Faydalı BilgilerListelerTarih

Bilgisayarın İcadı ve Tarihçesi

Bin altı yüzlü yıllarda Blaise Pascal tarafından yapılan hesap makinesi sadece toplama ve çıkarma yapıyordu. Daha sonra Leibniz tarafından geliştirilen hesap makinesi ise dört işlem yapsa da fazla rağbet görmemiştir. Asıl rağbet gören makine ise Howard Hathaway Aiken tarafından geliştirilen Mark Bir adındaki makinedir. Günümüz de bakıldığında çok basit ve ağır işlem yapan bir makine olarak görülse de içinde bulunulan zaman için çok değerli olduğu bir gerçektir. Asıl önemli olan ise bir bilim adamının geçmişte yaptığı çalışmayı geliştirmeye çalışmak ve çok daha iyi duruma getirip çok daha kullanışlı olan araç gereçler ortaya çıkarabilmektir. Bilim ve teknolojinin gelişmesi için bu yadsınamaz bir gerçektir.

Günümüz bilgisayarlarının yaptığı işlemlerin daha basitlerini yapabilen ilk bilgisayar ise Eniac’tır. Bir ev kadar yer kaplar ve ilk kez Ram kullanılan bilgisayardır. Elektronik devreleriyle dikkat çeker. Bin dokuz yüz ellili yıllara gelindiğinde ise Eniac’ın geliştirilerek satışa sunulan formlarının ortaya çıktığı görülür. Satışa çıkan bilgisayarın adı ise Univac’tır. Bin dokuz yüz altmışlardan sonra bilgisayar teknolojisi hızla gelişmeye başlamış ve bin dokuz yüz doksanlı yıllarda artık yurdumuzda da evlere kadar girmeyi başarmıştır.

Hız kesmeden gelişmesini sürdüren bilgisayarlar farklı işletim sistemleri ve yazılımlarıyla çok geniş bir kullanım alanı bulmuş ve kişisel olarak bu gün hemen herkesin bir bilgisayarı bulunduğunu söylemek yanlış olmaz eğer akıllı telefonları da işin içine katarsak bu sayı daha da fazlalaşabilir. Geçmişten günümüze gelene kadar çok farklı aşamalardan geçmiş önceleri sadece hesap yapılabilen hesap makinesi özelliğinde olan bilgisayarlar günümüzde insan cebine sığacak kadar küçük olmasına rağmen taşıdığı bilgi ve teknoloji sayesinde hayatın vazgeçilmezi olmuş durumdadır. Ayrıca son yılların mucizesi internetin çok geniş kullanım alanı bulmasıyla birlikte bilgisayar ve internet ayrılmaz bir ikili durumuna gelmiştir.

pomeranian boo fiyatları

Serkan Kara

27 Yaşındayım ve Ankara'da yaşıyorum. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldum, genelde takip ettiğim konularda ki fikirlerimi burada yazılarımla sizlere aktarmaya çalışıyorum. Bana ulaşmak isterseniz mail adresim: Skara@lafmacun.net

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu