EDİTÖR BAŞVURU
Haberler

Uzayda İlk Çiçek Yetiştirildi

Uzayda Çiçek Yetişir mi?

Bende ilk kendime bu soruyu sordum ve marul yetişiyorsa çiçek neden yetişmesin dedim.

Ağustos 2015 yılında uzay üssünde marul yetiştiren ve bunların sağlıklı olduğunu Türk usulü yiyerek gösteren astronotlar işi bir adım ileriye taşıdılar. Zinya çiçeklerini eken astronotlar çiçeklerin gelişmesiyle beraber sıkıntılarda baş gösterdiğini gördüler. 

Daha çiçekler ekileli iki hafta olmasına rağmen aşırı nem ve çok az olan hava nedeniyle çiçeklerde sorunlar baş göstermeye başladı. Önce yaprakları acayip bir şekilde kıvrılan çiçekler daha sonra küflenmeye başladılar.

Fakat bütün olay tecrübeli NASA astrontu Scott Kelly’nin oraya gitmesiyle değişti. Kendini çiçekler için adeta bir kurtarıcı olarak gören Kelly uzun uğraşları sonucunda çiçeklerin büyük bir kısmı ölse de bir adet çiçeği açana kadar hayatta tutmayı başardı ve bunu da twitter üzerinden resim paylaşarak gösterdi. 

Çabalarından dolayı kutlanması gereken adam çiçek severleri de mutlu etti :)

İlginiz Çekebilir

Ömer Gül

Kocaeli Üniversitesi Halkla ilişkiler bölümünden mezunum. Türkiye genelinde yaşanan olayları takip ederim, aynı zamanda teknolojik gelişmeler ve magazin dünyasıyla ilgili konularda yazmayı da seviyorum. Tarafıma Ogul@gmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu