Haberler

Yeni Clio 5 görücüye çıktı

Son zamanlarda araç sayısının artması ile trafiğin git gide yoğunlaşması ve kat edilen mesafelerin uzaması ile daha çok ekonomik araçlara yönelen tüketicilerin gözdesi Clio; yeni kasası ile Fransız otomobil üreticisi tarafından Cenevre’de özel bir toplantı ile basın mensuplarına tanıtıldı.

30 senede 15 milyon satılan Renault’un ikonik hale gelen modellerinden biri olan Clio, 2014 yılında çıkardığı Clio 4 kasası ile otomobil severlerin ilgisini üzerine toplamayı başarmıştı. Özellikle dikkat çekici bir dış tasarımla önceki modellerinden son derece farklı olan Clio aynı zamanda 1.5 dizel motorunun yakıt tüketimi ve sunduğu teknolojik donanımları ile de otomobil severlerden tam puan almıştı.

İlgili Makaleler

Sonrasında 2017 yılında makyaj geçiren Clio; birkaç ufak değişiklikle otomobil piyasasındaki satışlarda zirvelerde yer almaya devam etmişti.

Geçtiğimiz günler de ise 2019 yılında tamamen bir değişime giden Clio, 5. Nesil olarak otomobil piyasasına resmi bir giriş yaptı.

İçerde evrim, dışarda devrim

Fransız yetkililerin “içerde evrim, dışarda devrim” sloganı ile tanıttığı yeni Clio’da; önceki modellerde çok beğenilen dış görünüme ufak dokunuşlar yapılarak aynı estetik ve modernliğin korunduğu, olumsuz anlamda bir çok eleştiri alan iç tasarım ve donanımlarında ise tamamen bir evrime gidilerek değiştirildiği ifade ediliyor.

Renault’un en çok satılan modeli olma ünvanını hala koruyan Clio’da, iç mekanda kalite algısı ciddi anlamda geliştirilmiş. Teknolojinin ve donanımın birleştirmesi benimsenen tasarımda; yarı otonom sürüş seçeneği de sunuluyor. Yani Clio otomatik olarak fren ve gaz yapmakla birlikte aynı zamanda virajları da kendi kendine dönüp, öndeki araç ile ayarlanan mesafeyi koruyor. Tüm bu süreçte sürücünün sadece belirli aralıklara direksiyona dokunası yeterli oluyor.

11 farklı renk seçeneği, 3 farklı kişiselleştirme paketi

Bunların yanında tamamen led teknolojisi ile çalışan farlar, Clio’nun yeni modelinin tüm konfor paketlerinde standart olacak sunulacak. 11 farklı renk seçeneği ve 3 dış kişiselleştirme paketi ile son derece farklılaştırılabilir olan Renault gözdesi; Android Auto ve Apple Car Play destekli olan entegre navigsayonlu 7 veya 9.3 inç multimedya ekranları ile sevenlerinin beğenisine sunulacak.

Yeni Clio BOSE müzik sistemi ile gelecek

En dikkat çeken özelliklerinden biri olan BOSE müzik sistemiyle segmentinde farklılık oluşturacak Renault Clio; trafik tabelası, bisikletli ve yaya algılayan sensörleri ile güvenlik anlamında da kendini ispatlamaya çalışacak.

Hibrit modeli Türkiye’de üretilecek

Segmentinde en düşük yakıt değerleri bayrağını uzun yıllardır ısrarla taşıyan ve bırakmaya hiç niyetli olmayan Fransız’ların gözdesi Clio, 2019 modelinde motor seçenekleri olarak 100HP 1.0 TCe, 130HP 1.3 TCe, 85HP ve 115HP 1.5dCi Blue olarak sevenlerinin beğenisine sunulacak. Önceki modellerde yer alan 0.9 TCe motor ise artık üretimde olmayacak. 

Aynı zamanda Renault yetkilileri; aracın Türkiye’de üretilmesi söz konusu olan hibrit modelinin olduğunu da belirtiyor.

Bunun yanında Avrupa otomobil basınında yepyeni 2019 Clio’nun 15.000 Euro’dan satışa sunması beklenirken, Türkiye’de fiyatların ne olacağı ise merak konusu. 

2019 yazına kadar Türkiye’de olacak

Fransız yetkililerin açıklamalarına göre; 2019 model yepyeni Clio’nun tam olarak Türkiye’deki satış tarih belli olmasa da yaz aylarına kadar satışa sunulacağını ifade ediliyor. 

306 milyon avroluk yatırımın, 181 milyon Euroluk kısmı Bursa’daki Oyak Renault Fabrikaları’na yapılarak üretilen Clio; sevenleri tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

pomeranian boo fiyatları

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu