EDİTÖR BAŞVURU
Tarih

Sırpsındığı Savaşı 1364 Nedenleri ve Sonuçları

Sırpsındığı Muharebesi 1364 (1. Murat Han)

Sırpsındığı savaşı 1363 tarihinde Meriç boyunda Edirne civarında Osmanlı ordusu ile haçlı ordusu arasında yapılan bir muharebedir. 3. Padişah olan Sultan 1. Murat Han’ın devrinde yapılmıştır. Bu muharebede Haçlı ordusu Macar Kralı 1. Layoş, Sırp Kralı Uroş, Bosna Kralı Tvartro ve Ulah Prensi komutasında bulunan askerlerden oluşmakta idi ve sayıları bazı tarihçilere göre 60 bin bazılarına göre ise 100 bin kadardı.

Haçlılar bütün kuvvetleri ile Edirne yakınlarına kadar gelerek Sırpsındığı adı verilen Çirmen taraflarında ordugâh kurdular. Bu durumu fark eden hacı İlbeyi hemen harekete geçti ve akıncı kuvvetleri toplayıp 4 gruba ayırdı her grubun başına da kumandan verildi. Hacı İlbeyi de 4. Grubun başına geçti. Günün ağarmasına 2 saat kala Osmanlı Kuvvetleri düşman ordugâhına taarruz ettiler ve taarruz sabaha kadar devam etti. Osmanlı kuvvetleri haçlıları yenilgiye uğrattı. Haçlılardan çoğu da kaçmak isterken Meriç nehrinde boğularak can verdi. Bu muharebeden yalnızca Macar Kralı Layoş ile Ulah Prensi sağ olarak kurtulabildi. Diğer bütün kumandanlar ölüler arasında idi.

Sırpsındığı savaşından sonra Avrupa’nın hiç morali kalmamıştır. Çünkü kendi sayıları Osmanlıdan kat ve kat fazla idi. Osmanlı devleti ise bu zafer sayesinde bir müddet rahat nefes almıştır. Hacı ilbeyi komutasında kazanılan Sırpsındığı Muharebesi Osmanlı devletinin Rumeli’de ilerlemesini sağlamıştır.

Bundan sonra 2. Sırpsındığı muharebesi (Çirmen muharebesi )1371 senesinde yapıldı. 2. Çirmen muharebesinde Sırp Kuvvetleri Çirmen mevkii yanında da Osmanlı ordusu tarafından bozguna uğratılmıştır. Sırp Prensesi Vukaşin ve kardeşleri de bu savaşta öldüler. Evrenos Bey komutasındaki Osmanlı ordusu Sırp Krallığının önemli şehirlerini ele geçirdiler. Osmanlı böylece bu muharebede de zafer kazandı.

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu