Tarih

Dünyanın İlk Araba Vapuru: Suhulet

Dünya’nın ilk araba vapurunu kimler yaptı bir fikriniz var mı? Bu sorunun cevabını bilmiyorsanız haydi birlikte keşfedelim.

Şimdi tarihe ilk araba vapuru olarak adını yazdıran Suhulet isimli vapuru keşfedeceğimiz gezimize dilerseniz başlayalım.

Dünyanın İlk Arabalı Vapurunu Kim Yaptı?

Dünya‘nın ilk araba vapurunu Osmanlılar Yapmıştır. Yani Türkler tarafından icat edilmiştir.

Dünyanın İlk Araba Vapuru: Suhulet

Dünya’nın İlk Araba Vapurunun Yapımı Ne Zaman Tamamlanmıştır?

dünya‘nın ilk araba vapuru olan Suhulet’in yapımı 1871 yılında tamamlanmıştır.

Dünya’nın İlk Araba Vapuru olan Suhulet, Ne Zaman Hizmete Başlamıştır?

İsmi ”Kolaylık” anlamına gelen Suhulet araba vapuru 1872 yılının başlarında hizmete başlamıştır.

[irp]

İlk Araba Vapuru Suhulet’in Özellikleri;

Vapur, Saçla kaplı olup,555 gros ton ağırlığa sahiptir. Ayrıca 45,7 metre uzunluk, 3 metre su kesme kapasitesi,  8,5 metre genişliğe sahipti. Güvertesi bulunmayan düz bir zemine ve her iki uçta yer alan açılır kapanır kapakları bulunmakta idi.  İleri ve geri gidebilme kabiliyetindeki bu araba vapuru tasarımı İngilteredeki bir tersanede üretilerek vücut bulmuştur.

İlk Araba Vapuru Suhulet’in Hızı

450 beygir gücündeki tek silindirli buhar makinesinin döndürdüğü yandan çarkın dönmesi sonucunda saatte 7 mil sürat yapabilme kabiliyetine sahip bir araba vapurudur.

Dünyanın İlk Araba Vapuru: Suhulet

İlk Araba Vapuru Suhulet Nerede Hizmet Vermiştir.

dünya‘da bir ilk olan Suhulet araba vapuru, İstanbul’a  hizmet vermiş ve 89 yıl boyunca, Marmara denizinde varlığını sürdürmüştür.  Ayrıca Çanakkale savaşı’nın yaşandığı o destansı mücadele sırasında kullanılan Suhulet , bu vesile ile Gazi unvanınada kavuşmuştur.

Dünya’nın İlk Araba Vapuru Olan Suhulet’in Mucidi Kimdir?

1854’ten 1945’e kadar Boğaziçi’nde yolcu ve yük taşımacılığı yapanbir vapurculuk anonim şirketi olan Şirket-i Hayriye’nin  1860’lı yıllarda başında olan  Hüseyin Haki Efendi tarafından tasarlanmış ve o dönem şirketin mimarı olarak görev yapmakta olan Mehmet Usta tarafından da bu tasarım geliştirilerek hayat bulmuştur.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu