EDİTÖR BAŞVURU
Gezi RehberiListeler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Peribacaları ve çeşitli güzellikleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde kendisine yer bulan Kapadokya, turizmin kalbi olarak anılmaktadır.  Burada yapabileceğiniz doğa sporlarının yanı sıra gezip göreceğiniz yerler ile beraber kültürel gelişiminize büyük miktarda katkı sağlayabilirsiniz. Kapadokya gezisinden önce bir Müze Kart satın almanızda fayda olacaktır. Böylece çok sayıda bulunan müzelere giriş yaparken sorun yaşamazsınız. Kapadokya gezilecek yerler listemizi alt kısımda detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Kapadokya bölgesinin oluşumu 60 milyon yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Erciyes, Hasan ve Güllü dağlarından püskürtülen lavlar ile birlikte küllerin sağladığı yumuşak alan rüzgarlar ve yağmurlar tarafından bu güzel bölge ziyaret edilenler tarafından oldukça fazla beğeni alıyor.

Peribacaları

Peribacaları

Kapadokya’yı Kapadokya yapan yapılardan olan Peribacaları çeşitli ilçe ve köylerde bulunmaktadır. Peribacaları farklı bölgelerde farklı türlerde bulunuyor. Bunlar şapkalı peribacaları olarak da isim alabiliyor.

Göreme Milli Parkı

Göreme Milli Parkı

1986 yılında koruma altına alınan Göreme Milli Parkı, doğal yapısı ile dikkat çekmektedir. Kayalara oyulmuş yerleşim yerleri ile ziyarete tamamen açıktır. Bu park içerisinde eskiden yaşamış olan Roma ve Bizans döneminde olanların yaptıkları kiliselere ulaşmak mümkün. Kiliseler içerisinde yer alan mahsenler, su kanalları ve ibadet yerleri görenleri büyüleyecek cinsten.

Uçhisar

Uçhisar

Uçhisar kalesinin eteklerine konumlandırılmış olan bu şehirde yeni yapılara yer verilmiyor. Eski yapılar üzerinde halk yaşamını sürdürmektedir. Bunu ise eski olan evlere yapılan çeşitli restorasyon süreçleri ile gerçekleştiriliyor. Tamamen doğal, sakin ve sessiz olan Uçhisar kesinlikle görülecek yerler arasında bulunmalı.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Doğa severler için cennetten bir köşe olan Ihlara Vadisi aynı zamanda sporcuların da uğrak adresidir. Burada yapabileceğiniz doğa yürüyüşler, ATV gezilerinin yanı sıra trekking sporu da yapabiliyorsunuz. 3 kilometrelik trekking alanına sahip olması ile en uzun trekking maceralarınızdan birini yaşayabilirsiniz.

Yeraltı Şehri

Yeraltı Şehri

Derinkuyu’da bulunan Yeraltı Şehri, eskiden yerleşim yeri olarak kullanılmaktaydı. Bu yeraltı şehirleri düşmanlardan korunmak ve coğrafyanın elverişsiz olması nedeni ile eski halk tarafından yapılmıştır. İçerisinde şehir merkezine uzanan gizli tüneller de bulunmaktadır. Acil durumlarda halk bu tünelleri kullanarak şehir merkezine ulaşabiliyordu. Kapadokya gezi rehberi kiralayarak bu tür tarihi bilgiler hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Sevda Öztürk

1990 Antalya doğumluyum, magazin, sinema haberlerini yakından takip eder, onlar hakkında güncel haberler ve içerikler yayınlıyorum. Sozturk@gmail.com adresinden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu