Faydalı BilgilerListeler

Yeşil Kahve Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir?

istanbul temizlik şirketi

YEŞİL KAHVE NEDİR?

Yeşil kahve, hepimizin bildiği ve içtiği kavrulmuş kahvenin ham olan halidir. Yani kavrulmamış halidir. Bildiğimiz ve Tükettiğimiz Kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) ailesine bağlı Coffea cinsinden olup boyu 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaç cinsidir. Bu ağaçtan elde edilen meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi sonucu elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içecektir. Yeşil kahve ise bildiğimiz kahveye göre, kavrulmamış ve kafein oranı daha az olan kahvedir. Yapılan incelemeye göre, kahvenin kavrulma süresi uzadıkça içindeki kafein oranının da arttığı belirtilmiştir. Yani Yeşil kahve, az kafein almak isteyenler için iyi bir tercihtir.

Yeşil kahve (kavrulmamış kahve) çekirdekleri, kavrulmuş kahve çekirdeklerine göre daha fazla antioksidan içerir. Bunun yanı sıra Yeşil Kahve, Kavrulmuş kahveden farklı olarak yüksek ısıya maruz kalmadığı için % 47 oranında daha fazla klorojenik asit içermektedir. ‘Klorojenik asit’ Yeşil kahve çekirdeklerinde yüksek miktarda bulunur. Yapılan araştırmalarda, bu asitin kilo vermeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. ‘Klorojenik asit’ vücuda alındığı zaman metabolizmayı hızlandırarak vücudun kalori harcama düzeyini arttırmaktadır. Fakat zayıflamak isteyen kişilerin sadece yeşil kahve tüketiminin yanında sporda yapmalarını tavsiye diyoruz.

 

YEŞİL KAHVE NEDİR?

YEŞİL KAHVENİN FAYDALARI NELERDİR?

• Yapılan bilimsel çalışmalarda yeşil kahve çekirdeğinin, vücudumuzdaki kan şekeri düzeyini kontrol etmeye destek olduğu ve diyabet riskini azalttığı görülmüştür.
• Yeşil kahvenin bileşiğinde bulunan kafein ve klorojenik asit vücudumuzdaki yağ yakımını hızlandırıcı bir etki oluşturmaktadır.
• Yeşil kahve İnsan Bazal metabolizmasını hızlandırarak kilo vermeye ve kilo düzeyini korumaya yardımcı olur.
• Yüksek antioksidan içerdiği için, hücre hasarını en aza indirerek yaşlanma etkilerinin azalttığı tespit edilmiştir.
• Yeşil kahve çekirdeğinde bulunan antioksidanlar sayesinde İyi huylu kolesterol (HDL) yüksek, kötü huylu kolesterol (LDL) ise düşük değerlerde seyreder.
• Kan basıncını azaltan yeşil kahve, Kalp-damar sağlığını destekler.
• İnsan vücudundaki Serbest radikallerin vücuda zarar vermesini engeller
• Bağışıklık sistemini destekleyerek, hastalıklara olan direnci arttırır.
• Az da olsa içeriğindeki kafein sayesinde sizi daha enerjik ve zihnde tutacaktır.
• Beyni ve sinir sistemini üzerinde olumlu etkileri görülmüştür.
• Mental performansı arttırır ve dikkatinizin yoğunlaşmasını etki sağlar. Alzheimer’a karşı korur.

 

YEŞİL KAHVENİN FAYDALARI NELERDİR?

YEŞİL KAHVE NASIL HAZIRLANIR?

Yeşil kahve bildiğimiz normal kahveden farklı olarak hazırlanır. Yeşil kahve kavrulmadığı için, içime hazır hale getirilirken ilk olarak öğütülür. Daha sonra toz haline gelen yeşil kahve bir fincana bir çay kaşığı konduktan sonra üzerine sıcak su dökülerek karıştırılır. İsteğe göre şekerli ya da şekersiz içebilirsiniz. Ancak genellikle diyet içeceği olarak tercih edildiği için şeker ilave etmeden tüketmenizi tavsiye ederiz. Tadı bildiğimiz kahveden farklıdır. Yeşil kahvenin tadı daha çok bitki çayı gibidir.

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu