Faydalı BilgilerListeler

Demir Hangi Besinlerde Bulunur?

Demir eksikliğinde hangi besinleri tüketmeliyiz?

Demir eksikliğinde hangi besinleri tüketmeliyiz?

Et, balık ve kümes hayvanlarının etlerinden gelen ‘heme demir’ adı verilen besinler mide tarafından kısa sürede emilerek sisteme geçer. Bitkisel kaynaklı gelen demir ise ‘non heme’ adı verilmektedir. Hayvansal demire göre daha az ve yavaş emilir. Rakamsal olarak: hayvansal gıdalardan %30 civarında ve bitkisel gıdalardan %2-10 arasında bir miktarı vücut tarafından kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bitkisel gıdalardan aldığınız demir oranını arttırmak için c vitamini alımını arttırmak faydalı olacaktır. C vitamini bakımından zengin olan domates, portakal, greyfurt, mandalina gibi gıdaları daha fazla tüketmek gerekir.

Demir bulunan et ürünleri:

Sığır eti, kuzu eti, hindi, tavuk eti, kuzu ciğeri, kaz ciğeri, yumurta, sakatat etleri.

Demir bulunan deniz ürünleri:

Karides, deniztarağı, istiridye, ton balığı, sardalye, mezgit, uskumru.

Demir bulunan sebzeler:

Ispanak, tatlı patates, karalahana, kale, fasulye, pancar yaprağı, karahindiba, bezelye, pazı, brokoli bunlardan bazılarıdır.

Demir bulunan tahıl ürünleri:

Beyaz ekmek, makarna kepekli ekme, zenginleştirilmiş pirinç.

Demir bulunan meyveler:

Çilek, karpuz, kuru üzüm, incir.

İlginiz Çekebilir
pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu