Faydalı BilgilerListeler

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas sadece bir meyve değil, aynı zamanda tek bir meyve merkezi bir çekirdeğin etrafında birleştiği birçok çiçekten oluşan bir bileşiktir. Ananasın geniş silindirik şekli, pullu yeşil, kahverengi veya sarı yüzwyi, dikenli, mavi-yeşil yapraklardan oluşan muhteşem bir tacı vardır. Ananasın sarı yüzeyi tatlı bir tropik lezzete sahiptir. Meyve tabanına daha yakın alan daha fazla şeker içeriğine sahiptir ve bu nedenle daha tatlı bir tada ve daha yumuşak dokuya sahiptir.

ananasın faydaları nelerdir

Ananasın Sağlığa Faydaları

Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir: Çok yüksek seviyedeki C vitamini ile anti-inflamatuar bromelain kombinasyonu, ananasları öksürük, soğuk algınlığı ve diğer solunum sorunları için etkili bir tedavi aracı yapar.

Soğuk algınlığı ve gripin ciddiyetini ve süresini azaltmada C vitamininin olumlu yararı iyi bilinmesine rağmen, bromelain solunum problemlerinin azaltılmasında da rol oynar.

Ananas içerisindeki enzimlerin burun boşluğunun iltihaplanmasını azalttığı ve solunum sisteminde aşırı mukusun parçalanmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu etkiler düzenli soğuk algınlığı ve öksürüklerle savaşabilir ve bronşit gibi daha ciddi solunum problemlerinin tedavisinde faydalı olabilir.Soğuk algınlığınız var ise satın meyve suyu içmek yerine bir dilim ananas yemenizi tavsiye ederiz.

Hipertansiyon riskini azaltır. Hipertansiyon, kan dolaşırken arter duvarlarına fazla kuvvet uygulandığında oluşur. Bununla mücadele etmenin en iyi yollarından biri yüksek miktarda potasyum artı az miktarda sodyumdur bu besin kan basıncını düşürmektir. Ananas sodyum ve potasyum içerdiğinden hiper tansiyon için mütmiş bir meyvedir.

Kilo vermenize yardımcı olur! Ananas kendi doğal tatlılığından dolayı şeker kaynaklı kaloriden tasarruf etmenizi ve tatlı isteğinizi büyük ölçüde azaltır. Ananasın yemeklere konması, kilo vermeyede çok yardımcı olur, çünkü ananas sizi bitkisel yağ yemiş gibi hissettirir.

Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çalışmalar, ananasın  göz problemlerine karşı etkili olduğunu,antioksidanlar açısından zengin olduğunu göstermiştir.

Çok sayıda hastalıkla savaşıyor, C vitamini açısından zengindir. Ananas, vücudumuzdaki sağlıklı hücrelerimize saldıran bakterilerden koruyan çok iyi bir c vitamini kaynağıdır. Vücutta bir sürü bakteri kalp hastalığı, şeker hastalığı ve çeşitli kanserler gibi büyük hastalıklara yol açabilir. C vitamini, vücuttaki hastalık kaynaklı maddelere karşı savaşırken en önemli suda çözünür antioksidan olarak rol oynar. Ayrıca gribe karşı mükemmel bir savaşçı ve bağışıklık sisteminin mükemmel bir arttırıcısıdır.

Plak oluşumunu önler ve dişlerin sağlıklı kalmasını sağlar. Ananaslardaki yüksek C vitamininin bir diğer yararı, plak ve diş eti hastalıklarının oluşumunu önlemesidir.

Kabızlık ve düzensiz bağırsak hareketini düzeltir.  Kabızlık ve düzensiz bağırsak hareketini iyileştirmeye yardımcı olur.

Cildinizi güzelleştirir .Ananas, elastikiyet kazandıran, cildin hidrasyonunu iyileştiren ve hasar gören ve ölü hücreleri temizleyen enzimler içerir. Böylece, açık ve parlak bir cilt elde etmemize yardımcı olur.

Kan dolaşımı: İşte bu meyvenin şaşırtıcı sağlığa etkisi. Ananas, kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekli zengin bir bakır kaynağıdır. Vücudun farklı organlarına oksijen verilmesi için kırmızı kan hücreleri gereklidir ve ayrıca bilişsel sağlık yararları sağlar.

Nemli, parlak ciltler için ananas:Kimse cildinin kuru ve donuk görünmesini istemez.Ama yaz sıcaklıkları,kış soğukları kirli havalar cildimizin zarar görmesini ve tahriş olmasını sağlar. Ananasla bu etkilerden korunmak ve yepyeni taptaze bir cilde kavuşabilirsiniz. Bu tropikal meyveyle cildinize birden fazla cilt bakım ürünü ile ulaşmayı çalıştığınız yumuşak ve parlak etkiyi verebilirsiniz. Nasıl? Yaklaşık üç yemek kaşığı taze sıkılmış ananası bir yumurta sarısı ve biraz süt ile karıştırın. Topikal olarak cildinize uygulayın ve birkaç dakika açık bırakın. Anında nemlendirilmiş cildi elde etmek için ılık suyla yıkayın.

Çatlamış dudaklar için doğal kür:Herkesin baktığı zaman imrendiği yumuşak dolgun ve parlak dudakları olmasını kim istemezki , Bunun için sizlere bir önerimiz var. Hindistan cevizi yağıyla ananası birlikte kullanıp çatlayan dudaklarınıza sürebilir ve parlaklık tazelik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ananas, hindistancevizi yağı gibi, cildi nemlendirici ve besleyici özelliklere sahiptir.

Saç dökülmesini önler:Duş aldığınızda, yüzlerce saç telinin yere düştüğünü seyretmek, gerçekten acı verici olabilir. Ancak, birkaç diyet değişikliği bu zahmetli saç dökülmesini önlemenize yardımcı olabilir. Öğle / akşam yemeğinize ananas dahil etmek sizler için iyi bir çözüm olacaktır. C vitamini saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan önemli bir elementtir. Serbest radikal hasarla mücadele eden güçlü bir antioksidandır. Ananas bu suda çözünür vitaminin zengin bir kaynağıdır. Ananası ister dilim dilim yiyin istersenizde suyunu sıkıp için bu şekilde saçlarınızı ve vücudunuzu bakterilerden koruyabilirsiniz.

Akneler için etkili bir çözümdür:Bu egzotik lezzet cildimiz için bir iksir gibidir, özellikle inatçı sivilcelerden kurtulmak için. Nasıl?  ananasdaki C vitamininin (dolayısıyla ekşiliğin) varlığı, bu meyvenin dahili ve harici olarak akne ve diğer enflamatuar cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılmasını sağlar . Ayrıca, bu meyvenin anti-inflamatuar enzim olan bromelain, C vitamininin iyileştirme gücünü artırır . Böylece, vücudunuzda sivilcelerden eser kalmaz.

Daha Kalın Saçlar İçin:Rapunzel’in uzun ve kalın saçlarını kıskanıyor musunuz? Ananasla  prenses görünümünü elde edebilirsiniz. Ekstraklarının saç kalınlaştırma özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Bu sarı-sarı meyvelerde bulunan enzimler hayvansal besin maddeleri üretmek suretiyle saç foliküllerini zenginleştirir. Bu da  saçın esnekliğini ve kalınlığını geliştirir.

Kansere karşı koruyucu etkisi bulunur:’Kanser’ sözcüğünün işitilmesi, omurgamıza titreme getiriyor, değil mi? Ananasların her tür kansere karşı faydalı olduğu ispatlandığını biliyor muydunuz? Ananaslarda bol antioksidan, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Bu da hücre hasar sürecini durdurur ve birkaç kanser tipini önler .

Kalp sağlınızı korur:Kalbiniz yeterince sağlıklı değilse, kalp atışlarıyla ilgili mutlu aşk şarkılarını nasıl söyleyebiliriz? Ananasla her şeyin çözümü var . Ananasda bulunan güçlü antioksidanlar vücudun kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, böylece kalp hastalıklarını önlerler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:Ananasta bulunan C vitaminleri ve antioksidanlar vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlar.

Katar hastalığını önler:Tuhaf isim, değil mi? Ancak vücudun hava yollarından veya boşluklarından birinde mukus zarının iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu bozukluk ananasları düzenli olarak yiyerek önlenebilir.

Bağırsak sorunlarına iyi gelir:Ananas sindirim enzimi bromelain içerir, bu nedenle ananas açısından zengin bir diyet tenya gibi bazı bağırsak parazitlerini temizlemeye yardımcı olur. Bu yüzden, bu iğrenç solucanlardan kaynaklanan bütün zamansız ağrılara güle güle diyeyim.

Mide bulantısını giderir:Gebeliğin daha önceki ayları cehennemdir (günde birkaç kez garip yiyeceker istekleri gibi). Bu nedenle, mide bulantısı veya sabah hastalığından kurtulmak için ananas suyu içebilirsiniz.

Ayaklarınızdaki Çatlakların Ortadan Kaldırılması:Bu ticari kremlere bağımlı hale getiren en yaygın sorunlardan biri. Ancak, ananas derisi (ananasın fiyatını çıkarırsak iyi gelir)  pahalıdır, ancak onları yok etmek için etkili bir yöntemdir. Ananasının eksfoliye edici özelliği, doğasını sentezleyen kolajen ile birlikte ayaklarınızı mükemmel bir doğallık kazandırır. Ayağın pul pul dökülmüş cildini soyarak yumuşak, yumuşak ve güzel yeni bir cilt bırakır. Çatlaklar tarafından tetiklenen iltihaplanma ve şişme de rahatlamış olur.

Tırnakları yumuşatır ve güçlendirir:Tırnaklarının neden kuru ve kırılgan olduğunu düşündün mü? Bu konuda A vitaminini suçlayabilirsiniz. Vücuttaki eksikliği ana suçludur. Bu durumu hafifletmek için tezgah üstü multivitamin haplarına ihtiyacınız yok! Sadece ananas kullan. Ananas suyunu kullanarak evinizde tırnak yumuşatma losyonu bile hazırlayabilirsiniz.

Cildinizin gençleşmesine yardımcı olur:Ben haftada üç kere ananas tüketirim (mevsime göre değişir) ve cildime olumlu bir etkisi olduğunu gururla ifade edebilirim. Bu nedenle, cildinizin düz ve esnek olmasını isteyen tüm güzel bayanlar, bu egzotik meyveleri bakkal listesine eklemeli ananasın cildimizi harika yapan bilimsel nedenini bilmek istermisiniz ? Bu meyve vücudunuzdaki kollajen sentezini artırır. Kollajen sentezi ne kadar yüksekse, cildiniz o kadar sıkılaşacak ve esnekleşecektir. Ek olarak, eklenen beslenme, hasar gören hücrelerin ve dokuların çabucak onarılmasını sağlayan aminoasitlerin ve C vitamininin varlığından gelir . Yüzünüzde taze hazırlanmış ananas suyu uygulandıktan sonra anlık efektleri görebilir ve 10 dakika sonra musluk suyu ile yıkayabilirsiniz.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu