Haberler

Afrikalı 3 milyarder kıtanın yarısından daha fazla servete sahip

Dünyanın en yoksul yerlerinin başında gösterilen Afrika’da yaşayan 3 milyarderin serveti, kıtada yaşayan 650 milyon kişinin servetinden daha fazla.

İngiltere merkezli Oxfam’ın hazırladığı raporda, Afkrika kıtasında yaşanan gelir adaletsizliği ve zengin ile fakir arasındaki uçuruma dikkat çekilerek 1.3 milyar kişinin yaşadığı Afirka Kıtasında yaşayan en zengin 3 kişinin serveti kıtanın %50 sinin servetinin toplamından daha fazla olduğu yer aldı.

Forbes tarafından yayınlanan en zenginler sıralamasında yer alan Afrika’lı iş adamları Aliko Dangote, Nicky Oppenheimer ve Johann Rupert’in servetinin toplamı 28,8 milyar dolar.

Afrika en zenginleri

AFRİKA’DA HER YIL 14 MİLYAR DOLARLIK VERGİ ALINAMIYOR

Afrika’da yaşayan zenginlerin yaklaşık %75’lik kısmı servetini offshore hesalarında tutmasından dolayı her yıl yaklaşık 14 milyar dolar vergi kaybı yaşandığına değinilen raporda, bütün Afrika ülkelerinin eşitsizlik, sömürge geçmişi ve sıklıkla Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası yüzünden fakirlik içerisinde olduğu yer aldı.

Afirka

AFRİKA’DA YAŞAYAN EN YOKSUL YÜZDE 50’NİN TOPLAM SERVETİDE YAKLAŞIK 23 MİLYAR DOLAR

Görüşlerine yer verilen Oxfam Direktörü Winnie Byanyima, “Afrika yükselmeye hazır ama sadece liderleri birkaç tane süper zengini değil, birçoğu içinçalışan daha insani bir ekonomiyi destekleme cesaretine sahip oldukları zaman” ifadesini kullandı.

Rapora göre, Afrika’da nüfusun en yoksul yüzde 50’sinin toplam serveti yaklaşık 23 milyar dolara denk geliyor.

Dünya Bankası’na göre ise 2030 itibarıyla dünyadaki yoksulların yüzde 87’sinin bu kıtada olacağı öngörülüyor.

pomeranian boo fiyatları

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu