HaberlerTürkiye

Türkiye’nin Deprem Gerçeği


Olası bir deprem yaşanması halinde can ve mal kayıplarının artmasının en büyük sebeplerinden biri deprem anında kişilerin nasıl davranması gerektiğini bilmemesi ve panikle hareket etmesi.


Peki Depreme Karşı Nasıl Önlemler Almalıyız?

-Öncelikle evinizde yaralanmalara sebep olacak ağır eşyalarınızı üst raflara değil, alt raflara yerleştirin.

-Kapı girişlerini kapatabilecek büyük dolaplarınızı kapının yakınlarına yerleştirmeyin. Yatak odanızda da dolabınızı yatağın yakınlarına koymayın.

-Deprem anında asla panik yapmayın ve sabitlenmiş dolap, raf, pencere gibi eşyalardan uzak durun.

-Masa altına veya hacimli bir koltuk gibi size koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek kendinize güvenli bir hayat üçgeni oluşturun, sarsıntı geçene dek bekleyin.

-Sarsıntı devam ederken çıkışa doğru yönelmeyin. Balkona çıkmayın. Asansör kullanmayın.

Toplum Depreme Karşı Bilinçli mi?

alkın afet konularında daha da bilinçli olmalı. Ne yazık ki böyle bir durum yaşandığında bir süre dikkatli davranıp daha sonrasında yaşadığımız şeyleri unutabiliyoruz. Bu konudaki uzmanlarında söylediği gibi aslında profesyonel ekiplerin afetzedelerin yardımına gidene kadar bireylerin küçük kanamaları durdurması, küçük yangınları söndürmesi, ve ailesi veya komşularına hafif arama kurtarma ile yardımcı olması gerekir. Ama maalesef halk çoğu zaman bu çalışmalarda paydaş olarak görülmemekte, daha çok ‘afetzede’ olarak katılabilmekte.


Kayıpların Azalması İçin Hangi Adımlar Yapılabilir?

Afete hazırlık çalışmaları sürekleştirilmesi

Deprem bilinci güçlendirilmesi

Kent politikalarının deprem odaklı kentsel dönüşüme öncelik tanıması


Uçan Baz İstasyonu Dronecell

Olası bir deprem durumunda arama kurtarma ekiplerine çekim gücü desteği vererek yardımcı olabilecek, anında bölgeye gidebilecek uçan bir baz istasyonu. Bu tarz durumlarda iletişimin ne kadar önemli olduğunu bilen, bunu yaşayanlar böyle bir şeyin olası bir durumda ne kadar çok işe yarayacağını az çok tahmin edebilir. Turkcell’in sunmuş olduğu Dronecell’in söyledikleri gibi hiç bir zaman kullanılmaması dileğiyle…

pomeranian boo fiyatları

Serap Yılmaz

2010 yılında haber sitelerinde editörlük kariyerine başladım ve zamanla yolum Lafmacun.Net ile kesişti. Magazin ve ünlüleri yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan magazinsel olayları Lafmacun.net okurlarına aktarıyor. Bana ulaşmak için: Syilmaz@lafmacun.net adresine mail atabilirsiniz.

Sizin düşünceniz nedir?

Başa dön tuşu