Gezi RehberiListeler

Vizesiz Gidebileceğiniz 10 Güney Amerika Ülkesi

Güney Amerika çoğu gezginin hayallerini süsler tabiatı, yöresel tatları, kültürü ile hemde vizesiz gidebileceğiniz 10 Güney Amerika Ülkesini sıraladık.

Son Yıllarda Türkiye’nin vize konusunda atılımlar yapmasıyla birçok ülkede vizeler kaldırılmıştır. Vizeler kalkmasa bile kapıda vize uygulaması vardır. Yani  uçaktan iniyorsunuz ve vizenizi hızlı bir şekilde alıyorsunuz. Bu uygulamaya Güney Amerika ülkelerinin de dahil olmasıyla ülkemizden birçok turist Güney Amerika’ya turizm amaçlı gitmektedir. Güney Amerika’da en çok İspanyolca ve Portekizce konuşulmaktadır.

İşte size vize almadan gidebileceğiniz 10 tane birbirinden güzel Güney Amerika ülkesi

1- Arjantin

Arjantin-Buenos Aires
Arjantin-Buenos Aires

Arjantin’in başkenti Buenos Aires ve 43 milyondan fazla insan yaşamakta. Güney Amerika’nın gelişmiş ülkelerinden. Ülkenin resmi dili İspanyolca. İguazu Şelaleleri, Los Graciales Ulusal Parkı gibi görülmesi gerekilen muazzam doğa harikalarına sahip. Arjantin’e gittiğinizde doğa harikalarını gezebilir, kış turizmi yapabilir hatta kumar bile oynayabilirsiniz.

2- Brezilya

Brezilya-Rio de Janeiro
Brezilya-Rio de Janeiro

Brezilya nüfus bakımından oldukça yoğun bir ülke Güney Amerika’nın en kalabalık ülkesi öyle ki 200 milyonun üzerinde insan yaşamakta. Konuşulan dil Portekizce. Brezilya tropikal iklime sahip yazları ve kışları gayet sıcak bir hava sizleri bekliyor olacak. Özellikle Rio de Janeiro kenti turistlerinin akınına uğramakta. Yaz turizmi için oldukça ideal. Copacabana plajı, Ibirapuuera Parkı, İsa Heykeli görülmeye değer yerlerinden.

3- Kolombiya

Kolombiya-Cumbal Volkanı
Kolombiya-Cumbal Volkanı

48 milyondan insana ev sahipliği yapan ülkenin resmi dili İspanyolca. Güney Amerika’nın en büyük 4. ekonomik gücü olan ülkedir. Uyuşturucu ticaretinden başka doğal güzellikleriyle de ön plandadır aslında. Los Flamencos Parkı, Cumbal Volkanı, Tayrona Ulusal Parkı gibi gezip görebileceğiniz doğa harikası yerlere sahip.

4- Ekvador

Ekvator-Quito
Quito, Ecuador

Evador’da da resmi dil İspanyolca’dır. 15 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Adını ekvator çizgisinden almaktadır. Özellike dağları, volkanları, kiliseleri, plajlar ile ünlüdür. Özellikle Galapagos Adaları en çok ziyaretçi çeken yerlerdendir.

5- Paraguay

Paraguay-İguazu Şelaleleri
Paraguay-İguazu Şelaleleri

Paraguay denize kıyısı olmayan bir Güney Amerika ülkesidir. 6 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Paraguay ucuzluğu ile düşük bütçeli turistleri kendine çekmektedir. Aynı zamanda Saltos del Monday Ulusal Parkı Cerro Cora Ulusal Parkı gibi gezilecek yerlere sahiptir. Aynı zamanda İguazu Şelaleleri Arjantin ile sınırda bulunmaktadır.

6- Peru

Peru-Machu Picchu
Peru-Machu Picchu

Güney Amerika’nın en çok turist çeken ülkelerinden olan Peru’da çok farklı iklimleri aynı anda yaşayabilirsiniz. Peru doğası ve tarihi ile ziyaret edenleri her zaman kendine hayran bırakmış Machu Picchu antik kenti de buradadır. Özellikle İnka kültürünü merak eden turistler için gidilmesi gerekilen ilk yerdir.

7- Şili

Şili-Santiago Şehri
Şili-Santiago Şehri

Başkenti Santiago olan Şili 18 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Şili de tıpkı Ekvador gibi volkanlarıyla ünlüdür. Gayzerler, yanar dağlar, buzullar, çöller kısacası doğadan beklediğiniz ne varsa Şili de var. Hem kış turizmi hem de yaz turizmi için oldukça ideal bir ülke.

8- Uruguay

Uruguay-Punta Del Este
Uruguay-Punta Del Este

Uruguay ekonomik açıdan kalkınmış bir ülkedir. Korunmuş sahillere plajlara sahiptir. Aynı zamanda gece hayatıyla da beklentilerinizi karşılayabilecek kapasitededir. Kültürel ve doğa anlamında tam bir turizm ülkesidir. Uruguay’ın dili de İspanyolca’dır.

9- Venezuela

Venezuela-Caracas
Venezuela-Caracas

Venezuala’da 31 milyon insan yaşamaktadır. Başkenti Caracasta’tır. Dünya’nın hiç bir yerinde bulamayacağınız karakteristik plajlara sahiptir. Aynı zamanda Dünya’nın en uzun şelalesi unvanına sahip büyüleyici Angel Şelalesi de Venezuela sınırları içerisindedir.

10- Bolivya

Bolivya - La Paz Şehri ve Illimani Dağı
Bolivya – La Paz Şehri ve Illimani Dağı

Bolivya Güney Amerika’nın tam ortasında yer almaktadır. Denize kıyısı olmayan bir başka ülkedir. Çok fazla resmi dile sahip ve kültürel çeşitlilik anlamında renkli bir ülkedir. Salar de Uyuni Gölü, Amboro Ulusal Parkı, Illimani dağı gibi doğal güzelliklerin yanında Tiwanaku antik kenti gibi tarihi kalıntılar da mevcuttur.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu