Gezi Rehberiİlginç BilgilerListeler

Dünyanın En Küçük 5 Ülkesi

istanbul temizlik şirketi

Daha önce en çok nüfusa sahip ülkeleri derlemiştik. Bu listemizde de tam aksine dünyanın en küçük ülkelerine göz atacağız. İşte 2019 verilerine göre dünyanın en küçük 5 ülkesi.

5. San Marino

San Marino

Bu ülkenin futbol kulübünü muhtemelen daha önce duymuş olmalısınız. Bu ülkenin nüfusu günümüzde yalnızca 30 bin ve artış hızı bir hayli yavaş. Neden futbol takımlarının bu kadar başarısız olduğunu çözmek çokta zor değil ?

4. Tuvalu

Tulavu

Resime göre görüntüsünün muazzam olduğu ve hiç ülkeye benzemediği söylenebilir. Ancak burası 11 bin nüfusa sahip küçük bir ülke.

3. Nauru

Nauru

Sanki bir film karesine bakıyormuş hissi uyandıran bu yer Nauru adında ufak bir ülke. 13 binlik ufak bir ülke olmasına karşın Nauruca adı verilen kendi dilleri bile var ve burada yaşayanların bir çoğu bu dili kullanıyor.

2. Lihtenştayn

Lihtenştayn

Lsitenin ikinci sırasında Lihtenştayn’ı görüyoruz. Ülkenin günümüzdeki nüfüsu yaklaşık 38 bin civarında. Biz bu ülkenin adını en çok Avrupa Kupası grup maçlarında duyuyoruz diyebilirim.

1. Vatikan

Vatikan

Muhtemelen adını daha önce duymuş olabileceğiniz bu devletin nüfusu 500’e yakın. Vatikan İtalya’dan bağımsız olarak 1929’da farklı bir ülke olarak anılmaya başlamış.

İlginiz Çekebilir

4 Yorum

  1. Vatikan aynı zaman da en zengin olanı. Nüfus gelir oranına göre elbette. Mesela Cayman adaları da yüz ölçümü olarak çok küçüktür ama bu kadar varlığa sahip değildir.

  2. San Marino 61 km2 lik ülke aslında. Adından anlaşılacağı üzere İtalya da bulunuyor. Floransaya ortalama 2 saat uzaklıkta küçük bir kasaba bile diyebiliriz. Vatikan gibi sınırları korunmayan bir ülke diyebiliriz.

  3. Dünyanın en küçük ilk beş ülkesi içinde Andorra da vardır diye tahmin etmiştim. Vatikan tamam ama diğer ülkeleri tahmin etmek çok zor. 🙂

  4. Bunlara ülke denmemeli lazım aslında, yerleşke denmesi daha doğru olur. Yüzölçümleri ve nüfusları ne ki? Hele vatikan 500 nüfusla ülkemi olur Allah aşkına..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu