ListelerSağlık

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeğinizin diş çıkardığını anlamak için bebeklerde diş çıkarma belirtilerine bakmanız gerekir. İşte o belirtilerin hepsi.

Bebekler ilk dişlerini genelde 6-7 aylık olduklarında çıkarırlar. Hatta daha erken veya daha geç bir zamanda ilk dişini çıkaran bebekler de vardır. Bebeğinizin diş çıkardığını anlamak için diş çıkarma belirtilerine bakmanız gerekir.

Elbette ki bu belirtiler bebekten bebe değişiklik gösterebilir. Örneğin diş çıkarma sürecinde bebekte diş ağrısı olabilir. Fakat ağrının şiddeti bebekten bebeğe değişebilir. 2 yaş civarında çıkan azı dişleri ise diğer dişlerden daha faza ağrıya neden olabilir.

Bu arada bazı bebeklerin doğuştan dişli doğduğunu da belirtmek gerekir. Ortalama olarak her 2.000 bebekten 1 tanesinin doğuştan dişi bulunmaktadır. Bebekler genelde diş çıkarırken şu belirtileri gösterirler.

Anne ve babası geç bir dönemde diş çıkaran bebeklerin ilk dişlerini daha geç bir dönemde çıkarma eğilimi daha yüksektir. Ayrıca kız bebekleri erkek bebelerden daha erken bir dönemde ilk dişini çıkarırlar.

Şimdi gelelim bebeklerde diş çıkarma belirtilerine

bebeklerde diş çıkarma

Salya akıtma

Diş çıkaran bebeklerde görülen belirtilerden birisi salya akıtmalarıdır. Aslında her bebek salya akıtır. Fakat diş çıkarma sürecindeki bebeklerde daha fazla salya akar. Elbette ki salya akıtmak diş çıkarmanın mutlak bir belirtisi değildir. Fakat eğer bebeğiniz olağandan daha fazla salya akıtıyorsa bu diş çıkardığının belirtisi olabilir. Üstelik bebeğiniz 6-7 aylık civarlarında ise bu daha güçlü bir ihtimal olabilir.

Cilt döküntüsü ve kızarması

Bazen diş çıkaran bebeklerde cilt döküntüsü ve kızarıklığı da görülebilmektedir. Bu belki de bebeğin aşırı salya akıtması sonucunda salyanın bebeğin hassas cildini tahriş etmesinden dolayı olabilir. Tabi bu durum her bebekte olmayabilir. Eğer sizin bebeğinizde böyle bir durum gelişirse ve bebeğiniz ilk dişini çıkarma evresinde ise bu diş çıkardığını gösterebilir.

Ateş

Ateş diş çıkaran bebeklerde görülebilecek belirtilerden birisidir. Fakat bazı görüşlere göre bu şekildeki bir ateş durumu düşük derecede seyreden bir ateştir. Yani çok yüksek bir ateş durumu gözlenmez. Buna hatta ishal belirtisi de eşlik edebilir. Yani diş çıkaran bebekte düşük ateş ile birlikte ishal belirtisi de görülebilir. Bazı uzmanlar ise her ikisi arasında bir bağlantı olmadığını vurgulamaktadır.  Çok yüksek bir ateş durumunun olması diş çıkarma belirtisi değil, bir hastalık belirtisidir.

Huysuzluk

Diş çıkaran bebeklerde en yaygın görülen belirti huysuzluktur. Eğer bir bebek genelde uslu bir bebekse ve sonra aniden huysuz olmaya başladıysa bu diş çıkardığının belirtisi olabilir. Tabi bunu söyleyebilmek için orada bebeğin huysuz olmasını gerektirecek görünürde bir başka neden olmaması da gerekir. Yani bebek eğer hastaysa huysuzluğu bundan da kaynaklanabilir. Eğer başak bir neden yoksa huysuzluğunun nedeni diş çıkarması olabilir. Bu sadece bebeklere has bir durum değildir. 2 yaşındaki bir çocuk bile azı dişini çıkarırken huysuz olabilir.

Kızarmış ve iltihaplanmış diş etleri

Kızarmış ve iltihaplanmış diş etleri

Bebeğin diş etleri kızarıksa ve iltihaplanmış görünüyorsa diş çıkarıyor olabilir. Bu beneklerdeki en yaygın diş çıkarma belirtilerinden birisidir.

Eğer bebeğinizin ağzında kızarık, şişmiş ve iltihaplı görünen bir diş eti bölgesi varsa bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir. Hatta nokta halinde dişlerini de görebilirsiniz.

Bir şeyleri ısırma

Diş çıkaran bebekler yaşadıkları ağrıyı ve kaşıntıyı hafifletmek için bir şeyleri kemirir ve ısırırlar. Eğer bebeğinizi sürekli bir şeyleri ısırır halde bulursanız bu diş çıkardığının göstergesi olabilir. Tabi aslında bebeklerin normalde diş çıkarsın veya çıkarmasın ellerindeki her şeyi ağızlarına attıklarını da unutmamak gerekir.

Uyku sorunları

Bebeklerin birçoğu diş çıkarırken uyku sorunları yaşarlar. Uykuya geç geçip, yeterince uyumazlar. Bu yaşadıkları ağrıdan kaynaklanır. Diğer yandan bebeklerin ilk 1 yılında uyku sorunları yaşayabileceğini de unutmamak gerekir. Yani bebekler diş çıkarmasalar da uyku sorunları yaşayabilirler.

pomeranian boo fiyatları

Yusuf Ömer TÜRK

Ege Üniversitesi Bilgisayara Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra yazılım geliştirme ve akıllı telefon teknolojilerini yakından takip etmeye başladım. Yeni çıkan veya çıkacak bir çok teknolojik yeniliği dünya ile aynı zamanda sizlere aktarmaya çalışıyorum. Mail adresim: yoturk@gmail.com

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu