Kültür ve Turizm Bakanlığı Danışmanı İlber Ortaylı Eleştirilere Yanıt Verdi
Kısa bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı danışmanı olduğu açıklanan Prof. Dr. İlber Ortaylı kendisine yapılan maaş ve kitap bağışı eleştirilerine "Memuriyet ve maaş söz konusu değil, devletle her zaman bildiğimi paylaşmaya devam edeceğim" diyerek yanıt verdi.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, bir süre önce  Kültür ve Turizm Bakanlığına danışman olarak getirişmiş ve bu olaydan öncede 50 yıldır biriktirdiği kitaplardan oluşan şahsi kütüphanesini Cumuhurbaşkanlığı Külliyesine bağışlamıştı. Bu nedenlerden dolayı bir süredir sert eleştiriler alan Ortaylı yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.

KENDİSİNi ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Eleştirilere cevap veren Ortaylı, "Kitaplarımı bağışlamam anlayamadığım, daha doğrusu tasvip edemeyeceğim tepkilere neden oluyor" dedi. "Benim yaşıma gelmiş bir insanın geniş bir kitaplığı halen elinde tutması son derece uygunsuzdur. Ne kadar yaşayacağıma dair senedim yok Bazı iyi kütüphaneler ise artık kitap kabul edemiyor. Kapasiteleri dolmuş durumda" diye belirten Ortaylı, herhangi bir karşılık beklemeden şahsi kütüphanesinde tam 50 yıldır biriktirdiği kitaplarını bağışladığını belirtti.

"GÖREVİYLE İLGİLİ MEMURİYET VE MAAŞ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Kitap bağışının dışında danışmanlık için ne kadar ücret aldığıda tartışılan Ortaylı, buna da bir açıklama getirdi ve "Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda ilk olarak 1977-1979 yılları arasında Ahmet Taner Kışlalı'ya danışmanlık yaptım. Memuriyet ve maaş söz konusu değil, devletle her zaman bildiğimi paylaşmaya devam edeceğim" diyerek herkesi aydınlattı.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları