Gezi RehberiListeler

Çanakkale Gezilecek Görülecek Yerler

Türkiye tarihi açısından en önemli zaferlerden birinin kazanıldığı Çanakkale, kesinlikle gidilmesi, görülmesi ve özellikle çocuklara anlatılması gereken bir yerdir.

Çanakkale; Anadolu’nun kuzeybatısında, Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi arasında sınır görevi gören ve Çanakkale Boğazı’nı çevreleyen şehrimizdir. Türk Tarihi’nin en çetin savaşlarının yaşandığı yer olan Çanakkale, tatil yapmak isteyenler için de, gezilecek görülecek turistik yerler açısından oldukça zengindir. Merkeze yakın yerlerde denize girmek isteyenler için GüzelyalıKepez ve Kabatepe‘de plajlar bulunmaktadır.

Çanakkale Şehitler Abidesi Çanakkale Şehitler Abidesi[/caption]

Çanakkale ile ilgili bir yazı yazılacaksa, ilk sırada tabi ki Çanakkale Şehitler Abidesi gelir. 1915 yılında I. Dünya Savaşı’nın Çanakkale Cephesi’nde çok büyük bir savaş meydana gelmiştir. Özellikle Gelibolu’da çok çetin bir mücadelenin yaşandığı savaşta 253.000 kişi şehit olmuştur. Bu şehitlerin anısına yapılan Çanakkale Şehitler Abidesi’nin yapımına 1954 yılında başlanmış, 1960 yılında açılmıştır. 25 metreye 25 metrelik bir kaideye oturtulan abidenin yüksekliği 42 metredir. Ayaklarının genişliği ise 7,5 metredir. Abidenin etrafında şehitlerin sembolik mezarları bulunmaktadır. Bölgede ayrıca, Kilitbahir KalesiSeyit Onbaşı AnıtıYahya Çavuş Anıtı57. Alay ŞehitliğiAnzak Koyu ve Arıburnu, savaşın ne kadar şiddetli yaşandığını gösteren yerlerdir. Bir de Conk Bayırı’na gidip tırmanmadan “Çanakkale’yi gezdim” diyemeyiz.

Truva atı çanakkale

Tarihimiz açısından çok büyük bir öneme sahip olan Çanakkale’de, tarihi yapılar dışında antik kentler de vardır. Bunlardan en bilineni Truva’dır. Troya olarak da bilinen antik kent Kaz Dağı’nın eteklerinde bulunur. Truva Savaşı’nın yaşandığı kent olarak kabul edilir. 1996 yılında Milli Park statüsüne alınan kent, 1998’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olmuştur. Antik kentin girişinde Truva Savaşı’nda Akhalı Kralı Odysseus’un Truva Kenti’nin surlarını aşmak için hazırlatıp, kentin içine sızmayı başardığı Truva Atı’nın büyük bir maketi bulunmaktadır. Truva Atı’nın bulunduğu alan bir parktır ve Truva Antik Kentine girişler ücrete tabidir.

Assos Antik Kenti
Assos Antik Kenti

Çanakkale’nin gezilecek en güzel yerlerinden biri de Assos’tur. Kentin en yüksek tepelerinden birine kurulmuş olan ve 4 kilometrelik surlarla çevrili olan Assos Antik Kenti’nde Athena Tapınağı, 4000 kişilik tiyatro, tarihi konutlar ve antik sarnıçlar bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlı Dönemi’nde 14. yüzyılda yaptırılan Hüdavendigar CamiiAssos Antik Kenti sınırları içerisinde bulunur. Behramkale Köyü’nün tepesinde yer alan cami, Osmanlı mimarisinde eşine az rastlanır eserlerdendir.

Hüdavendigar Camii
Hüdavendigar Camii

Assos’tan aşağıya, deniz kıyısına indiğimizde muhteşem bir güzellikteki Sivrice Koyu çıkıyor karşımıza. Berrak bir deniz, kalabalıktan uzak sessiz sakin bir koy ve huzurlu bir ortam için Sivrice Koyu muhteşem bir tercihtir.

Çanakkale Kordonboyu
Çanakkale Kordonboyu

Çanakkale’ye gitmişken, Ezine’den peynir almadan olmaz. Şarap üretiminin de Tekirdağ’a yakın bölgelerde yapıldığı Çanakkale’de keşkeğin tadına mutlaka bakılmalı. Ayrıca; Çanakkale merkezde bulunan Kordon‘da mutlaka bir tur atın, balık restoranlarındaki yemeklerin tadına bakın, olmadı denize karşı püfür püfür esen rüzgar eşliğinde güzel bir çay mutlaka için ve “Saat Kulesi” civarında bulunan tatlıcılardan Çanakkale’nin meşhur tatlısı ”Peynir Helvası“ nı almadan dönmeyin. Vaktiniz varsa, genelde limanda standlarını görebileceğiniz Gökçeada ve Bozcaada turlarına katılın. Özetle; Ege ve Marmara Bölgeleri arasında bir geçiş güzergahında yer alan Çanakkale, tarihi ve turistik açıdan mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Peynir Helvası
Peynir Helvası
Ezineli Yahya Çavuş Anıtı
Ezineli Yahya Çavuş Anıtı
Conk Bayırı
Conk Bayırı
Anzak Koyu
Anzak Koyu
57. Alay Şehitliği
57. Alay Şehitliği

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu