Gezi RehberiListeler

Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi

10. Maldivler

Maldivler

Hint okyanusundaki adalardan 200 tanesine ev sahipliği yapan Maldivler, 298 km karasal yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkeleri arasında 10. sırada olmayı başarıyor.

9. Seyşeller

Seyşeller

Dünyanın en küçük ülkeleri arasında bulunan Seyşeller, bir zamanlar İngiliz sömürgesi altındaydı. 277 km yüzölçümü ile görenleri şaşırtan bu ülke listemizin 9. sırasında yer alıyor.

8. Saint Kitts ve Nevis

Saint Kitts ve Nevis

İsmi gibi kendisi de ilginç olan bu ülke, dünyanın en küçük ülkeleri arasında 8. sırada yer alıyor. 1983 yılından beri bağımsız olan bu adanın yüzölçümü ise 269 km oluyor.

7. Marshall Adaları

Marshall Adaları

68 bin nüfusa ev sahipliği yapan Marshall Adaları, 181 km yüzölçümü ile listemizin 7. sırasında yer alıyor.

6. Liechtenstein

Liechtenstein

160 km yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkeleri arasında bulunan Liechtenstein (yazarken zorlandım) İsviçre ve Avusturya arasında bulunan ufak bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.

5. San Marino

San Marino

Dördüncü yüzyılda kurulması sebebiyle Avrupa’nın en eski ülkesi olarak bilinen San Marino, 62 km yüzölçümü ile listemizin 5. sırasında yer almayı başarıyor.

4. Tuvalu

Tuvalu

Pasifik Okyanusundaki adalar topluluğundan oluşan bu ülkenin 23 km yüzölçümü bulunuyor. 10 bin nüfusa ev sahipliği yapan Tuvalu listemizin 4. sırasında yer alıyor.

3. Nauru

Nauru

Bir zamanlar Almanya sömürgesinde bulunan Nauru ülkesi, 20 km yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkeleri sıralamasında 3. sırada yer almayı başarıyor.

2. Monako

Monako

Dünyanın en küçük ülkesi olarak 2. sırada karşımıza çıkan Monako 1.8 km yüzölçümü ile görenleri şaşırtıyor. 36 bin nüfusu bünyesinde barındıran Monako, bazı ünlü tarafları ile ön plana çıkıyor.

1. Vatikan

Vatikan

Listemizin 1. sırasında dünyanın en küçük ülkesi olarak karşımıza çıkan Vatikan’ın yüzölçümü 517 metrekare. 770 kişilik nüfusa ev sahipliği yapan Vatikan dünyanın en küçük ülkeleri arasında 1. sırada yer almayı başarıyor.

İlginiz Çekebilir

Sevda

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu