İlginç Bilgiler

Okudukça Sizi Şaşkına Çevirecek Okyanus Gizemleri!

Okudukça Sizi Şaşkına Çevirecek Okyanus Gizemleri! Sizler İçin Derledik.

istanbul temizlik şirketi

Yaşadığımız bu güzel gezegenimizin Dünya’mızın dörtte üçü suyla kaplı ve buna rağmen okyanusların derinliklerini, orada olanları ve yaşayan canlıları çok az tanıyoruz. Okyanusların çok fazla derin olması biz insanoğlunun yüksek basınca karşı hassas olmasından, ek büyük maliyetler ve insan gücü gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı maalesef ki okyanusun büyük bir kısmını ve derinlerde olan biteni keşfedebilmiş değiliz. Biz insanoğlu olarak bu derin suları anlamak için elimizden geldiğince maceralara atılmış ve bazı şeyler yaşamışızdır. Bu süre boyunca yaşadıklarımız, karşılaştıklarımız ve söylentiler dilden dile gelmiş ve hiç unutulmamışlardır. İşte okudukça şaşkına döneceğiniz anlatılar:

 

Okudukça Sizi Şaşkına Çevirecek Okyanus Gizemleri!

 

Mariana Çukuru

Mariana çukuru, tahmin edebileceğinizden çok daha derin bir nokta çünkü burası tüm okyanusların yaklaşık 10.994 metreyle en derin noktası. Yani örnekleyecek olursak; Everest Dağı’nı bu çukura koyarsanız, zirvesinden yüzeye kadar 2146 metre daha yüzmeniz gerekecektir. Burası sadece en dip olduğu için meşhur değil. Gizem dolu olan bu çukura sadece dört kez cihaz göndermek mümkün oldu. Bu nedenle uzmanlar orada keşfedilmemiş olan canlıların olabileceğini söylüyorlar.

 

Okudukça Sizi Şaşkına Çevirecek Okyanus Gizemleri!

 

Amelia Earhart’ın Gizemli Kayboluşu

Karşınızda Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart. 2 Temmuz 1937’de, aynı zamanda Malezha Havayolları MH370 jetinin öncülerinden biri olan Amelia Earhart Fred Noonan’la birlikte uçakla dolaşmaya çıktıktan sonra Pasifik Okyanusu’nda ortadan kayboldular. İki kişiyi ne kadar çok arasalar da hiçbir yerden sonuç çıkmadı. Ne uçaktan ne de kendilerinden bir daha haber alınamadı.

 

 

Okudukça Sizi Şaşkına Çevirecek Okyanus Gizemleri!

Derinlerden Gelen Gizemli Sesler

Okyanusun derinliklerinden geldiği söylenen pek çok ses günümüzde yankı uyandırıyor. Bunların bir çoğu komplodan ibaretken bir tanesi oldukça dikkat çekici. Pasifik Okyanusu’nda NOAA tarafından yakalan oldukça gizemli bir ses bulunmaktadır. Tam iki yıl boyunca kaydedilmiş olan ‘’ The Bloop’’ ve ‘’ Julia’’ sesleri hala açıklanabilmiş değil. Sesin en önemli özelliği izleme istasyonlarında 3.100 mil (5,000 km/s) aralıkla ayrılmış olmasıdır. Yoğun araştırmalar sonucu bu sesin okyanus tabanında çökmelere sebep olan bir buzul dağından ayrılması nedeniyle oluşabileceği varsayılsa da bazı kaynaklar ve bilim insanları bu sesin keşfedilmemiş olan gizemli bir deniz canlısına ait olabileceği. Sesin en önemli özelliği izleme istasyonlarında 3.100 mil (5,000 kms) aralıkla ayrılmış olmasıdır. NOAA, yoğun araştırmalar sonucunda bu sesin bir buzulun buzul dağından ayrılması nedeniyle meydana geldiği sonucuna varsa da bazı kaynaklar ve bilim adamları gelen gizemli sesin derin sularda yaşayan bir canlıya ait olabileceği görüşünde.

 

Okudukça Sizi Şaşkına Çevirecek Okyanus Gizemleri!

Baltık Denizi’ndeki Anomali Gizemi

Baltık Denizi, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Almanya, Polonya, Rusya, Estonya, Letonya ve Litvanya devletleri ile çevrili bir iç denizdir. Bu denizde yer alan ve hala tam olarak çözülememiş bir oluşum olan anomali ile ilgili çeşit çeşit teoriler ortaya atılmıştır. Fotoğrafta gördüğünüz anomali bir film sahnesinden gibi olsa da bu denizin 300 metre altını tarayan bir sonarla çekildi. İki bilim insanı tarafından keşfedilen bu garip yer için uzaylılardan gizli savaş teknolojilerine kadar teoriler üretilmiş. Bazıları bu oluşumun Buz Devri öncesine ait bir nesneyle ilgili olduğunu veya nazi anti denizaltı cihazı olabileceğini düşünmekte. Dalgıçların elektrikli teçhizatı 650 metre yakınlarındayken ilginç bir şekilde duruyor ve maddenin hemen yanındaysa güçlü bir radyo sinyali geliyor. Bu anomali hala gizemini korumakta…

 

Okudukça Sizi Şaşkına Çevirecek Okyanus Gizemleri!

Aynı Yıl İçinde Gizemli Bir Şekilde Kaybolan 4 Denizaltı

Günümüzde hala gizemini koruyan kayıp denizaltı vakaları bulunurken bir tanesi var ki komplo teorilerine zemin hazırlıyor. 1968 yılında aynı yıl içerisinde birden fazla denizaltı kayboldu. Üstelik hepsi farklı ülkelere aitti. ABD’nin Scorpion, Sovyetlerin K-129, Fransa’nın Minerve ve İsrail’in Dakar isimli denizaltıları, 1968 yılında ortadan kayboldular. Bu kayıpların aynı yıl içerisinde yaşanması çeşitli gizem teorilerini de beraberinde getiriyor. Bu garip olaylar hala gizemini korurken birer tesadüften ibaret olmadığına dair efsaneler dilden dile dolaşıyor.

 

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu