Faydalı BilgilerListeler

Deniz üzümü faydaları nelerdir?

1. Deniz üzümü faydaları ve zararları nelerdir?

Deniz üzümü faydaları ve zararları nelerdir?

Deniz üzümü olarak bilinen Efedra bitkisi Çin’de binlerce yıldır astım hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. 1755 yılında keşfedilen yüksük, otokalp hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık %80 ‘ini hala geleneksel yöntemleri ve şifalı bitkileri kullanmaya devam ediyor. Bu neden ile büyük ilaç şirketleri, araştırma merkezleri ve birçok bilim insanı dünyanın dört bir yanında tıbbi olarak kullanılan bitkileri araştırmaya devam etmektedirler.  Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda bir bitkinin içerisinde binlerce kimyasal bileşim olduğu bilinmektedir.  Uçucu yağlar , sabit yağlar , flavonitler, glikozitler, alkolitler, terpenler, resinler, saponinler, antrasenler gibi ancak bu bitkiler içerisinde binlerce yada yüzlerce maddenin hangisinin hastalıklara iyi geldiği tam ve net olarak bilinmemektedir.

Halk arasında ” Yüksük Otu ” olarak bilinen bitkilerden elde edilen digitalin maddesi , 1775 yılında keşfedildi ve o yıllardan beri hep kalp hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Yakın zamanlara kadar bu bitkilerden elde edilen özüt, hastalara verilirken yaklaşık 30 yıl öncesinde digitalin maddesinin sentetiğinin yapılması ile artık kalp ilaçlarında bu bitki yerine sentetik olarak üretilmiş eş değeri kullanılyor. Başka bir örnek olarak ” ephedra ” efedra ya da ” deniz üzümü ” adı ile bilinen bu bitki de içinde bulunan efedrin bileşeni nedeni ile Çin’de binlerce yıldan beri astım ve solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılıyordu . Günümüzde Laboratuvarlarda bu maddenin üretilmesi nedeni ile artık bitki yerine sentetik maddeler kullanılmaktadır. Ülkemizde bazı nezle ve grip ilaçları için de sentetik yolla üretilen bu maddeler bulunmaktadır. Bitkilerin bu şekilde bilimsel olarak derinlenmesine incelenmesi ve sentetik şekilde üretilmesi birçok riski de ortadan kaldırıyor. Çünkü günümüzde ilaç üretilen birçok bitki çeşitli zehirleri de bünyesinde barındırıyor. Örneğin biraz önce örnek verdiğimiz ” yüksük otu içeriğindeki zehirler ” de bünyesinde barındırmaktadır. Deniz üzümü de içeriğinde zehirli bitkiler olarak kabul edilmektedir. Bunlara örnek olarak günümüzde en çok kullanılan ” morfin ” , de zehirli bir bitki olan afyon dan üretilmektedir. Kısacası Deniz üzümü faydaları olarak kalp ve astım tedavisinde kullanıldığını ve bu bitkiyi kullanırken faydalarına dikkat ederken zararlarını ve içeriğindeki bazı zehirleri de göz önünde bulundurmak lazım

Modern ilaç bilimi nedeni ile artık bu tür zehirli bitkiler yüzünden kimse yaşamını yitirmiyor. Eskiden tarih öncesinde antik çağda birçok kişi hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan bitkiler sebebi ile yaşamını yitiriyordu. Modern tıbbın ilerlemesi ile üretilen sentetik maddeler ile yapılan ilaçlar sayesinde daha sağlıklı üretimler yapılabilmektedir.

Genel olarak kanıya göre birçok kişi bitkilerin zararsız olduğunu düşünür. Oysa ki birçok bitki bizim için çok zararlıdır yada zararlı olabilir. Örneğin her gün meyvesini yediğimiz domates veya salonumuzda süs bitkisi olarak yetiştirdiğimiz difenbahya bile birer zehir olabilir birçoğumuz bunun zehirini bilemeyiz. Sonuç olarak bitkiler kullanılırken bilinçli olmakta fayda var araştırmadan hiçbir bitkiyi kafamıza göre kullanmamalıyız.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu