Faydalı BilgilerListelerSağlık

Aromaterapi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi nedir? Nasıl uygulanır ve hangi alanlarda kullanılır? Aromaterapi yağ çeşitleri gibi soruların cevaplarını detaylarıyla yazımızda.

Aromaterapi Nedir ve Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Bitki çeşitlerinden elde edilmiş olan yağların kullanımına bağlı olan doğal bir tedavi yöntemine Aromaterapi denir. Bitkilerden elde edilmiş olan bu uçucu özellikteki yağların konsantre bitkisel enerji masaj, buğu ve banyoda kullanılmakta olan karışık bitkisel yağlardır. Bitkilerin hoş kokularını toplamak ve kullanmak insanlık kadar eskiye dayanan vazgeçilmez bir arzu niteliğindedir. Kokular insanda var olan sistemi dışarıdan etkileme özelliğine sahiptirler. Vücudumuz güzel kokuları görmeden reaksiyon yani tepki verir.

Aromaterapik Yağların 5 Bin Yıllık Geçmişi;

Aromaterapik yağ ismini verdiğimiz bu uçucu yağların elde edilmesi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Mezopotamya’da kazı çalışmaları yapan arkeologlar 5000 yıllık distilasyon cihazına rastlamışlardır. Aromaterapik olan yağlar binlerce yıllık geçmişi ile insanoğluna şifa dağıtan iyileştirici özelliği bulunan yağ çeşitleridir. Elde edilen bu yağlar çeşitli çiçeklerden, köklerden, ağaçların meyve ve kabuklarından, yapraklardan damlacıklar şeklinde elde edilip, bitkilere hayat ve koku veren tüm muhteşem özellikleri taşırlar. İnsanlık, bitkinin adeta kalbi sayılabilecek bu yağların yararını binlerce yıl önce keşfetmiş ve bu şifa veren bitkilerden faydalanmışlardır.

Aromaterapinin kullanıldığı Yerler;

Aromaterapinin En Büyük Özelliği ve Kullanıldığı Yerler;

Aromaterapi yönteminin var olan en büyük özelliği, insanın bedensel savunma mekanizmalarını iyi bir şekilde hızlandırarak vücudu bir bütün halinde sağlıklı bir şekilde iyileştirme özelliğidir. Aramoterapi tedavisinde kullanılanmakta olan tam 46 yağ çeşidi vardır. Kullanılan bu yağlar, güneşin doğrudan gelen ışığından etkilendiklerinden dolayı bunlar koyu renkte olan şişeler içerisinde muhafaza edilirler.

%100 konsantre durumunda bulunan bu bitkisel içerikli yağlar; badem yağı, avokado yağı, buğday özü yağı, üzüm çekirdeği yağı ve zeytin yağı gibi yağlar ile birlikte kullanılmaktadır. Bitkisel özellikli olan bu yağların insan cildi üzerine direkt doğrudan kullanılabilmeleri için, yoğunluk dereceleri çok olduklarından yardımcı yağlar ile yumuşatılma işlemine tabi tutulmaları gerekmektedir. Yapılan bu yumuşama işlemine dilüe etmek denilir. Yardımcı olarak kullanılan yağlar tek başına iyileştirici bir özelliğe sahip adeta mineral, protein ve vitamin depoları gibidir.

Aromaterapinin Günümuzde Yer Alan Önem Derecesi Nedir?

Aromaterapinin Günümuzde Yer Alan Önem Derecesi Nedir?

Aromaterapi tedavisi bir yaşam biçimi niteliğinde yaşadığımız bu zaman içerisinde yeniden önem arz etmeye başlamıştır. Bu doğal tedavi yöntemi; İnsanların kendini daha sağlıklı ve zinde – dinç hissetmesini sağlayan ve kimyasal ilaç tedavi şekillerinin neden olduğu sayısız yan etkileri gibi yan etkileri bulunmayan alternatif tedavilerin günümüz içerisindeki en popüler ve bilindik uygulaması halini aldı.

Cilde Uygulanmadan Önce Dikkat Edilecekler ve Kullanım İçin En İdeal Zaman;

Bu Aromaterapik yağlar; bilimsel bir şekilde fizyolojik etkilerle beraber dimağa da faydalı ve çok etkili olmaktadır. Daha güzel bir cilt ile görünmek ayrıca daha iyi bir şekilde hissedebilmek için bu sağlıklı yağ çeşitlerinin uygun kombinasyonunun yapılması zaruri bir durumdur.

Örnek; kuru cilt yapısına sahip bir insanda gül ve lavanta yağları asabi halde olan insanlarda bir rahatlık hissiyatı yarattığı gibi cilde de çok büyük faydalar sağlayacaktır. Veyahut yoğun ve tempolu bir günün yorgunluk etkeni sardunya ve neroli yağ çeşitlerini kullandıktan sonra enerjik bir hale gelebilir, ayrıca çok daha güzel görünebilirsiniz.

Aromatik Yağ Çeşitleri

Aromatik Yağlar Erken Yaşlanmayı Önler Mi?

Temel olan aromatik yağlar ile geç yaşlanmayı, tonik ve derin temizleyiciler ile komple bir güzellik tedavi şekli ile yüze rutin bir şekilde uygulanması yapılmalıdır. Her çeşit cilt tipi, kuru cilt çeşidinden normal cilt çeşidine kadar, porusların normal bir şekilde açılıp veya aknelerin tedavisinde gerçekleştirilebilir.

Yüz bölgesini korumak için bu zaruri ve faydalı güzellik yağlarını kullanır iken göz, ağız ve burun bölgelerine reaksiyon verebileceği ihtimali unutulmamalıdır.

Cilt Çeşitlerine Göre Doğal Yağların Etkisi;

Bu doğal ve sağlıklı yağlar her ne kadar cilt tarafından kozmetik ürünlere kıyasla daha etkin emilme özelliğine sahip olsada, bu yağlardan bazıları diğerlerine nazaran ince ve duyarlılık derecesi yüksek olan ciltlerde daha etkendir. Bu vücut derisinin tersine yüzün gün boyunca güneş ışığı, hava kirliliği ve iklim şartları gibi olumsuz dış etkenlere maruz kalmasından dolayı oluşan bir durumdur.

Diğer yağ çeşitlerinden farklı olarak bu tür rahatlatıcı özelliğe sahip, iyileştirici ve canlılığı tekrardan sağlayıp cildi yenileyen yağlar, genelde çok tercih edilir. Aşağıda verdiğimiz listede yüz teni için kullanılan aromaterapik yağ çeşitleri yer almaktadır.

Ana Tedavi Niteliğinde Olan Doğal Yağ Çeşitleri:

Mimoza (sorunlu ciltler), Ardıç (akne, yağlı cilt), Limon yaprağı (porusları açmada), Mandalina (çatlaklar, gevşek cilt), Papatya (kaşıntı, rashes), Kadife çiçeği (kuru ve hassas ciltler), Portakal (buruşuk ve solgun yüz) için kullanılabilecek doğal yağ çeşitleridir.

Ana Aromatik Yağ Çeşitleri:

Yasemin, Ylang-ylang, Lavanta, Nerdi, Sardunya, Gül, Menekşe ana aromatik yağ çeşitleri içerisinde yer alır.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu