EDİTÖR BAŞVURU
HaberlerListeler

Bankaların verileri korsanlar tarafından satılıyor

Bankaların verileri korsanlar tarafından satılıyor

Bankaları hedefine koymuş olan siber suçlular birçok kişinin verilerini çalmayı başardı. Bankalar her ne kadar bu zamana kadar siber saldırı haberlerini duyurmaktan kaçınsa da her gün birçok banka çeşitli verilerini bilgisayar korsanlarına kaptırıyor. Siber suçluların verilere erişebilmesindeki nedenin de bankaların kullanmış olduğu güvenlik sistemlerinin eski kalmış olması şeklinde belirtiliyor.

Bilgisayar Korsanlarının Hedefinde Finans Sektörü Var

Paraya daha kolay yoldan erişmek isteyen birçok bilgisayar korsanının hedefinde finans sektörü bulunuyor. Açıklanan verilere göre 2018 yılında milyonlarca dolar para ve ona eş değer nitelikte veriler bilgisayar korsanlarına kaptırıldı. Her yıl siber güvenlik için milyonlarca dolar ödeyen bankaların bu duruma acilen çözüm bulması gerekiyor. Banka yetkilileri yaşadıkları siber saldırıları çoğu zaman açıklamaktan çekindiği için şuan bizlerin de verileri kara borsada alıcı bekliyor olabilir. Bu durumda da yapmanız gereken en önemli şeyler kart şifremizi belirli aralıklarla değiştirmek ve tahmin edilemeyecek şifreler koymak olacaktır. Gerisi de bankaların güvenlik sistemlerine kalıyor.

Günümüzde finansal kuruluşların hedef alındığı saldırıların artması, şirketleri siber savunmaya ve çok katmanlı güvenliğe yoğun bir şekilde yatırım yapmaya zorlamakta. Uzmanlar, kullanılan temel savunma yöntemlerinin bankalar için endüstri standartlarının altında olduğunu, kötü amaçlı yazılım araçlarını engellemek ve birçok savunma hattında korunmalarını artırmaları için ağ mimarisinin ve kullanılan yazılımların yeniden değerlendirilmesi gerektiğini açıklıyor.

İlginiz Çekebilir

Martin Luther King

Martin Luther King, Jr., Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu