EDİTÖR BAŞVURU
Magazin

Cem Karaca NFT ‘sine Oğlu Dava Açtı!

Emrah Karaca, Cem Karaca NFT 'si olarak hazırlanan portrenin satışının durdurulmasını istedi.

Emrah Karaca, Babasının NFT’si için Dava Açtı!

Anadolu rock müziğinin efsane isimlerinden biri olan merhum sanatçı Cem Karaca’nın klasikleşmiş bir fotoğrafı kullanılarak portresi hazırlandı ve NFT formatında satışa sunuldu. Bunun üzerine Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, babasının satışa sunulan NFT’si için dava açtı. Emrah Karaca, Cem Karaca NFT ‘si olarak hazırlanan portrenin satışının durdurulmasını istedi. Bunu babasının kişilik ve fikri haklarına karşı gerçekleşen ihlaller olarak tanımladı. Bunun giderilmesi için de mahkemeye başvurdu.

Ressam Yiğit Mohaç Yücel Tarafından Satışa Sunulacaktı!

Emrah Karaca, Ressam Yiğit Mohaç Yücel’in Cem Karaca’nın bir portresini ünlü NFT (Non-fungible Token) satış platformu ‘OpenSea’ üzerinden satışa sunacağını öğrenmesinin ardından İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştı. Bunun üzerine NFT’nin satışı durduruldu. Bilirkişi, Cem Karaca’ya ait portrenin NFT olarak satılamayacağına hükmetti ve İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, NFT formatındaki portrenin satışının engellenmesi amacıyla ihtiyati tedbir kararı aldı.

Mahkeme Tarafından Portrenin Satışı Engellendi!

Dosya incelendikten sonra bilirkişi raporunda verilen bilgilere göre, Yücel’in NFT olarak satışa sunduğu portrenin Cem Karaca’nın bir fotoğrafından yola çıkılarak hazırlandığı ve Cem Karaca’nın dış görünüşünün ticarileştirildiği bu nedenle davalının fiillerinin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ve kişilik haklarını ihlal eder nitelikte olduğu açıklandı. Ayrıca, Cem Karaca NFT ’si için, portresinin izinsiz olarak kullanıldığı internet sitelerine erişimin engellenmesine ve OpenSea isimli platformda yer alan ve NFT formatında satışa sunulan Cem Karaca portresinin satışının engellenmesine karar verdi.

Emrah Karaca’nın Avukatı Konuştu

Emrah Karaca’nın avukatı Görkem Gökçe alınan karar ile ilgili konuştu: “Bu karar, bildiğimiz kadarıyla Türkiye’de NFT ile ilgili verilen ilk ihtiyati tedbir kararı. Hatta karar, dünyada bir örnek olabilecek nitelikte. Çünkü NFT’ler hakkında henüz tüm dünyada hukuki olarak birtakım belirsizlikler bulunmasına ve bu konuda çok az örnek olmasına rağmen mahkemenin teknoloji çağına uygun hareket ederek olaydaki ihlali durdurmaya karar vermesi, yargının bu tür konularda güçlü bir refleksinin bulunduğunu gösteriyor” dedi. Gökçe sözlerine şu şekilde devam etti: “NFT’lerin hukuki niteliği oldukça tartışmalı olmakla birlikte mahkeme, bu kararı ile NFT’lerin icra hukukuna konu olabilecek bir mal varlığı değeri olduğunu kabul etmiş oldu. Karar lehimize olmakla birlikte henüz bir tedbir niteliğinde olup, yargılamanın devamını heyecanla takip ediyoruz”

 

Daha fazla Magazin haberleri için tıklayarak sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

İlginiz Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu