Faydalı BilgilerListeler

Bitcoin nedir?

Yakın zamanda Bitcoin sisteminin kağıt para olarak kullanılacağı öngörülmektedir. Dijital para insanların hayatında büyük kolaylık sağlayacak bir sistemdir. Fakat sanal paraların kağıt para yerini alması günümüzde mümkün görünmüyor. Ülkeler arasında bireysel olarak kullanılan bitcoin resmi biçimde de itibar kazanmaya başladı. Almanya Maliye bakanı Bitcoin hakkında hesap birimi şeklinde kabul ediyoruz açıklamasını yaptı. İran ise; Bitcoin kullandığını belirtti.

Bitcoin üretme işine kısaca; madencilik ismi verilmektedir. Bitcoin kullanılan yerlerde süreci hızlandırmak ve işleyişini sağlamak gibi işleri üstlenenlere ise madenci ismi verilmektedir. Bitcoin madenciliğine el atmak isterseniz çok iyi bir şekilde bilgisayar sistemine sahip olmanız gerekmektedir. Bitcoin yapılabilmesi için bilgisayarda gerekli donanımlar bulunması gerekmektedir.

İlk başlarda bu işlem işlemci olarak CPU ile yapılıyordu. Günümüzde ise ekran kartı olarak GPU ile yapılmaktadır. GPU çok daha hızlıdır. Bilgisayarda ekran kartı ne kadar iyiyse madencilik yaparken performans o kadar iyi olmaktadır. Madencilik üzerine özel tasarlanan sistemler satın alınarak yada kiralanarak Bitcoin madenciliği yapılabilir.

Acemi olan kişilerin Bitcoin için uğraşmasına gerek yok. Bitcoin havuzları acemiler için yapılmıştır. Bilgisayar kuvvetlerini bir araya getirerek anlayabileceğiniz algoritmalar elde etmiş olursunuz.

Bitcoin havuzlarının sayısı çok fazladır. Havuzların değişik gelir dağıtım çeşitleri vardır. Blok üzerinden kazanılan gelir havuza dahil olanlara eşit şekilde dapıtılır. Bu sırada belli bir miktarda pool operatörü almaktadır.

Bitcoin madenciliği günümüzde oldukça zorlaşmıştır. Donanım ihtiyaçları her geçen gün biraz daha artmaktadır. Geçen yıl üzerinden para kazanılan donanımlar günümüzde kazandırmaz hale gelmiştir. Madenciler bu olayla beraber değişik yollara başvurmaya başlamışlardır. Bu yöntemlerin ilki; Cloud Mining sistemidir. İnternette adınıza belli bir ücret tutarında donanımlar bularak bu donanım karlarına ortaklık edebilirsiniz. Bitcoin madenciliği tabirine madencilik denilmesinin sebebi; para yatırma işlemiyle maden çıkarma konusunda benzerlik olmasıdır.

Bitcoin kullanabilmek için ilk olarak cüzdan hesabına ihtiyacınız var. Sanal cüzdan olarak adlandırılan bu hesap sayesinde para çekebilir yada para gönderebilirsiniz. Satın alınan veya çıkartılan Bitcoinler internet üerinde harcanabilir. Alışveriş yaparken kullanılabilir. Dünyada pek çok ülkede bitcoin kullanan birçok mağaza bulunmaktadır. Paypal Bitcoin’i ödemeler için bir sistem olarak kabul etmiştir. Paypal aracılığı ile alışverişlerde Bitcoin kullanma imkanı bulunmaktadır.

Yine bitcoin nedir dersek ; Bitcoin anonim olduğu içi hiç kimse bu hesabı kapatamaz veya donduramaz. Bu nedenle oldukça güvenli bir sistemdir. Hesap kurulumu son derece basit olduğu için Dünyada en sık kullanılan sistemlerden biridir.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu