SağlıkFaydalı BilgilerListeler

Alerjiye İyi Gelen Bitki Çaylarının Tarifleri ve Demlenmesi

Alerjik reaksiyonlar görülmesi durumunda hastalığın belirtilerinin azalmasını sağlayacak olan ve iyileşmenizi sağlayacak şifalı bitkilerle yapacağınız çay tarifleri.

istanbul temizlik şirketi

Alerjiye İyi Gelen Bitki Çayları

En sıklıkla görülen hastalıklardan bir tanesi alerji olmaktadır. Birçok maddeye karşı alerjisi olan ve zaman zaman alerjisi tetiklenmesi durumunda kişilerin şifalı bitkiler ile alerjik reaksiyonların önüne geçebileceğini de bilmelidir. Alerjiye iyi gelen fakat fazla kullanımı sonucunda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olan bitkilerde bulunmaktadır. Bu nedenle de demleyecek olduğunuz çayların mutlaka 3 çay bardağından fazla içilmemesi gerekmektedir.

Papatya Çayı

Papatya Çayı

  • 1 yemek kaşığı kuru papatya
  • 1 fincan su

Bu çayın içerisinde bulunan antihistamin sayesinde kişilerin oldukça doğal bir şekilde alerjilerini ortadan kaldırmalarını sağlayacaktır. Alerjik reaksiyonlar gelişmesi ile birlikte belirtilerini hafifletmek amacıyla kişilerin çayı içmeleri tavsiye edilir. Sade bir şekilde içecek olduğunuz çayın etkileri arasında bulunan sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği sayesinde bu çayın ortaya çıkan belirtilerin hızla yok olmasını sağlayacaktır. Kaynamış suyun içerisine atacağınız papatyanın demini alabilmesi için ağzı kapalı şekilde bekletilmesi gerekiyor. Daha sonradan demini alması sebebi ile süzülmesi gerekiyor. İsteğe göre içerisine bal ilave ederek de içebilirsiniz. Çayın etkili olabilmesi için alerjik reaksiyon belirtilerinin yok olması için mutlaka günde 2 defa ve taze demleyerek içmelisiniz.

Kuşburnu Çayı

Kuşburnu neye faydalıdır?

  • 2 yemek kaşığı kuşburnu meyvesi
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1.5 su bardağı su

Uzun yıllardır alerjisi olan kişilere tavsiye edilmekte olan çayların başında kuşburnu çayı gelmektedir. Çayın histamin isimli maddeyi barındırması sebebiyle alerjisi olan ve yoğun olarak belirtileri ortaya çıkmış kişilerin belirtilerin yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca içerisinde bulunan bol miktarda C vitamini sayesinde çayı içmekte olan hastaların daha rahat bir şekilde gün geçirmeleri konusunda da etkili olacak bir çay olmaktadır. Vücudun direncini artmasını da sağlayacak olan ve kişilerin tedavisinde de etkilidir. Bu sebeple de kurutulmuş kuşburnu meyvelerinin etkisini fazlalaştırmak için biraz dövülerek ezilmelidir. Burada dikkat etmeniz gereken çok ezerek toz haline getirmemeniz olacaktır. Kaynamakta olan suyun içerisine konulmalı ve kısık ateşte en az 20 dakika boyunca kaynatmalısınız. Çayın demini alabilmesi içinde yarım saat boyunca bekletmeniz uygun olacaktır. Süzmenin ardından içerisine bal ilave edilerek içilmelidir.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

  • 1 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1 su bardağı su

Çok yaygın olarak görülen alerjinin her yaşta insanı etkileyebilmesi sebebi ile tedavisinde etkili olabilmesi için kişilerin alerjen maddeler sonucunda ortaya çıkacak olan belirtileri dindirmek için yeşil çaydan faydalanabilirsiniz. Yeşil çayın demlenerek içilmesi için mutlaka normal çay demliyor gibi demlememeniz çok önemli olmaktadır. Bu çayın özel olarak demlenmesi gerekiyor. Bunun kullanacak olduğunuz suyun ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Çayın demini alabilmesi için ortalama olarak 60 derece su olması gerekmektedir. Bu sıcaklığa ulaşmasının sonucunda suyun içerisine yeşil çay ilave edilerek demini alması için 5 dakika süresince beklenmeli ve daha sonradan süzülmelidir. İsteğe göre kişilerin tatlı içmek istiyorlarsa içerisine bal ilave edebilirsiniz.

Fakat yeşil çay çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bazı bünyelerde günde 2 fincandan daha fazla içilmesinin sonucunda kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Rooibos Çayı

Rooibos Çayı

  • 1 tatlı kaşığı roobios bitkisi
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 su bardağı su

Alerji ile mücadele edecek olan çayların başında gelmektedir. Saman nezlesi gibi ya da çocuklarda ortaya çıkan alerjinin yok olması için bu çayı kullanmanız etki edecektir. Çayın kendisine has olan bir kokusu bulunuyor. Biraz ekşi olması sebebi ile bazı kişiler içmekte zorlanacaktır. Bu nedenle de içerisine bal ilave etmeniz tadının daha yumuşamasını sağlayacaktır. Çayın rengi ise kırmızı olacaktır. İçerisinde ki vitaminlerin yanı sıra antioksidan maddeler içermesi sebebi ile de birçok kişinin alerji tedavisinde çok etki etmektedir. Çayın demlenmesi oldukça kolay ve günde 2 bardak içmeniz ortaya çıkacak olan alerjinin de azalmasında etkili olması ile bilinmektedir. Bu sebeple de çayı kaynamış suyun içerisine atmalısınız. Her zaman demlerken mutlaka ağzını kapatarak kabın demini almasını sağlamalısınız. Demlendiğini ise çayın renginin kırmızı olduğu zaman anlamış olacaksınız. Bu renge ulaştığı zaman süzmelisiniz ve içerisine bal ilave ederek içmelisiniz.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu