

Mücver

Osmanlı mutfak tekniklerinden biri olan ve bugün kabak yemeği olarak bilinen mücver, genel olarak kabak ile yapılır. Bu açıdan mücverin ana maddesi kabaktır. Mücverin acılığını azaltmak için ise doğranmış kabakları bir süre tuzla ovalamanız gerekir. İşlenmiş kabaklar genellikle un ve yumurta karışımı ile karıştırılır. Mücver bu malzemeler ile pişirilebilir. Ancak son zamanlarda beyaz peynir, kaşar peyniri, süzme peynir, örgü peynir ve maydanoz, taze kekik, dereotu ve taze nane gibi otlar ile süslenebilir. Ayrıca sarımsaklı yoğurt ile servis yapmak bu mezenin tadını daha lezzetli yapar.

Enginar

Enginar, en sevilen meze türlerinden biridir. Ayrıca enginarın sağlık açısından faydalı olması bu sebzeyi güzel bir alternatif haline getirir. Enginar, sağlıklı beslenmeye ve yaygın sebze ve baklagillerden uzak durmaya harika bir alternatiftir. Enginar, C ve K vitaminleri açısından zengindir. Aynı zamanda enginar vücuda ihtiyaç duyduğu büyük miktarda magnezyum, çinko, potasyum, demir, kalsiyum ve lif sağlayabilir.

Acılı Ezme

Acılı Ezme

Genellikle yemek ve içki masalarının yanında soğuk bir şekilde servis edilen acılı ezme, genelde Akdeniz bölgesinde tüketilmektedir. Bu yemek Bulgar, Makedon ve Yunan sofralarında da bulunur. Ayrıca yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini azaltır. Pul biberin içeriğinde kullanıldığı için ise iştah açıcı özelliği de vardır. Et ve balık yemeklerinde kullanılan acı ezmeler besleyicidir. Acılı ezme yaparken kullanılan malzemelerin taze ve pişmiş olduğundan emin olmalısınız. Malzeme miktarını kapalı cam kavanozda saklayarak artırabilirsiniz. İstenirse 2 adet sarımsak ezilerek karışıma ilave edilebilir. Bu sayede çeşitli meze türleri ile sofralarınızı süsleyebilirsiniz.

Meze ile kırmızı et de  yeniliyor  beyaz et de. Tabi ikisini yiyenler de var. Peki sizce beyaz et mi daha faydalı kırmızı et mi?

İlginiz Çekebilir

Serap Yılmaz

Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları okuyuculara aktarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu