Instagram takipçi satın al
Gezi RehberiListeler

Türkiye’nin Görmeniz Gereken En Güzel 10 Tarihi Yeri

Türkiye, tarihi coğrafyası ile tüm dünyanın dikkatini üstüne toplayan bir konuma sahiptir. Gidip gezmeniz için en güzel 10 tarihi yeri sizin için listeledik.

istanbul temizlik şirketi

Türkiye, tarihi coğrafyası ile tüm dünyanın dikkatini üstüne toplayan bir konuma sahiptir. Harika tarihi merkezleri görmek için dünyanın her yerinden turist akınına uğramaktadır. Bu güzel tarihi yerler içerisinden bazıları şöyledir;

Pamukkale

Pamukkale Travertenleri, Denizli, Türkiye

Denizli’de bulunan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ile beraber Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Türkiye’nin en çok göze çarpan doğa harikalarından biridir, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepede kurulmuş ve uzaktan bile görülebilen Pamukkale şifalı yeraltı suları ile ünlüdür.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Türkiye’nin Unesco dünya mirasına giren ilk tarihi yapısıdır. 1229 yılında Mengücekli Beyi Ahmed Şah tarafından yaptırılmıştır, Sivas’ın en çok bilinen mimari yapısıdır.

Hattuşaş

Hattuşaş

Çorum’un Boğazkale ilçesindedir, Hitit Devleti’nin başkentidir. Anadolu medeniyetlerinin önemli bir merkezidir. Unesco listesinde bulunmaktadır.

Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri

Ksanthos ve Letoon Antik Kentleri

Ksanthos Fethiye yakınlarında bulunur, Antik Çağ’da Likya’nın başkentidir. Letoon ise Şair Ovidius’a göre kent, Zeus’tan hamile kalan Leto adına kurulmuştur.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunmaktadır, farklı medeniyetlerin izlerini taşımakta olan Efes önemli mimari yapılara sahiptir. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir. Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi gibi önemli yapılar vardır.

Sümela Manastırı

Sumela Manastırı Tarihçesi

Trabzon’un Maçka ilçesindedir, eski bir Rum Ortodoks manastır ve kilisesinden oluşur, Doğu Karadeniz’in en güzel yapılarındandır.

Safranbolu

Safranbolu evlerinin yapıları neleri göstermektedir?

Osmanlı mimarisini yansıtan evleriyle tanınan Safranbolu Karabük’ün bir ilçesidir. Evleriyle Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Çok sayıda han, hamam, konak, köprü vardır.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı sonbahar

Adıyaman’da bulunur, dünyanın ilk horoskopu ve ateş sunaklarının bulunduğu dağ ülkemizin önemli turistik merkezidir.

Kapadokya

Türkiye’nin Görmeniz Gereken En Güzel 10 Tarihi Yeri

İpek Yolu’nun önemli geçitlerinden biri olan Kapadokya yer üstü cennetlerinden biridir. Peri Bacaları ile tanınır, kayadan oyma ev, otel, mağaralar ile tanınmaktadır.

İstanbul

Türkiye’nin Görmeniz Gereken En Güzel 10 Tarihi Yeri

Tarihi yerler deyince tabi ki iki kıtayı buluşturan İstanbul, tarihi alanlarıyla Unesco Listesi’ne girmiştir. Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Dikilitaş, Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii bilindik turistik yapılardır.

İlginiz Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu