HaberlerTürkiyeYaşam

Avrupa’da ve Türkiye’de otoyol ücretleri ne kadar?

Türk halkı son yıllarda devlet imkanları yerine özel sektör tarafından yapılan otoyol projelerindeki yap işlet ama uzun süre devretme modelinin cezalarını çekiyor. Otoyol kullanmak için ise küçük bir servet ödeniyor. En son İstanbul-İzmir otoyolu üzerinden yapılan tartışmalarda otoyol ücretinin pahalı olmasının yanısıra hazine destekli geçiş garantisi verilmesi, ve dolara sabitlenen ücretleri ile bu projeler daha çok konuşulacak gibi.

Peki ya dünyada durum nasıl? paralı yollar yok mu? Varsa ücreti ne kadar? Karayolu yapımında batı avrupa dünyaya örnek olurken ücretlendirme sistemi nasıl oluyor bakalım.

Almanya, Belçika ve Hollanda’da (otomobiller) halkın vergileri ile yapılan otoyollar ve köprüler için herhangi ek bir ücret ödenmiyor. Fakat Almanya’da önümüzdeki yıllarda otoban ücretlerine 67-103 euro arasında yıllık bir ücret gelmesi bekleniyor.

Avusturya’da yıllık olarak bir otoyol bileti alınıyor bu bilet için yaklaşık 103 euro ödeniyor. Slovenya’da da benzer bir bilet var yıllık ücreti 112 euro. İsviçre’de yıllık otoban kullanım ücreti 35 frank. bu ücretler yıllık olarak alınıyor.

Yıllık değil ancak kullandıkça ödenen otoyollardan birisi ise Fransa’da Paris’ten Lyon’a yaklaşık 450 kilometrelik bir otoyol ve ücreti 20 euro. İtalya’dada benzer bir yol mevcut ve 450 kilometrelik yolun ücreti ise 40 euro. 7 bin kilometre karayoluna sahip İtalya’da karayollarının bin kilometresi devlete ait geri kalan 6 bin kilometre 26 farklı özel şirket tarafından işletiliyor.

KİLOMETRE BAŞINA EN PAHALI KÖPRÜ BİZDE

Kilometre başına dünyanın en pahalı köprüsü ise Türkiye’deki Osmangazi köprüsü! Geçilen her kilometre için 39,6 TL ücret ödeniyor.  2.6 kilometre uzunluğunda olan köprüden otomobiller için geçiş ücreti ise 103 TL.

Dünyanın en pahalı ikinci karayolu ise İngiltere ve Galler’i birbirine bağlayan Severn Köprüsü. Severn Köprüsü’nün bir kilometresi için 4 pound ücret ödeniyor. (27 TL)

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu