Faydalı BilgilerListeler

Dordurma lekesi elbiseden nasıl çıkartılır?

Dordurma Lekesi Nasıl Çıkartılır, dondurma lekesi geçer mi, halıdaki, elbisedeki, üstümüzdeki dondurma lekesi geçer mi? Bu yazımızda sitemizin kullanıcılarına dondurma lekesi ve lekesinin nasıl çıkartılacağına dönük bilgiler vermeye çalışacağız. Yaz aylarının vazgeçilmez ürünlerinden biri olan Dondurmalar kültürümüzde ayrı bir yere sahiptir.

dondurma lekesi nasıl temizlenir

Sıcak Coğrafyada olmamızdan ötürü yaz aylarında genellikle içimizi ferahlatan çeşit çeşit dondurmalar yiyerek serinlemeye çalışırız. Dondurma lekeleri en inatçı lekerden biri olduğu için bu lekenin çıkarılması ile ilgili çeşitli deneyimleri sizlerle paylaşacağız. Dondurma içerisinde barındırdığı yoğun şekerden ötürü lekeye işleyen bir yapıya sahiptir. Bunun için bu lekeyi çıkarmak biraz çaba gerektirecektir. Aşağıda dondurma lekelerinden kurtulmak için kullanılacak malzemeler listelenmiştir.  Öncelikle bunları temin etmeliyiz.

dondurma lekesi nasıl çıkar

Dondurma Lekesini Çıkarmak İçin Gerekli Malzemeler

 • Sıvı bulaşık deterjanı
 • Küçük spatula, körelmiş bıçak veya keskin olmayan metal
 • Log, Aspirin ve İyi leke çıkarıcı diğer deterjanlar

Dondurma Lekesini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. Dondurma lekesinin sağlıklı bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için lekeye en kısa süre içerisinde müdahale etmeniz gerekiyor. Aksi halde leke iyice elbiseye işleyecektir. Lekenin taze veya kuru olmasına bağlı olarak en fazla 10 dakika soğuk suda bekletin. (Sıcak Su Önerilmemektedir.)
 2. Soğuk su ile birlikte hafif bir şekilde lekenin ovalanması gerekiyor. Bu işlem olumsuz bir sonuç verirse deterjan eşliğinde aynı işlem yapılmalıdır.
 3. Aspirin, Log, Elbiseler için leke çıkarıcı jel, toz, sprey ya da deterjan  suyun içerisine eklenir. böylelikle 10 dakika bekletilerek lekenin yumuşaması sağlanır.
 4. Yumuşatılan leke çitilenme yardımı ile geçirilmeye çalışılır. Kaliteli bir deterjan lekeyi daha kısa süre içerisinde yumuşatabilmektedir. Kurumuş dondurma lekelerinde ise keskin olmayan nesne aracılığı ile lekenin mümkün mertebe tamamı kazınarak temizlenebilir. Ancak bu işlem sonunda tekrar suda çitileme yapılmalıdır.
 5. Daha inatçı ve sorunlu dondurma lekelerinde Sıvı deterjanı direk lekenin üstüne dökün, elinizi su ile ıslatarak lekeyi köpürtün. bu işlem için 20 ile 30 dakika köpüklettikten sonra bekletin. Bu tür inatçı lekelerde deterjanın içeriye işlemesi gerekmektedir.
 6. Yapılan tüm işlemlerde deterjanın lekenin tamamına işlemesine ve leke ile savaşmasına özen gösterin, Sonrasında güzel bir şekilde ovarak dondurma lekesinin çıktığını göreceksiniz. Elbise içerisine işlemiş ve uzun süre bekleyerek kuruyan lekelerde ise birkaç yıkamadan sonra lekenin tamamen çıktığı görülecektir.

Dondurma Lekesi Çıkarmada Önemli Notlar

 • Keskin ürünler ve bıçak ile lekeyi çıkarmaya çalışmayın aksi halde elbise veya pantolonunuza zarar verebilirsiniz.
 • Lekeyi geçirdikten hemen sonra kesinlikle kurutmak için Saç kurutma makinesini kullanmayın. Zira su lekenin görünmesini engelleyebileceğinden siz geçtiğini zannedersiniz. Kuruttuğunuzda leke daha kalıcı hale gelecektir.
 • Lekelerin geçirilmesinde ilk 10 dakikalık sürecin çok önemli olduğunu unutmayın. Erken müdahalede leke ortadan kalkacaktır.
 • Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm uygulamaları yapmanıza rağmen herhangi bir gelişme kaydedemediyseniz artık profesyonel destek almanın zamanı gelmiştir. Kuru temizlemeciler profesyonel kuru temizleme yöntemleri ile lekeyi ortadan kaldıracaktır.

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu