Ekonomi ve FinansHaberler

Yeni sinema yasasının ardından Sinemai kapandı

Bir çok yapımcının boykotunun ardından tartışmalı bir şekilde yürürlüğe giren yeni sinema yasasının etkileri devam ediyor. 

Üyelerine aylık ve yıllık abonelik satarak bu aboneliklerle sınırsız sinema izleme imkanı sunan Sinemia bu yasanın son mağduru oldu. Sinemia sitesinde yayınladığı açıklamayla bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte hizmetini durdurduğunu açıkladı.

BİR SÜRE ÖNCE DE ABD MACERASINI SONLANDIRMIŞTI

Türkiye’de çok hızlı bir şekilde büyüyen firma bu yoğun ilginin ardından dünyaya açılma çabasıyla Amerika’da çalışmalara yürütmüş ve buradaki hizmeti ABD basınının bile ilgisini çekmişti. İlk kötü haberide bu ülkeden alan firma, ABD’de ki rakibinin daha büyük bir firma  tarafından satın alınarak 300 milyon dolar yatırım almasıyla birlikte çok ucuza hizmet vermesi ve bir takım davalarla çalışamaz hale geldikleri belirtiliyor.  Kısa bir süre önce bu sebeplerden dolayı ABD pazarından çekilmek zorunda kalan firma, bütün dikkatini Türkiye’de ki hizmetine verecekken yeni sinema yasası yürürlüğe girdi.

Firmanın hizmetlerini durdurmasının asıl sebebi olarak, ABD’de yaşanan zarar ve bunun üzerine Türkiye’de yürürlüğe giren yeni sinema yasasının üst üste gelmesi olduğu söyleniyor. 1 Temmuz 2019 itibariyle yeni üye alımını kapatan firma, 12 Temmuz 2019 itibariyle de bütün hesapları askıya alarak artık hizmet veremeyeceğini belirtti. 

SİNEMİA MAĞDURLARI PARALARINI BANKADAN ALABİLECEKLER

Üyeliği uzun süreli olan üyeler ödeme yaptıkları bankalarına başvuru yaparak Sinemia’dan hizmet alamadıklarının beyanıyla kayıt oluşturmaları isteniyor ve bu süreçten sonra ücret iadesi yapılıyor.

Ülkemizde özellikle öğrenci kesiminin en sevdiği uygulamalardan birisi olan Sinemia sayesinde günün her saatinde sinema izlyeci sayısı bir hayli artmıştı. Fakat Sinemia’nın kapanmasının ardından sinema sektörününde bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirtmek lazım. 

Dünyaya açılmaya çalışan bir Türk yatırımı daha kapanmak zorunda kaldı.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu