ListelerSağlık

Gebeliğe Hazırlık İçin Öneriler, Yapılması Gerekenler

Gebeliğe hazırlık için öneriler nelerdir, gebe olmadan önce uyulması gereken kurallar var mıdır, Sağlıklı gebelik için nelere dikkat etmeliyiz? Bu yazımızda gerek gebe olmadan önceki süreç, gerekse sonraki aşamada uyulması gereken kurallar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Gebelik kararını aldığınız ilk andan itibaren süreci çok yakından takip edecek bir doktora danışarak başlamalısınız.

Hem sizin sağlığınız hem de bebeğin sağlığı için uyulması gereken birçok kural bulunmaktadır. Anormal gebeliklerin çok büyük bir bölümünde bu kurallara uyulmamaktan kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Gebeliğe hazırlık için öneriler yazımızda uzman bilgisinden yararlanarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Gebelikte Doktor ( Uzman Hekim ) Kontrolü

Gebelikte Doktor ( Uzman Hekim ) Kontrolü

Gebelik sürecinin en önemli dönemi, henüz gebe olmak için atmış olduğunuz ilk adımlar ve buna bağlı kontrollerin gerçekleştirilmesidir. Her cinsel birliktelik bebeğin geleceğinin habercisi değildir. Günümüzde özellikle bilinçsiz hareket edilerek uyulmayan tıbbi öneriler sağlıksız gebeliklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Kadınların gebe olmadan önceki sağlık durumu, vücudun değer kontrolleri, vitamin ve mineral dengesi gibi birçok değişken hamilelikte birinci dereceden etkilidir. Bu anlamda uzman bir doktordan gerekli önerileri alarak başlamak hamileliğin ilk ve en önemli aşamasıdır.

Hamile olduktan sonraki ilk dört haftalık süreç yine çok kritik evrelerden biridir. Zira yapılan araştırmalara göre düşük olma ihtimalinin en yoğun gerçekleştiği zaman aralığı ilk 4 haftalık süreçtir. Bu dönemde gebe kadına verilecek öneriler, çocuğun yaşamını devam ettirebilmesi için altın kurallar anlamına gelir. Demek istediğimiz o ki gebelik sonrasında da rutin kontrollerinizi yaparak sağlıklı bir gebelik dönemi yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte ( Gebelikte ) Uyulması Gereken Altın Kurallar

Hamilelikte ( Gebelikte ) Uyulması Gereken Altın Kurallar

Yaşama Sağlıklı Bir Başlangıç Yapın

hamilelik ve kahvaltı

  •  Kahvaltınızı zamanında ve iyi bir şekilde yapın,
  •  Stresli bir yaşamdan uzak durun,
  •  Dengeli beslenmeye özen gösterin,
  •  Yiyeceklerin mümkün mertebe doğal olmasına dikkat edin,
  •  Doğa ile iç içe olmaya çalışın.

Her İlacı Kullanmayın!

Hamilelikte sizlerin alacağı her ilaç aynı zamanda bebeğinizin de bu ilacı alacağı anlamına geldiği için ilaç kullanımına çok dikkat ediniz. Doktorunuz gebelikte hangi ilaçları kesinlikle kullanmamanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Sigara Kullanımı Yasak!

Bırakın sigara içmeyi, hamile bir bayanın sigara içilen ortamdan bile uzak durması gerekmektedir. Bu anlamda bu konuya özellikle dikkat etmeniz gerekecek.

Radyasyonlu Alanlardan Uzak Durun!

Radyasyona maruz kalmak normal bir insanın bile fiziksel yapısını bozarken hamile bir bayan için çok daha tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer Radyasyonlu bir ortamda çalışıyorsanız, üstlerinizden izin alarak hamilelik sürecinde farklı bir alanda değerlendirilmenizi talep edin.

Alkol ve Uyuşturucu Yasak!

Bağımlılık yaratan maddelerin hepsi hamilelik açısından büyük riskler oluşturmaktadır. Bu anlamda Alkol, sigara, uyuşturucu maddelerden kesinlikle uzak durun.

Zararlı Her Şeyden Uzak Durun!

Hamilelik sürecinde artık sadece kendinizi düşünmenin zamanı geçti. Bundan sonraki yaşamınızda çocuğunuz için adım almanız gerekiyor. Bu anlamda size ve bebeğinize zarar verebilecek her türlü stresli ortamdan ve diğer zarar verebilecek iç, dış faktörlerden kendinizi yalıtın. Annenin psikolojisi bebeğin gelişimini doğrudan etkilemektedir.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu