DiğerHaberler

Türkiye’de Siber Güvenlik Büyük Önem Taşımaya Başladı

Ülkemizde insanlar sosyal medya ve diğer internet hesaplarını kullanma oranları diğer ülkelere göre bir hayli fazla. Peki bu konuda yeteri kadar önlem alıyor muyuz?

Her Gün Binlerce Hesap Ele Geçiriliyor

Bilinçsiz internet kullanımı yüzünden sadece ülkemizde binlerce sosyal medya ve diğer internet adreslerindeki hesaplar ele geçirilmekte. Bu da bilinçsizliğin ne denli üst noktalara ulaştığının bir işareti olsa gerek. Bunun önüne geçmek için de bir takım tedbirler almanız gerekiyor. Bunların ilki hesap şifresini oluştururken kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifre yapmak olacaktır. Daha sonrasında ise hesap detaylarını, özellikle kurtarma e postasını doğru bir şekilde girmek de yine sizin olası bir unutma veya çalınma işleminde can simidiniz haline gelecektir. Bu sayede hesabınızın şifresini sıfırlamak için mail alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Sahte Maillere Kanmayın

İnternet dünyasında özellikle küçük sitelere üye olurken kullanmış olduğumuz mail adresleri üçüncü kişilerle paylaşılmaya başlandı. Normal şartlarda bu yasak, ancak site sahipleri gelir elde etmek adına korsanlara veya tehlikeli kişilere bilgilerinizi satabiliyor. Bu yüzden özellikle genel olarak kullanmış olduğunuz mail adresinize gelen postaları kontrol ederken iki kez düşünmelisiniz. Maillerin eklerinde bulunan dosyaları da ancak ne olduğundan emin olduktan sonra açmalısınız. Aksi takdirde fidye yazılımı benzeri virüsler bilgisayarınıza inecek ve bilgisayarınızı kilitleyecektir. Bundan sonra da genelde korsanlar durumun düzeltilmesi karşılığında sizden bitcoin yoluyla para talep etmektedirler. 

pomeranian boo fiyatları

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum. Tarafıma ulaşmak isterseniz Mdere@lafmacun.net mail adresine iletilerinizi yollayabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu