HaberlerListeler

Çocuklarda Video Oyunları ve İnternet Kullanımı

Bilgisayar ve internet üzerindeki oyunlar, artık küçük yaşta ki çocukların vazgeçilmezi haline gelmiştir. Psikologlar, televizyonun yarattığı etkiye bilgisayar ve internetinde etki yarattığını dile getirmektedir. Çocukların oynadığı oyunlar, izlediği videolar onu saldırgan, içe kapanık olmasına yani ruh sağlığının olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Bu nedenle oyun, internet televizyona bakma ve oyun oynama sürecini minimuma indirmek çok önemlidir.

Şiddet barındırmaya yatkın oyun ve videolar oldukça fazladır. Piyasada pek çok heyecan verici ve masum videolar, oyunlar da pek çoktur. Bazı bilgisayar oyunları çocukta ileri derecede bağımlılık yapabilir. Buna istinaden oyunlara fazla zaman harcayan çocukların ileride sosyal açıdan toplumdan soyutlanmış bireyler olmalarından dolayı kaygı duyulması gerekmektedir.

 Çocuklarınızı rahatlatacak oyun ve videolar bulmak ve onunla birlikte zaman geçirmek, anne ve babaya düşer. Faydalı, bilgili ve zamanlı olan oyunlar zeka gelişimine katkı sağlar aynı zamanda çocuğunuzun zaman kavramını algılamasına yardımcı olur. Unutmayın ki her şey çocuklarınız için.

Yukarıda anlatılanlardan çıkaracağınız birçok ders olmalıdır. Çocuklarınızın internet, bilgisayar ve televizyondan uzak tutmanızı beklemiyoruz. Asıl istediğimiz şey onu denetiminiz altında tutmak. Bu aslında zor değil bunu yapmak ise onunla ilgilenme ve vakit geçirmekle olur. Önce onunla sağlıklı iletişimler kurmanız denetim için temel oluşturacaklardır. Oluşturacağınız denetim sayesinde çocuklarınızın bu handikapları lehlerine çevirmelerine yardımcı olacak ve bu araçların tutku haline dönüşmesine engel olabileceksiniz. Bu yüzden çocuklarınızla ilgilenin ve bu araçlara çocuklarınız yem yapmayın.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu