Faydalı BilgilerListeler

Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Tedavi, Doğal Yöntemler

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Vücutta buluna kıl kökünden uzayan kılın cilt yüzeyinden çıkması gerekirken, cilt yüzeyine çıkamaması ve kılın deri altında birikmesine kıl dönmesi denir. Özellikle kıllanma problemi olan kişilerde daha sık görülür. Kıl dönmesi geçirmek için evde uygulanacak pratik ve doğal yöntemlerle kıl dönmesinden korunabilir ve kıl dönmesini geçirebilirsiniz. 

Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Tedavi

Isırgan Otu Kürü; Isırgan otu insan sağlığı için şifa deposu bitkilerin başında gelir. Alternatif olarak bilinen faydalarından birisi de kıl dönmesine olan faydasıdır. Kıl dönmesini geçirmek için yapılacak olan ısırgan kürü; 1 demet ısırgan otu sıcak su içerisinde 10 dakika kaynatılır. Yumuşayan ısırgan otu kısa sürede lapa hale gelecektir. Elde edilen bu lapa karışım; ince bir tülbentin içine koyulur ve daha sonra kıl dönmesi olan bölgeye sarılır. Isırgan otu kürü kıl dönmesinin olduğu bölgede yaklaşık 20 dakika bekletilir. Isırgan otu derinin yumuşamasını ve deri altında oluşan iltihabın dışarı akmasını kolaylaştıracaktır.

Kara Merhem Kürü; Kara merhem kürü için ısırgan otları sıcak suda haşlanır ve daha sonra ısırgan otu içine 1 tüp pomad eklenir. Kara merhem uygulanışı; Kıl dönmesi olan bölge önce tıraş edilir ve bölgeye kara merhem masaj yapılarak yedirilir. Daha sonra gazlı bez ya da ince bir tülbent ile bölge sarılır yaklaşık 20 dakika beklenir ve üzerine soğan kapatılır. Bu karışım uzun süre beklemesi etkisini arttıracaktır. Bekledikten sonra bölge ılık su ile temizlenir Kara merhem kürü kıl dönmesi oluşan bölgede iltihabın akmasına yardımcı olur ve düzenli yapılması oldukça önemlidir.

Sıcak Kompres; Kıl dönmesi olan bölgenin sıcak tutulması iltihap çıkmasını sağlar. Bunun için sıcak su torbası ya da hazır olarak satılan sıcak su bezleri yeterli olacaktır. Kıl dönmesi olan bölgeye sıcak su torbası tatbik edilir yaklaşık 15 dakika aralıklarla yapılması yeterlidir. Sıcak su uygulanan bölgede cilt altındaki iltihabın yumuşayarak dışarı çıkması sağlar.

Cımbız İle Çekme; Kıl dönmesi tedavisinde evde çok derin olmayan kıl dönmelerini daha fazla derine inmesini engellemek için cımbızla kıl kökü çekilebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta cımbızın ucunun temiz olmasıdır ki iltihaplanmayı tetiklemesin.

Tuz Kürü; Kıl dönmesini engellemek ve tedavi etmek için en iyi uygulamalardan birisi de tuz kürüdür. Tuz derinin soyulmasını sağlayarak peeling etkisi yapar ve ciltten ölü derilerin atılmasını sağlar, böylece deri altında kalan kılın dışarı çıkması sağlanır. Tuz kürünü uygulamak için; bir kap suyun içine 1 tatlı kaşığı tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen tuzlu su karışımı pamuk ile kıl dönmesi olan bölgeye uygulanır ve tuzlu su karışımı 1 gece kıl dönmesi olan bölgede bekletilir.Daha sonra ılık su ile temizlenir. Tuzlu su cildi temizler ve kıl dönmesinin deri dışına çıkmasını kolaylaştırır.

Kıl Dönmesi İçin Doğal Yöntemler

Kıl dönmesi tedavisinde evde doğal yöntemlerle tedavi uygulamak oldukça pratik, masrafsız ve etkilidir. Bu doğal yöntemlerden birisi de elma sirkesidir. Elma sirkesi kıl dönmesi tedavisi; Elma sirkesinde bulunan asidik özler deride peeling etkisi yapar ve kıl dönmesinin deri dışına çıkmasını kolaylaştırır. Bir pamuk yardımı ile elma sirkesi kıl dönmesi olan bölgeye sürülür ve bölgenin üzerine sıcak bez örtülür 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır.

Kıl Dönmesine Ne iyi Gelir?

Aspirin; Aspirin alternatif kıl dönmesi tedavisi için uygulan doğal yöntemlerden birisidir ve oldukça faydalıdır. Kıl dönmesine aspirin tedavisi için; 1 adet aspirin ezilerek toz haline getirilir ve su ile karıştırılır. Lapa kıvama gelen aspirin ve su karışımı kıl dönmesi olan bölgeye sürülür ve yaklaşık yarım saat beklenir. Aspirin uygulaması kıl dönmesi olan bölgede iltihaplanmasının azalmasını sağlar ve deriyi bakterilerden temizler.

Kahve Telvesi Peelingi; Kahve telvesi cilt için en doğa peeling uygulamalarından birisidir. Kadınlar ciltleri için kahve telvesinden peeling yaparak ölü deriden arındırılmasını sağlar. Kahve telvesi peeling uygulaması kıl dönmesi olan bölgede de rahatlıkla uygulanabilir. Bunun için Türk kahvesini su ile karıştırıp kıl dönmesi olan bölgeye masaj yaparak yedirmek yeterli olacaktır. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra bölge durulanır. Böylece kıl dönmesi olan bölge ölü deriden arındırılır ve deri yumuşayarak kılın dışarı çıkmasına yardımcı olur.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu