Faydalı BilgilerListeler

Tahinin Faydaları, Tahini Ne Kadar Tüketmeliyiz

Tahin Nedir

Tahin Nedir

Susamdan elde edilen tahin ülkemizde ve dünya mutfaklarında sıklıkla tüketilmektedir. Susam ezmesi olarak da bilinen tahin pekmezle karıştırılarak kahvaltılarda tüketilir. Susmadan yapıldığı için bol yağlı olan tahini uzun süre kullanmak için buzdolabında muhafaza etmek gerekir. Tahin sadece lezzet olarak değil içerdiği faydalı vitamin ve mineraller ile de mutfağımızdan eksik etmememiz gereksen bir besin.Bakır, manganez gibi faydalı mineraller içeren tahin aminoasit asit kaynağıdır. Omega 3 ve 6 yağ asitlerini içeren tahin bitkisel protein kaynaklarından birisidir. Tahin doymuş yağ bakımından oldukça düşüktür ve şeker oranı çok azdır. Kalsiyum içeren tahin B vitamini içerir. Esansiyel yağ asitleri içeren tahin cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır.  Tahin susamdan elde edildiği için susaman gelen kalorisi vardır. Ancak porsiyon kontrolü yapılarak tüketildiğinde tahin kilo aldırmaz.

Tahinin Faydaları

Tahin içerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık için şifa deposu besinlerden birisidir. Bitkisel protein, kalsiyum omega yağ asitleri, içeren tahin faydaları başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere, karaciğer, böbrek ve cilt ve saçlar içindir

Kalp Sağlığını Korur:Doymamış yağ asitleri kalp sağlığını koruyan yağ çeşididir. Tahin doymamış yağ çeşitlerinden olan omega 3 ve omega 6 içerir.  Omega 3 yağ asidi kalp sağlığını korur ve kandaki kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. 1 tatlı kasığı tahinde yaklaşık 8 gram yağ bulunur. Tahinin içerdiği bu yağın %80 ı ise doymamış yağ zincirinden gelir. Bu sayede tahin kalp ve damar tıkanıklığına neden olmazve kötü kolesterolü yükseltmez.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir; Selenyum, çinko, demir ve bakır mineralleri içeren tahin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan en faydalı besinlerden birisidir. Soğuk  kış günleri tüketildiğinde vücut ısısını arttıran tahin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Demir ve bakır mineralleri kan hücreli yapımına yardımcı olan minerallerdir. Ayrıca selenyum minerali vücutta antioksidan oluşumuna yardımcı olur. Antioksidanlar hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır ve serbest radikallere karşı mücadele eder.

Kemik Sağlığını Korur; Tahin kemik sağlığına iyi gelen protein ve kalsiyum minerallerin içerir. Bakır minerali içeren tahin kemik sağlığını korur ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. 1 tatlı kasığı tahinde yaklaşık 88 miligram kalsiyum bulunur. Kalsiyum, bakır ve magnezyum zengini tahin kemik erimesine karşı koruma sağlar. Kadınlarda menopoz sonrası gölüne kemik erimesine karşı düzenli olarak tahin tüketmek kemikleri güçlendirerek kemik erimesi riskini de azaltır.

Anemiye İyi Gelir; Anemiye neden olan sebeplerden birisi de demir vitamini eksikliğidir. Kansızlığa iyi gelen besinlerin tüketilmesi kan hücrelerinin yapımında rol oynar. Tahin içerdiği demir vitamini ile kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı tahinde 2 miligram demir bulunur,  bu miktar günlük alınmalı gereken demir vitaminı yaklaşık % 15’ini karşılar.

Kolesterolü Dengeler;fitesterol içeren tahin aynı zamanda doymamış yağ asitlerinden olan omega 3 ve omega 6 içerir. Bu yağ asitleri kandaki kötü kolesterolü yükseltmez, fitesterol bileşeni ise kandaki kötü kolesterolün düşmesine etki eder.

Beyin Sağlığını Korur; Tahinde bulunan omega 3 ve omega 6 yağ asitleri beyin sağlığına faydalı yağlardan birisidir. Beynin bilişsel fonksiyon sistemini destekleyen omega yağları alzheimer riskini azaltır ve hafizayi güçlendirir. Tahinde bulunan manganez sinir hücrelerini destekler.

Romatizmal Hastalıklara İyi Gelir; Bakır mineralinin sağlık için pek çok faydası vardır. Kemik ve eklemlerde görülen ağrı ve şişkinliklerin geçmesine yardımcı olur. Tahin bakır minerali içeren besinlerden birisidir kemik ve kemiklerde bulunan kolesjenin korunmasını sağlar.

Karaciğer Dostudur; Tahin karaciğerde detoks etkisi yaratan besinlerden birisidir. İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde karaciğeri temizler ve görevini daha iyi yapmasını sağlar.

Tahinin diğer faydaları;

Kasları korur.

Sindirim sisteminin daha iyi calışmasını sağlar.

Saçları canlandırır.

İçerdiği E vitamini sayesinde cildi nemlendirir.

Tahini Ne Kadar Tüketmeliyiz

Tahin besin değerleri bakımından zengin bir besindir.Düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Tahin tüketimi ile ilgili merak edilenlerden birisi de tahin ne kadar tüketilmelidir. Faydalı yağ asitleri içermesine karşın kalorisi yüksek olan tahin gu de 1 tatlı kaşığı kadar tüketilebilir.Aşırı miktarda tüketilen tahin kilo alımına neden olabilir. Susam alerjisi olan bünyelerde fazla miktarda tahin tüketilmesi halinde kusma ve ishal görülebilir.Tahin tüketimi ile dikkat edilmesi gereken diğer konu ise fazla tüketilen tahin kolon kanseri riskine neden olabilir.

İlginiz Çekebilir

Murat Dere

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdikten sonra çeşitli alanlarda çalıştıktan sonra kendimi ekonomi ve siyaset konusunda geliştirdim. Bu konularda severek ve tarafsız olarak okuyuculara haberler paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu