Faydalı BilgilerListeler

Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1. Bütçe Planlaması

Bütçe Planlaması

Alış verişte dikkat etmemiz gereken en önemli husus bütçe planlaması yapmak ve gereğinden fazla ürün satın almaktan kaçınmamızdır. Almayı düşündüğümüz ürüne gerçekten ihtiyacımız varmı sorusunu kendimize sormalıyız.İhtiyacımız olmayan ürünleri almak boşa harcanan para demektir. İhtiyacımızı iyi belirlemeli, bu plana göre alış veriş yapmalıyız. İhtiyaç planlaması yaparken zorunlu giderler belirlenmeli geriye kalan para tasarruf çerçevesinde değerlendirildikten sonra harcama yapılmalıdır.

2. Araştırma

Araştırma

Aynı ürünler bir çok mağazada yer alır. İlk gördüğümüz ürünü almak yerine fiyat araştırması yapmalı,uygun olanı tercih etmeliyiz. Ucuz diye kısa sürede yıpranacak ürün almak bize kardan çok zarar ettirir. Bunun yerine kaliteli,sağlam ürünler uzun yıllar dayanıklılık göstereceğinden bütçemizi uzun vadede değerlendirebilme imkanı sağlar.

3. Ürün Seçimi

Ürün Seçimi

Ürün alırken yalnızca bütçemizi değil sağlığımızı da düşünerek hareket etmeliyiz. İçerisindeki maddeleri okuyup, kansorejen, alerjenik etkiye sahip ürünler tercih edilmelidir.

4. Sepet

Sepet

Alışveriş sepetimizi doldururken önceliklerimizi belirlemeliyiz. Zorunlu ihtiyaçlar alındıktan sonra “olmasa da olur” dediklerimizi bir sonraki aya bırakabiliriz.

5. Alışveriş sonrası

Alışveriş sonrası

Alışverişi tamamladıktan sonra günlük yaşamımızda ürünleri etkili ve verimli kullanma yollarını bulmak sık sık aynı ihtiyaçlar etrafında dönmemizi önler. Böylece evimiz ve kendimiz için yeni alanlarda yeni ürünler kullanma şansını yakalamış oluruz.

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu