Faydalı BilgilerListeler

Svalbard Küresel Tohum Deposu

Svalbard küresel tohum deposu diğer adıyla kıyamet ambarı dünyada gerçekeleşebilecek olası bir küresel felaket sonrasında bitkisel yaşantının devam etmesini sağlayacak.

Dünya Gezegeni Doğa Felaketlerinin Merkezi

Büyük doğa afetleri veya daha da büyük felaketler… Dünya’mızda yaşanan olumsuz doğa felaketleri pek fazla maddi ve manevi hasarlar oluşturmasa da bazı felaketler ise pek çok can kaybına ve mal kaybına neden olabilmektedir. Bu doğa felaketlerinden tam anlamıyla korunamasakta alabildiğimiz bir çeşit önlemler hayatta kalmamıza ve maddi olarakta fazla etkilenmememize fayda sağlayacaktır. Olası bir küresel felaket ihtimaline karşı Slavbard küresel tohum deposu kurulmuştur.

Ya Yaşanan ve Yaşanabilecek Büyük Felaketler?

Sözü ettiğimiz bu küçük çaptaki felaketlerin daha büyüğü meydana gelse ne yapardık acaba? Bu büyük felaketlerin yıkıcı etkisi yeryüzündeki her şeyi yok etse idi yeryüzünde faydalanabileceğimiz hiçbir etkenin kalmayacağını düşünmek bile insanda çok büyük korkunç duygular uyandırabiliyor.

Svalbard Küresel Tohum Deposu (Kıyamet Ambarı) Nedir?

Norveç’in Bitki Irkını Koruma Projesi;

İşte Avrupa‘nın bir ülkesi olan Norveç, yaşanabilecek bu gibi durumları düşünerek içerisinde yer yüzündeki bütün bitkilerin tohumlarının bulunduğu ve saklanıp muhafaza edildiği büyük bir tohum ambarı inşa etmiştir. Kurduğu bu büyük ambara da “kıyamet ambarı” ismini vermiştir.

İnşa edilen bu büyük tohum deposu, Dünya üzerinde inşa edilen ve eşi benzeri olmayan büyük bir tohum deposudur. Şimdi sizlere bu tohum ambarı hakkında biraz bilgi vererek bilgilendirici makale yazımıza devam edelim.

Svalbard Küresel Tohum Deposu (Kıyamet Ambarı) Nedir?

Norveç Ülkesinde yer alan ve Kıyamet Ambarı olarak da tanımı yapılan Svalbard Küresel Tohum Deposu Dünya üzerinde var olan bütün bitki tohumlarının içerisinde olduğu ve bu tohumların büyük bir dikkat ve emniyetle korunduğu saklandığı bir bitki tohumu deposudur.

Svalbard Küresel Tohum Deposunun Kuruluş Amacı Nedir?

Norveç hükümetinin bu tohum ambarını kurma sebebini şu şekilde ifade etmektedir; Herhangi bir şekilde ortaya çıkabilecek ve deyim yerindeyse Dünya’yı kasıp kavuracak bir doğa felaketinden sonra bile nesli tükenebilecek bitki çeşitlerinin tekrardan geri dönüşümlü olacak şekilde Dünya’ya kazandırılmasını amaçlayan büyük bir proje ile hayata geçirilmiş eşi benzeri olmayan bir bitki tohumu deposudur.

Büyük Bitki Tohumu Deposunun Özellikleri ve Yapılış Tarihi;

Bu bitki tohumu deposu Norveç ülkesinin Longyearbyen kentinde koca bir dağın tam 130 metre altına inşa edilip bu gizemli ambar 2008 yılında hizmete açılmış olup, depodan genel bir gözlem yapılabilmekle beraber deponun içerisine girmek kesinlikle yasak ve mümkün değildir.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu