ListelerSağlık

Egzama Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Egzama nedir? Egzamanın belirtileri nelerdir? Egzama nasıl tedavi edilir? Egzama hakkında detaylı bilgi yazımızda.

Birden fazla ve farklı nedenler sonucu meydana gelen deride kızarıklık, kaşıntı gibi yaygın belirtiler gösteren deri hastalığıdır. Egzama denildiğinde aslında akla egzamanın birçok türü gelir. Bunlardan en yaygın görüleni alerjik egzamadır. Hassas bireylerde tamamen alerjiye bağlı reaksiyonlar gelişmesi sonucu oluşur. Immun sistemi çok yakından ilgilendiren alerjik egzama çocuklarda çok sık görülür. Bunun dışında yaygın görülen diğer bir egzama türü ise stres egzamasıdır. Stres faktörlerinin yoğun olduğu, bireyin bireysel olarak başa çıkamadığı durumlarda kaşıntı ve döküntülerle özellikle saçlı deride kendini gösterir. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak kaşıntılıdır ve kaşıdıkça deri üzerinde yayılmaya devam ederek vücudun tüm yüzeyini kaplar hale gelebilir.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama hastalığı çoğu zaman ürtiker ile karıştırılabilir. Çünkü bazı yiyecekler içeriklerinden dolayı egzamaya veya ürtikere neden olur. Bu durumda ürtiker ve egzamanın belirtilerini iyi bir şekilde ayırt etmek gerekir. Egzama belirtileri arasında:

• Yaygın bir kızarıklık
• Kızarıklıkların olduğu alanlarda kaşıntı hissi
• İçi su dolu küçük kesecikler oluşması ve bunların aynı zamanda kaşıntılı olması
• Keselerin kaşınarak patlatılması sonucu ortaya çıkan ağrı
• Ciltte bu lezyonun giderek yayılması ve artması
Sayılabilir. Bu tür durumlar oluştuğunda öncelik olarak yiyecek ve içecekle ilişkilendirilebilir. Bu bireyin hassasiyet durumu ile yakından alakalıdır. Bireyin bildiği, kaşıntı yapan bir yiyecek varsa o yiyecekten veya içecekten uzak durması gerekir.

Egzama nasıl tedavi edilir?

Egzama, tedavi edilmiş olsa bile stres faktörlerinin yeniden ortaya çıkması ile tekrarlayabilir. Bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir. Egzama eğer aniden ortaya çıkmış ise bu durumda şiddetli belirtiler gösteriyor ise mutlaka acile gidilmesi gerekir. Egzama uzun süredir var ise ve hiçbir şekilde geçmiyor ise mutlaka hastanelerin cildiye polikliniğine gidilmesi ve alanında uzman bir hekime gösterilmesi gerekir. Hekimin önereceği her tedavi kişiye özel olduğu için kulaktan dolma bilgilerle doktora başvurulmadan evde çeşitli uygulamalar yapılmaması gerekir. Bu uygulamalar cilde zarar verebilir, egzamayı daha fazla artırarak yara haline ve kanamalara dönüştürerek ciltte kalıcı yara izlerine neden olabilir.

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu