Faydalı BilgilerListeler

Böcek İlacı Nasıl Yapılır? Organik Böcek İlacı Yapımı

Bitki yetiştiriciliğinde bitki hastalık ve zararlıları ile mücadele çok önemli bir konudur. Bu konuda bize yardımcı olan en önemli şey ise böcek ilacı ve bitki ilaçlarıdır. Bitkimizde meydana gelen herhangi bir hastalık ve zararlıya maruz kalma durumunda buna uygun ilaçlar kullanırız. Ancak bu ilaçlar kimyasal maddeler içerdiğinden bitkimizi kurtarırken çevremize zarar vermektedir. Bu yazımızda tamamen doğal olarak hazırlayabileceğiniz organik böcek ilacı hazırlama konusuna değindik.

Bahçelerimizde, evlerimizde organik bitki, sebze ve meyveler yetiştiriyoruz. Özellikle organik meyveler yemek için yetiştiricilik yapanlarımız mevcut. Ancak bitkimize musallat olan herhangi bir böcek durumunda kimyasal böcek ilacı kullanıyoruz. Bu da yetiştirdiğimiz bitkilerin organik olma durumunu tehlikeye soktuğu gibi çevreye de zarar verdiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz, organik, uygun fiyata mal olan, tamamen bitkinizin dostu, zararlı ve toksin maddeler içermeyen organik ev yapımı böcek ilacı tariflerini sizler için hazırladık.

Doğal Böcek İlacı Nasıl Hazırlanır?

evde Organik Böcek İlacı Yapımı

Organik Ev Yapımı Böcek İlacı Tarifleri:

1.Organik Böcek İlacı Tarifi: 

Tarifimizin ham maddesi tütün. Evet yanlış duymadınız bildiğimiz tütün. Tütün ile hazırlanan doğal karışımlar bitkimizi saran tırtıl, minik kurtlar ve başımızın belası yaprak bitlerine karşı çok etkili oluyor.

3 – 3,5 litre suyun içerisine 2 kaşık kadar tütün koyarak iyice karıştırın. Karıştırdıktan sonra dinlenmeye bırakın. Bu şekilde birkaç saat dinlenmesi gerekiyor. Dinlendikten sonra üzerine 1 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı ve kırmızı acı biber tozu ekleyin. Bu karışımı iyice karıştırın. Biraz daha dinlendirdikten sonra üstte kalan suyu bir püskürtücüye koyun. Bu şekilde bitkinize uygulayabilirsiniz. Özellikle beyaz sinekler ve yaprak bitleri için çok etkili bir karışım ve tamamen organik. Hazırlaması kolay ve ucuz bir karışım.

2. Organik Böcek İlacı Tarifi: 

Bu karışım için hepimizin bildiği bir meyve olan portakal kabuklarını kullanacağız. Portakal kabuğu ne alaka diyebilirsiniz. Ancak portakal kabuğunun içerdiği yağ maddeleri böceklere karşı oldukça etkili. Hazırlayacağımız karışım ise oldukça basit ve neredeyse masrafsız.

Tarife geçecek olursak; öncelikle 1 litre kadar suyu kaynatmamız gerekiyor. Kaynattığımız suya 2 avuç kadar portakal kabuğu atıyoruz. 5-10 dakika arası demlenmesini bekliyoruz. Demlenen suyu güzelce süzdükten sonra içerisine birazcık sabun tozu ekleyip karıştırıyoruz. Ve karışımımız hazır. Böcekler için rahatlıkla kullanabiliriz.

3.Organik Böcek İlacı Tarifi: 

Bu karışımda ise yemeklerde kullandığımız acı biberden faydalanacağız. Nasıl olacak derseniz karışımımızı hemen hazırlayalım.

Yarım litre kadar suyu kaynatın. Kaynatılan bu suyun içerisine 3 yemek kaşığı acı toz biber ekleyin. Ekledikten sonra 1 saat kadar demlenmesini bekleyin. Acı biberi toz sabun ve zeytinyağı ile karıştırın. Erimeyen toz biber varsa bunları süzgeçten geçirin. Suya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı toz sabunu karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra karışımınız hazır olacaktır.

İlacı Uygularken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Öncelikle biberle yapılan karışımları püskürtürken koruyucu gözlük takılması gerekmektedir. Püskürtme yaparken göze gelmesi zarar verebilir.
  • Rüzgarlı havalarda püskürtme yapmamak daha iyi olacaktır. Rüzgar olmayan zamanlarda yapraklara püskürtme yapabilirsiniz.
  • Hazırladığınız bu karışımlardan birisini bitkinizin hemen her yerine uygulamayınız. Önce zararlıların ürediği küçük bir kısma uygulayın. Bir kaç gün bekledikten sonra eğer bitkinize iyi geliyorsa uygulama yapınız. Çünkü her bitkinin verdiği tepki bir olmayacaktır.
  • Yaprak bitlerinin istila ettiği yapraklar içe doğru kıvrılacağından püskürtme yaparken bu kıvrımların alt kısımlarına doğru püskürtme yapmanız yerinde olacaktır. Aksi halde yapılan karışımlar hiç işe yaramayacaktır.
  • Gelelim en önemli noktaya: Hazırladığımız bu doğal ilaçlar zirai ilaçlar gibi hemen etki etmeyebilir. Biraz sabırlı olunması gerekir. Hemen sonuç beklemeyin. Sabırlı olun. Sonuç verecektir.

Sizler de verdiğimiz tariflere uyarak evinizde doğal böcek ilacı yapabilirsiniz. Bu sayede hem evde bulunanlara hem de çevrenize zarar vermemiş olursunuz. Ayrıca organik sebze yetiştirenler için organik ilaçlar da doğru tercih olacaktır.

pomeranian boo fiyatları

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu