Yeme - İçme

Çikolatasız Çikolata Sosu

Çok büyük mutfaklarda çalıştım ve birçok zaman kendi çikolata sosumuzu kendimiz yaptık ama televizyon ve birçok sitede gördüğüm kadarı ile çikolata sosları için çikolata kullanan insanlar ve bu bana çok saçma geliyor.

Ortada büyük bir yanlış var, çünkü eğer çikolataya ihtiyacımız var ve yapacaksak eğer nasıl çikolata kullanabiliriz ki? Başlık size biraz ilginç gelebilir ama çikolata sosu olarak bahsettiğim saçma tarifler de yer aldığı için karıştırmamak açısından bu başlığı kullandım. Elbette diğer soslar da kullanılır ama onlar çikolata sosu değil efendim, çikolatalı soslar. Arada çok büyük bir uçurum var ve ev ortamında yapacağımız yemeklerde çok hafif kaçıyorlar çünkü ev yemekleri özellikle tatlının ve kakaonun birleşiminde çok keskin tat ister, tatlılarda.

MALZEMELER

  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 çorba kaşığı un
  • 2 çorba kaşığı kakao
[irp]

HAZIRLANIŞI

Çikolatasız çikolatalı sos yapmak için öncelikle suyumuzu ve sütümüzü iyice karıştırıp kakaoyu ve şekeri ekleyin. Kaynayana kadar karıştırarak pişirelim ve her aşamasında bu tarifin karıştırma işlemini ihmal etmeyelim, her şey yolunda gibi görünürken birden dibine tutması ile ünlü çikolatasız çikolata sosumuz maalesef… Kaynamaya başlayınca kısık ateşte 2-3 dakika daha karıştırın ve altını söndürün.

Kullanım alanı çok geniş, keklerde, pastalarda ve çikolata sosu gereken her tarifte rahatlıkla kullanabileceğiniz ev yapımı bir sos, afiyet olsun.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu